Blog, Strana 5

Jak se zbavit pocitu unavených nohou i bolestí kloubů
Jak se zbavit pocitu unavených nohou i bolestí kloubů

Jak se zbavit pocitu těžkých nohou

Pocit těžkých, unavených dolních končetin znají hlavně ti, kteří v práci stráví většinu dne na nohou či sezením bez jakéhokoliv pohybu. Hlavní příčinou tohoto ne zrovna příjemného pocitu, je nedostatečný krevní oběh v nohách. Odkysličená krev není odváděna k srdci tak rychle jako za běžných okolností, a tak snadno dojde k městnání krve v dolních končetinách. Odtud pak vznikají problémy s cirkulací. U někoho ale k pocitu těžkých nohou dochází vlivem genetické zátěže či vlivem obezity, a ženy k němu navíc mívají obecně sklon v období těhotenství.

A jak svým nohám ulevit? Rada číslo jedna zní: Hýbejte se! Plně postačí, když si po práci dáte rychlou svižnou procházku, ale výborně funguje i běh nebo plavání. Co na pocit těžkých nohou dále funguje je osvědčená tada „hodit si nohy na stůl“, tedy položit se tak, abyste nožky měli cca. 10 cm nad úrovní srdce. A nakonec můžete i kromě kompresních punčoch vyzkoušet lehký krém na unavené nohy od Anne Geddes. Obsahuje výtažek z kaštanu a mátový olej, které podpoří prokrvení končetin a přinesou jim dlouhotrvající úlevu.

Co platí na otoky nohou

Nesprávná cirkulace krve v dolních končetinách se často projevuje i otoky kotníků a lýtek. Ve věku nad 40 let jimi přitom trpí až 50 % populace. Uděláte určitě dobře, pokud budete preferovat vzdušné oblečení, který nohy nikde neškrtí, a nebudete nosit těsné boty, které by vás tlačili. Pokud je to jen trochu možné, vklouzněte v práci do pohodlných přezůvek a během dne nohy alespoň párkrát procvičte. Různě je ohýbejte a narovnávejte v kolenou, skrčujte prsty či kružte kotníky, abyste podpořili krevní oběh. Večer pak po náročném dni sáhněte po oleji Dynarome pro unavené nohy, který snižuje otoky a přináší pocit úlevu díky obsahu máty peprné a cypřiše.

Jak si poradit s bolavými klouby

Bolavé klouby na nohou mohou sice souviset třeba s revmatoidní artritidou či osteoartrózou, nicméně se často jedná spíše o krátkodobý, akutní problém. Můžete například špatně došlápnout při běhu či skákání, způsobit si drobné podvrtnutí při tanci apod. Kromě bolesti se pak může přidat i pocit brnění, ztuhlost a zhoršený rozsah pohybu. Na tyhle potíže naše babičky doporučovaly kromě horké lázně a kostivalové masti i obklad z hořčičných semínek nebo z listů bílého zelí. Zatímco prohřívací kašičku z hořčičných semínek je nutné nechat působit jen nějakých 15 minut (a raději ještě přes tenkou látku), u zelí se nemusíte bát ani celé noci.

Když máte namožené svaly

Namožené svaly po cvičení už měl alespoň jednou snad každý z nás. Jsou sice znamením toho, že se člověk zlepšuje a vyvíjí, ale zároveň je to i signál těla, že je třeba dopřát si zaslouženou regeneraci. Krátce po tréninku určitě neuděláte chybu nutričně vyváženou svačinkou sestávající z bílkovin a sacharidů. Sacharidy totiž do těla doplní potřebný glykogen, který podpoří regeneraci svalů. Dát si můžete nejen proteinový nápoj, ale i ovesné vložky, banán, nepříliš tučné mléčné výrobky nebo čerstvé ovoce.

Velmi účinnou techniku pro uvolnění namožených svalů představuje strečink. Nejenže jím zmírníte napětí ve svalech, ale současně podpoříte krevní oběh, zlepšíte si rozsah pohybu a zapracujete na své pružnosti. Velmi příjemná je i masáž obyčejnou ovocnou pálenkou nebo rostlinným olejem (vhodný je mandlový, olivový či slunečnicový), do nějž přidáte pár kapiček esenciálního olejíčku z černého pepře, zázvoru, eukalyptu, kafru či máty peprné.

Číst článek
Seborea a další nepříjemnosti vlasové pokožky
Seborea a další nepříjemnosti vlasové pokožky

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy dokáže být velmi nepříjemná a komplikuje člověku každodenní život. Problém přitom může být nejen v nevhodně zvolené kosmetice, ale často tkví i někde úplně jinde. Jak si přitom poradit a navrátit svou pokožku do rovnováhy?

Jak poznat, že máte citlivou pokožku

Citlivá pokožka hlavy se projevuje celou škálou symptomů, mezi které patří pálení, štípání či svědění spojené se začervenáním. Jednat se může jak o akutní podráždění, tak o dlouhotrvající problém. Citlivost je pak způsobená nejen náročnými klimatickými vlivy či znečištěným ovzduším, ale i nevhodnou stravou, fyzickým i emočním stresem či používáním nevhodného šamponu.

Příčinu není vždy snadné odhalit, nicméně ve většina případů se jedná právě o špatně zvolenou kosmetiku. Ta pokožku dráždí, vysušuje a narušuje její přirozené pH. Přidají-li se ale k podráždění i ulpívající žluté šupinky (neplést s lupy), pokožka se olupuje či se v ní objevují se, je třeba zpozornět. Pravděpodobně se totiž jedná o seboroickou dermatitidu nebo lupénku.

Když vás trápí seboroická dermatitida

Seborea ve vlasech je typická hlavně pro kojence, ale není výjimkou ani u starších dospělých. Dle odhadů jí trpí až 5 % české populace. Jedná se o chronické kožní onemocnění projevující se zvýšenou aktivitou mazových žláz. Kromě toho vznikají žlutavé šupinky, které ulpívají na pokožce a tvoří na ní ložiska (krustičky). Kvůli nim pak pokožka také často nepříjemně svědí či může začít mokvat. Výjimkou však není, že se tyto projeví střídají s bezpříznakovým obdobím.

Chcete-li se vyhnout klasické dermatologické léčbě zahrnující podávání kortikosteroidů či antibiotik, hledejte pomoc v přírodě. Kromě kosmetiky s obsahem kyseliny salicylové, pyrithionu zinečnatému nebo síry můžete vsadit i na rašelinové zábaly. Nebo zkusit unikátní hojivý šampon HUMINOTHERAPY, který vyniká obsahem huminových kyselin z okolí bajkalského jezera. Mírní totiž svědění a podporuje regeneraci podráždění pokožky. Chybu neuděláte ani užíváním rybího oleje, probiotik či šťávy z aloe vera, které potlačují záněty.

Když se pokožka obnovuje příliš rychle

Ačkoliv pro seboreu je typická zvýšená produkce mazu, lupénka ve vlasech se naopak projevuje úplně jinak. Psoriáza je opět chronickým onemocněním, které se může objevit v podstatě v každém věku a nejčastěji bývá dědičné. Jejím hlavním příznakem je zrychlená obnova kožních buněk. Oproti běžným 4 týdnům totiž může proběhnout už za 3-4 dny. Přebytečné množství odumřelých buněk pak tvoří na povrchu kůže zrohovatělé bílé šupinky doprovázené růžovými nebo červenými fleky na pokožce. A stejně jako u seborey se i u lupénky většinou střídají období klidu a takzvaného vzplanutí.

Jak proti lupénce bojovat? Při výběru kosmetiky určitě neprohloupíte, sáhnete-li po produktech s obsahem kyseliny salicylové nebo urey. Jedná se totiž o látky s keratolytickým účinkem, což znamená, že z pokožky pomáhají odstraňovat šupinky. Dále se osvědčilo používání dehtu neboli ichtamolu, který funguje na podobném principu. Protože lupénka představuje komplexní problém poukazující na sníženou imunitu, je pak vhodné zharmonizovat organismus jako celek. Kromě užívání biotinu a zinku byste měli přijímat i dostatek vitaminu C a z bylinek můžete vyzkoušet čaj z kopřivy obohacený o zemědým, měsíček, benedikt lékařský nebo květ černého bezu. Vhodná je i tinktura z artyčoku nebo hořce, která podpoří správnou činnost jater a žlučníku, a k oplachu pokožky můžete využít řepík.

Číst článek
6 důvodů, proč mít v kabelce suchý šampon
6 důvodů, proč mít v kabelce suchý šampon

Chcete-li mít i během náročného dne krásně objemné vlasy, které vypadají, jako byste si je právě umyla, pak by vám v kabelce neměl chybět suchý šampon. Jakmile bude mít váš účes „bad day“, tenhle záchranář ho spolehlivě oživí doslova během minutky.

Co si budeme povídat, suchý šampon je jedním z nejlepších moderních vynálezů, který ocení hlavně dlouhovlásky. Už dávno přitom nejde jen o ten bílý prášek zanechávající na vlasech nepříjemný našedlý povlak. Suchý šampon se dnes vyrábí ve formě spreje, a to v mnoha a mnoha variantách. Může tak vonět třeba po květinách či kokosu nebo být speciálně vyrobený pro tmavé vlasy.

Zachrání neumyté vlasy

Tohle je vlastně primární účel toho, proč suchý šampon vůbec vznikl. Nemáte-li zrovna čas si ráno před odchodem do práce umýt si hlavu, pak tenhle pomocník díky obsaženému škrobu rychle zbaví vaše vlasy mastnoty. Úplně nejlepší je po jeho použití vlasy sepnout do culíku, copu nebo ležérního drdolu. Vůbec nikdo tak nepozná, že váš účes ještě ráno zoufale volal po umytí, které tak můžete o den odložit.

Dodá účesu objem

Suchý šampon má tu výhodu, že vlasům rychlostí blesku dodává objem, což oceníte zejména jakožto majitelé jemných vlasů, které často působí zplihle. Suchý šampon je na rozdíl od spousty stylingových produktů velmi lehký, takže kadeře zbytečně nezatěžuje ani neslepuje. Jakmile ho na ně nastříkáte, lehce se nadzdvihnout od kořínků, natuží se a získají přirozenou plnost na celý den.

Krásně vlasy provoní

Která žena by netoužila po koruně krásy, která svou vůní bude svádět k políbení? Ale také vám přijde, že vůně šamponu, který používáte, ve vlasech moc nevydrží? I to je další důvod, proč začít používat suchý šampon. Jistě, není to parfém, takže od něj nemůžete čekat zázraky. Vlasy provoní sice jemně, ale výhodu to má v tom, že se nebude bít s vaším milovaným parfémem. 

Usnadní vám styling

Určitě to znáte, máte čerstvě umyté vlasy, které se nechtějí nechat zkrotit. Jsou jemné, lesklé a kloužou po sobě tak, že je téměř nemožné z nich vytvořit nějaký účes. Právě po použití suchého šamponu vaše vlasy zhrubnou, takže po sobě nebudou klouzat a půjdou vám mnohem snadněji vyčesat do vytouženého účesu. Tohle je navíc jeden z těch mometnů, kdy ho můžete trochu nastříkat nejen ke kořínkům, ale i do délek.

Oživí účes na cestách

Mít v kabelce nebo batohu malé balení suchého šamponu rozhodně není od věci ani v případě, že se vydáváte na cesty. Nedocenitelný je zejména v případě, kdy vás čeká pobyt pod stanem. Právě v takových situacích nemáte nikdy jistotu, že bude možnost si kadeře umýt běžným způsobem. Jakmile přijde krize, svůj účes jednoduše přestříkáte, a bude opět vypadat svěže.

Rychle zamaskuje odrosty

Ještě nebyl čas zajít ke kadeřnici, ale váš účes už zoufale volá po barvě či přelivu? Vsaďte na barevný suchý šampon! Šediny sice úplně nezakryje, ale pouze je zamaskuje. S čím si ale dokáže poradit je to, že vám pomůže zmírnit přechod mezi barvenými vlasy a odrosty, a účes tak hezky oživí. Nastříkáte ho přímo na odrosty a vlasy v těchto místech nebudete nijak pročesávat.

Jak suchý šampon správě používat

Suchý šampon není totéž, co lak na vlasy. A jak s ním tedy správě zacházet? Nejlépe funguje, rozdělíte-li vlasy pěšinkou a postupně berete jednotlivé pruhy vlasů od jednoho ucha k druhému. Poté postupujte od temene směrem ke krku. Suchý šampon přitom nanášejte ke kořínkům ze vzdálenosti zhruba 10-15 cm. Jednu až dvě minutky ho nechte působit, poté pokožku hlavy promasírujte a vlasy lehce pročešte.

Číst článek
Trápí vás nadměrné pocení? Řešení existuje
Trápí vás nadměrné pocení? Řešení existuje

Pocení je přirozené

Potíme se všichni, a to bez rozdílu pohlaví či věku. Pocení patří mezi přirozené tělesné funkce a jeho hlavní funkcí je udržování stále tělesné teploty. I to je důvodem, proč se více potíme v létě, kdy venkovní teploty stoupají strmě vzhůru. Tvorbu potu řídí nejen hormonální, ale i nervový systém a ven z těla ho pak následně odvádí potní žlázy, které se nejhojněji vyskytují na dlaních, v podpažních jamkách, na chodidlech nebo v tříslech. Pokud jsme v klidu, vypotíme denně asi půl litru tekutiny, která je z většiny tvořena vodou, dále obsahuje trochu chloridu sodného a malé množství odpadních látek

Kdy už je potu moc

Za hyperhidrózu neboli nadměrné pocení v podpaží i jiných částech těla považujeme stav, kdy tělo vylučuje velké množství potu i v situacích, kdy to není obvyklé. Pokud tedy máte propocené tričko, i když sedíte za počítačem nebo jen vyjdete pár schodů, je třeba zpozornět. Nejenže se nejedná o nic příjemného, ale navíc to může být signálem fyzických i psychických problémů. Mezi příčiny nadměrného pocení patří nejen stres, kdy se jedná o vcelku běžný jev, ale často ho způsobuje i cukrovka, hypertyreóza či některá srdeční onemocnění. Zvýšená aktivita potních žláz ale může souviset i s nadměrnou konzumací kávy a nezřídka trápí i nastávající maminky nebo ženy v období menopauzy.

Jak pocení omezit

Trápí-li vás přílišné pocení, určitě neuděláte chybu každodenním používáním přírodního deodorantu, který omezí nepříjemný zápach. Antiperspiranty sice umí navíc tvorbu potu potlačovat, nicméně ucpávají póry, a neježe tak pokožka nemůže dýchat, ale také z těla neodchází odpadní látky. Pokud se tedy chcete vyhnout koláčům v podpaží, můžete vsadit na speciální vložky, které pot zadrží. Samozřejmostí by také mělo být každodenní sprchování a nošení oděvů z přírodních materiálů.

Vhodné je také omezit příjem kofeinu, alkoholu či výrazného koření, jako je chilli, pepř apod., které potní žlázy zbytečně dráždí. Zvyšte naopak příjem tekutin (ideálně čisté pramenité vody) a mějte na pamětí dostatečný příjem vitaminu C a B komplexu, které platí za výborné bojovníky proti pocení a zároveň odstraňují toxiny z těla formou moči namísto potu. Z minerálních látek je nejdůležitější hořčík, protože jeho nedostatek může spolu s deficitem vápníku pocení zhoršovat.

Babské rady proti pocení

Listy ořešáku, šalvěj, kopřiva, dubová kůra, přeslička rolí nebo levandule. To vše jsou bylinky vhodné na nadměrné pocení. Vhodná je například forma koupelí, které si dopřáváte každodenně po dobu 2–4 týdnů. Šalvěj či levandule jsou skvělé na celé tělo, zatímco listy ořešáku a dubová kůra se doporučují hlavě na nadměrné pocení nohou. Tady se silný bylinný odvar či výluh přidává do koupele, do níž si pak nožky naložíte a relaxujete.

Mezi jednu z nejosvědčenějších babských rad také patří používání jablečného octa. Ten totiž lehce stahuje póry, a pomáhá tak eliminovat pocení. Stačí jím namočit vatový tamponek, nanést do podpaží a nechat bez oplachování působit. Podobný efekt mají i obklady z citronové vody nebo černého čaje. Mnohé rady doporučují i syrové brambory. Stačí vzít malý kousek a potřít si jím oblasti těla, kde se nejvíce potíte. A konečně je tu i dětský pudr, který můžete nahradit také kukuřičným škrobem nebo sodou na pečení. Ty fungují tím způsobem, že vzniklý pot absorbují, a pokožku tak nejen udrží déle v suchu, ale také ji ochrání před odřením – nám se osvědčily na třísla při nošení sukně či volnějších kraťasů.

Číst článek
Víte, jaký je rozdíl make-upem či BB creamem? A který z nich bude vaší pleti nejlépe sedět?
Víte, jaký je rozdíl make-upem či BB creamem? A který z nich bude vaší pleti nejlépe sedět?

Make-up jako nestárnoucí klasika

Ze všech produktů, o kterých tu bude řeč, nabízí nejvyšší krytí, a poradí si tak nejen s drobnými, ale i výraznějšími nedostatky. Na trhu dnes bez problémů seženete i výrazně krycí make-up vhodný na akné nebo na jizvičky. Sahat tak po korektoru už dost často ani není potřeba. Make-up přitom má přitom nejen klasickou tekutou či krémovou konzistenci, ale může být i pěnový, kompaktní nebo pudrový. A dost často je navíc obohacený o různé pečující látky pro výživu, hydrataci nebo rozjasnění pleti.

Odlehčení v podobě tónovacího krému

Nechcete-li svou pleť zbytečně zatěžovat, protože nemáte co skrývat, pak pro vás přírodní tónovací krém bude tím pravým. Vytvoří na pleti přirozeně působící líčení, a přesto jí dodá upravený vzhled. Je proto vhodný především pro mladé dívky, nebo naopak starší ženy, které už si na výrazný make-up příliš nepotrpí. Stejně jako u make-upu i u tónovacího krému platí, že by měl co nejpřesněji odpovídat odstínu vaší pleti. Určitě ho proto v obchodě nezkoušejte na hřbet ruky, jak je zvykem, ale naopak přímo obličej nebo na krk těsně pod čelist.

Asijský hit jménem BB cream

BB cream s SPF se stejně jako tónovací krém liší od make-upu svou lehoučkou konzistencí. Neucpává póry, pleť nijak nezatěžuje a nechává ji dýchat. Jeho předností je to, že krásně sjednotí odstín vaší pleti a pomůže vám zamaskovat menší barevné nesrovnalosti. Pupínky s ním sice nezakryjete, zato si vás získá svým pečujícím složením. Kromě UV filtrů v BB krému často nechybí kyselina hyaluronová či antioxidanty, takže pleť chrání nejen před spálením, ale i vznikem vrásek a pomáhá ji hydratovat. Oproti běžnému tónovacímu krému pak má navíc tu výhodu, že se přizpůsobí tónu vaší pleti.

CC cream pro povzbuzení unavené pleti

Že zatím vůbec netušíte, co to je CC cream? Pojďte se s ním tedy ve stručnosti seznámit. CC cream v sobě spojuje výhody make-upu, korektoru, hydratačního krému i séra proti vráskám. A to zní velmi lákavě, že? Stejně jako jeho předchůdce se přizpůsobuje přirozenému tónu pleti a opět krásně sjednocuje její odstín. Jeho hlavním účelem je ale krytí barevných nerovností (podle zkratky CC – color corrrecting), takže navíc bojuje proti zarudnutí či pigmentovým skvrnám. Pleť také krásně rozjasňuje a díky UV filtrům ji chrání před škodlivými vlivy UV záření, aniž by se usazoval ve vráskách.

Korektor k zakrytí všech nedostatků

Nenadchnul-li vás CC cream ani nechcete používat hutnější make-up, i když vás trápí pleťové nedostatky, vsaďte na korektor. Na počkání vyzmizíkuje nejen pigmentové skvrny, ale i kruhy pod očima, červené žilky nebo pupínky. Jakmile ho pomocí štětečku nebo pěnového aplikátoru nanesete přímo na problematické partie, pleť už stačí jen přepudrovat, a můžete vyrazit do světa.

Při výběru však pamatujte na to, že musí opravdu dokonale sedět k vašemu tónu pleti, aby na obličeji nebyl patrný. Případně si můžete pořídit žlutý (kryje fialové kruhy pod očima), zelený (na zarudlá místa či žilky), fialový (neutralizuje žluté podtóny pleti), růžový (na pigmentové skvrny a znaménka) nebo modrý (na tmavé kruhy pod očima).

Číst článek
7 produktů, bez kterých se v létě určitě neobejdete
7 produktů, bez kterých se v létě určitě neobejdete

Deodorant jako základ výbavy

Co si budeme povídat, v létě je třeba víc než kdy jindy nepodcenit boj proti nepříjemnému odéru linoucímu se z podpaží. Kvalitní deodorant bez hliníku je tedy naprostým must-have produktem. My jsme si zamilovaly značku Salt of the Earth. Obsahuje pouze antibakteriální minerální sůl, která na pokožce vytváří lehoučký film zabraňující rozkladu potu. Zaručeně vám tak poskytne dlouhotrvající ochranu před nežádoucím zápachem, a na rozdíl od chemických antiperspirantů nechá pokožku dýchat. A abychom nezapomněli – nezanechává žádné skvrny na oblečení!

Báze pro dokonalou výdrž make-upu

Ono až tak nezáleží na tom, jestli používáte krycí make-up, nebo spíše lehčí BB krém. V obou případech je dobré vsadit nejprve na podkladovou bázi, která nejen krásně vyhladí povrch pleti, ale zároveň jí poskytne ochranu. Snadno ji naneste na obličej a zapracujete pomocí prstů, a to po použití svého oblíbeného denního krému. Přírodní podkladová báze má navíc tu výhodu, že neucpává póry, a její složení také bývá obohacené o nejrůznější aktivní látky. Pomáhá tak pleť hydratovat, bojuje proti výskytu nedokonalostí a podobně.

Aby rtíky nebyly suché

Že ochranu rtů řešíte pouze v zimě? Velká chyba! Nejen třeskuté mrazy a chladný vítr dokážou jemnou pleť rtů vysušit či podráždit. Stejně tak jí dává zabrat suché, horké počasí a intenzivní sluneční záření. Na léto je proto vhodné zvolit balzám na rty s SPF. Většina z nich obsahuje jak UVB, tak UVA filtry, a pleť rtů tak chrání nejen před spálením a podrážděním, ale i před známkami předčasného stárnutí. Vaše rtíky tak zůstanou krásně hebké, hydratované a vyživené.

Hydrolát jako univerzální pomocník

Ačkoliv hydroláty neboli květové vody vznikají jako vedlejší produkt při destilaci éterických olejů, nijak jim to neubírá na příznivých účincích. Pleť pomáhají nejen čistit a tonizovat, ale také ji po opalování zklidňují a podporují její hydrataci. Můžete je kdykoliv během dne použít pro osvěžení pleti, ale stejně tak je nastříkat do vlasů. Dodávají totiž kadeřím potřebnou vlhkost, usnadňují jejich rozčesávání a chrání je před nepříznivými vlivy horkého vzduchu či znečištěného městského prostředí.

Suchý šampon pro záchranu účesu

Suchý šampon na vlasy je nedocenitelný v momentech, kdy si nestíháte umýt vlasy, ale přesto potřebujete vypadat dokonale. Už dávno přitom nemusí jít pouze o ten bílý prášek, který ve vlasech zanechává nepěkný film. Favoritem posledních let jsou suché šampony ve spreji, které jsou častokrát doplněné i o pěknou parfemaci. Váš účes tak nejen bleskurychle osvěží a dodají mu objem, ale zároveň ho příjemně provoní po květinách či tónech čerstvého ovoce.

Bez opalovacího krému ani ránu

Krémy či mléka s ochranným faktorem by měly být v létě nutností zejména u našich nejmenších, kteří mají velmi citlivou pokožku vyžadující zvýšenou péči. Opalovací krém pro děti by proto měl mí ochranný faktor s hodnotou alespoň 30. Nicméně určitě neuděláte chybu, zvolíte-li pro své dítko SPF 50, a to zejména na dovolené u moře. U dospělých se pak řiďte zejména tím, jak dlouho můžete bez použití opalovacího krému na sluníčku zůstat, než se spálíte. Důležité je ale i to, jaký máte přesně typ pokožky nebo jak intenzivnímu slunečního záření se budete vystavovat.

Aby obtížný hmyz neměl šanci

Chodíte-li rádi do přírody, určitě víte, jak dotěrný umí být všudypřítomný hmyz. Kvalitní přírodní repelent proti klíšťatům i komárům by tak pří výletech do lesa nebo na louku měl být samozřejmostí. O to víc, když se chytáte vyrazit s dětmi. Přírodní repelenty fungují na bázi rostlinných silic, které odpuzují jak létavý, tak lezoucí hmyz. Díky tomu voní po citronové trávě, levanduli, mátě či eukalyptu.

Číst článek
Letní péče o vlasy
Letní péče o vlasy

Letní počasí dává našim vlasům pořádně zabrat. Nejenže jim bere barvu, ale také je celkově oslabuje. Kadeře jsou pak často nejen vysušené, nebo se naopak přehnaně mastí, ale také se jim začínají třepit konečky. Jak o ně tedy ve vedrech správně pečovat?

Horké dny plné ostrých slunečních paprsků jsou náročné nejen pro naši pokožku, ale stejně tak představují zátěž pro naši korunu krásy. Pokud i vy každé léto bojujete s tím, že vaše vlasy postrádají lesk, nepříjemně krepatí nebo jsou splihlé, poradíme vám, jak o ně správně pečovat. stačí dodržet pár kroků, a uvidíte, že se vaše kadeře opět rozzáří krásou i zdravím.

Dopřejte vlasům letní sestřih

Nebaví vás každý den vymýšlet letní účesy, které vám uleví od pocitu horka? Není nic snazšího než vyrazit ke kadeřnici, a vlasy o pár čísel zkrátit. Nejenže se díky tomu zbavíte roztřepených konečků i délek poškozených častým žehlením či fénováním, ale také získáte větší pocit svobody. Kratší účes se vám bude snáz udržovat a vlasy se vám díky němu nebudou lepit ke zpocené pokožce na krku a zádech.

S mytím to nepřehánějte

Dumáte-li nad tím, jak o vlasy v létě pečovat, dejte na onu známou poučku, že „méně je více“. Časté mytí vlasům obecně škodí, o to více v létě, kdy je namáčíte v rybníce nebo moři, více se vám potí pokožka hlavy a podobně. Je-li to tedy možné, interval mezi mytím alespoň o den prodlužte. Vlasy, které jsou u pokožky už trošku mastné, můžete rafinovaně smotat do drdůlku nebo copu. V případě nouze pak sáhněte po suchém šamponu, který účes během minutky krásně osvěží.

S fénováním buďte opatrní

Ono tedy nejen foukání horkým vzduchem, ale i časté žehlení či kulmování vlasům vůbec neprospívá. Nadměrně je zatěžuje horkem, které je nejen vysušuje, ale může je i poškodit. Nejlepší je zkrátka nechat vlasy volně uschnout a zbytečně neměnit jejich přirozený tvar. Pokud se ale bez fénu či žehličky neobejdete, upravujte kadeře při co nejnižší teplotě a také nezapomínejte na použití kosmetiky, která jim dopřeje tepelnou ochranu.

Vlasy chraňte stejně jako pokožku

Ochrana vlasů před sluncem je stejně důležitá jako ochrana pokožky. Kadeře se sice spálit nemohou, nicméně UV záření v kombinaci se slanou vodou či chlorem jim rozhodně neprospívá. Pramínky nejen přicházejí o potřebné živiny, ale také se celkově vysušují a mají tendenci se více lámat nebo třepit. Na léto si tak určitě pořiďte vhodnou kosmetiku, která vlasy ochrání před působením náročných vlivů, a když to bude možné, nasaďte klobouk či jinou pokrývku hlavy.

Nezapomínejte na regeneraci

Samotný šampon, ať už je sebekvalitnější, přes léto rozhodně nestačí. Zatížené vlasy potřebují dostatečnou výživu, aby zůstaly krásné a silné. Není tedy vůbec od věci dopřát jim hloubkovou péči, a to alespoň jedenkrát do týdne. Ideální jsou nejrůznější hydratační či regenerační masky, které ve vlasovém vláknu nejen uzamykají potřebnou vlhkost, ale také kadeře celkově regenerují a usnadňují rozčesávání.

Nepodceňte ani výživu

Aby byly kadeře zdravé, potřebují nejen kvalitní péči, ale i dostatečný příjem vitaminů a minerálů. Ty je samozřejmě nejlepší přijímat ze stravy, ale chybu neuděláte ani užíváním kvalitních doplňků stravy. Především v létě se doporučuje vsadit hlavně na betakaroten, vitaminy skupiny B a zinek. Vlasy díky nim budou lépe chráněné před působením UV záření, nadměrným vypadáváním i tvorbou lupů a pokožka hlavy zůstane lépe hydratovaná.

 
Číst článek
Jak správně používat pleťové oleje
Jak správně používat pleťové oleje

Ačkoliv v péči o tělo zatím stále vedou tělová mléka, zejména v posledních letech zažívají velký boom i rostlinné oleje. Možná jste se jich dosud báli, ale jakmile zjistíte, jak je správně používat, uvidíte, že si je stejně jako my zamilujete.

Olej jako všestranný pomocník

Přírodní oleje na pleť mají jednu nespornou výhodu. A totiž tu, že se dají aplikovat na mnoho způsobů. Nejčastěji se používají na celé tělo, ale dnes už nejsou výjimkou ani oleje speciálně určené na obličej nebo vlasy. Mnoho produktů navíc kombinuje takové složky, které řeší určitý problém, a tak snadno seženete třeba olej určený na celulitidu nebo strie. Pokud ale nejste moc nároční, naprosto si vystačíte s jednou jedinou lahvičkou, kterou budete moct používat jak na suché ruce, tak na šupinatý nos nebo roztřepené konečky vlasů.

Rozdíl mezi krémem a olejem

Krém, mléko, olej – kdo se v tom má jakožto laik vyznat, že? Ono to ale není vůbec nijak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každý krém, stejně jako mléko, vzniká tak, že se za pomoci emulgátoru spojí vodní a tuková (olejová složka). Krém nebo mléko tak obsahuje jak vodu (či hydrolát, šťávu z aloe vera apod.), tak rostlinný olej, bambucké či jiné kosmetické máslo. Krém má tedy tu výhodu, že ho bez obav můžete použít na suchou pokožku, která tím nijak neutrpí.

A jak se to s těmi oleji? Ty vůbec žádnou vodu neobsahují, a tvoří je tedy pouze rostlinný tuk, který může být obohacený o různé aktivní látky. Oleje navíc mají výhodou v tom, že, pokud jsou za studena lisované, dodají pokožce již samy o sobě potřebnou výživu, zklidní ji, pomohou ji zbavit pupínků apod. No jo, ale nemohou pokožku vysušit, nebo naopak nadměrně zmastit? Odpověď zní: ano, mohou. Ale pouze v případě, že je nebudete používat správně.

Bez vody ani ránu

Jak tedy oleje používat, abyste dosáhli kýženého efektu, a své pokožce spíše neuškodili?  Mějte na paměti, že olej musí jít ruku v ruce s vodou, což znamená, že je pokožku potřeba před jejich nanesením navlhčit, a to například hydrolátem neboli květovou vodou. Nám se také osvědčilo oleje používat po umytí pouze po lehkém osušení ručníkem. A proč ta voda? Právě díky ní se olej nejen lépe vstřebá, takže vám jej bude stačit menší množství, ale také se do pokožky vsákne mnohem rychleji a nezanechá za sebou pocit mastnoty.

Když se olej použije samotný

Pokud zapomenete pleť nejprve navlhčit, může vás nějakou dobu po nanesení nemile překvapit tím, že bude na dotek hrubá, nebo se naopak začne nadměrně mastit. Přijde vám to jako nesmysl? Právě naopak. Samotný olej totiž pleť dehydratuje. Jakmile ho na ni totiž nanesete, dostane tím signál, že má přestat produkovat přirozený maz. Tím se logicky vysuší (může mít až tendenci šupinatět), načež v důsledku jako obranu začne u některých lidí naopak produkovat ještě více mazu než dříve.

Jak si olej správně vybrat

Než se vydáte na nákup a olej prvně vyzkoušíte, je potřeba rozmyslet si, zda budete chtít čistý jednodruhový olej, nebo nějaký namíchaný, klidně i obohacený o různé aktivní látky. Důvodů, proč používat kokosový olej nebo třeba mandlový, je celá řada, takže se na ně někdy podíváme samostatně. Teď nás spíše zajímá to, který z nich je vhodné si vybrat podle toho, jaký máte typ pleti.

Pro normální, smíšenou, ale i citlivou pleť se hodí třeba růžový, mandlový, meruňkový, konopný, olivový nebo kokosový. Suché pleti uděláte radost jojobovým, avokádovým nebo třeba tím z pšeničných klíčků. Trápí-li vás mastná pleť, nebo dokonce akné, můžete kromě mandlového a meduňkového zkusit i pupalkový nebo konopný, a bát se nemusíte ani arganového. Poslední zmíněný jek pak skvělý i na pleť zralou, stejně jako pupalka, mandle nebo makadam.

 
Číst článek
Majitelka lékárny Remus věří v sílu přírody
Majitelka lékárny Remus věří v sílu přírody

Homeopatie, fytoterapie, gemmoterapie. To jsou podle Hany Valentové, provozovatelky plzeňské lékárny Remus účinné a fungující směry, které přírodní cestou navracejí lidi i zvířata do kondice a zdravého stavu. Je prý skvělé vidět, co všechno příroda bez chemie dokáže. Určitě tak nepřekvapí fakt, že v Remusu seženete i řadu produktů dle receptur pověstné Boženy Kamenické, známé spíš jako Bába Radnická.

V čem se Vaše lékárna Remus jiná, než ostatní lékárny? Můžete říci, čím se odlišujete? 
Nejprve chci zdůraznit, že do lékárny Remus si můžete přijít vyzvednout léky, které máte na receptu. Připravíme Vám v laboratoři individuálně připravovaná léčiva. Najdete u nás volně prodejná léčiva - tedy v tomto směru jsme klasická lékárna jakou ji znáte. Kromě výše uvedeného sortimentu nás srdce táhne zpět k přírodě. Tedy jsou u nás k dostání také přírodní barvy na vlasy (vhodné pro alergiky), přírodní kosmetiku - od krémů po šampony, doplňky stravy bez chemie (bioaktivní), ale také bylinné produkty, homeopatické produkty. Navíc si můžete vybrat i ze sortimentu ekologické drogerie - prášky na praní, aviváže …  Věříme v přírodu a zároveň myslíme na ekologii. Všechny přírodní produkty si také můžete prohlédnout na www.fairnature.cz, zde si je můžete i objednat a třeba i bezplatně vyzvednou právě v lékárně Remus.

Dáváte tedy velký důraz na přírodní produkty. V čem přesně tkví tajemství léčivých tinktur a sirupů dle receptury od Boženy Kamenické, známé spíš jako "Bába Radnická"? Máte například nějaký příběh, kdy se někdo díky těmto přípravkům vyléčil a přišel poděkovat? 
Narodila jsem se v Plzni a zkazky o "Bábě Kamenické alias Radnické" mě provázely celé dětství. Byla to proslulá léčitelka, která pomáhala bylinkami i slavným osobnostem např. Karlu Gottovi nebo prezidentu Ludvíku Svobodovi. Jsem přesvědčena, že její receptury fungují a jsou prověřeny časem, proto jsem relativně nedávno založila společnost BILEGRIA s.r.o. Manufakturně vyrábí sirupy, tinktury nebo čajové směsi, které najdete v naší lékárně i na e-shopu. Do lékárny se vrací spousta maminek pro sirup Spira - je určen pro děti od jednoho roku, nebo třeba moje maminka díky sirupu Medea překonala těžké období svého života. Takže důkazů o funkčnosti máme spousty a navíc sirupy skvěle chutnají. Někteří prý na ně chodí jako na čokoládu.

Vedle klasického prodeje v kamenné lékárně je zájemcům k dispozici také e-shop. Na stránkách https://www.fairnature.cz/ si tak mohou zakoupit všechen sortiment, jako nabízíte u pultu v lékárně Remus ve Žlutické ulici. Stoupl během coby koronavirové zájem o nákup na vašem e-shopu?
V lékárně se pultu říká tára, to by Vás lékárníci hnali (směje se Hanka). Ale je to tak, všechno co máme v e-shopu, mohou klienti zakoupit přímo v lékárně Remus. Vlastně díky koronaviru jsme začali více makat na našem e-shopu. Chceme aby byl intuitivní a tak jsme se vrhli do přestavby, doufáme, že se nám to daří. Obdrželi jsme od Heureky certifikát ověřeno zákazníky, snad se tedy u nás zákazníci cítí dobře.

Vy nabízíte také homeopatika, můžete prosím pro laiky vysvětlit jejich princip a popsat hlavní výhody pro uživatele?
Nejen že homeopatika nabízíme, ale přímo úzce spolupracujeme s Mgr. Stanislavou Senderákovou - www.homeoplzen.cz. Odvažuji se tvrdit, že její léčebné plány jsou velice účinné a nám se po době vracejí do lékárny zdraví a šťastní lidé. Homeopatie, fytoterapie, gemmoterapie jsou směry, které přírodní cestou navracejí lidi i zvířata do kondice a zdravého stavu. Je skvělé vidět, co všechno příroda bez chemie dokáže. Navíc homeopatické produkty se mohou kombinovat s léčivy. Jsou vhodné pro děti a při psychosomatických problémech. 

O jaký sortiment je aktuálně největší zájem a čím je letošní rok z hlediska poptávky specifický?
Doba koronavirová nám přinesla zájem o desinfekční prostředky, respirátory a antigenní testy. Lidé jsou zodpovědnější ke svému zdraví, zajímají se o podporu imunity, řeší psychické zdraví, chtějí redukovat svoji hmotnost a řešit své problémy např. s alergiemi. Máme radost, že se často rozhodnou pro přírodní cestu. Také spolupracujeme s výživovými poradci nebo třeba s Beneš & Nasler – Sportovní fyzioterapie. Koronavirus na čas zastavil spolupráci s http://www.krasovska.cz/.  Věříme, že se nyní už vše zase rozjede a budeme se potkávat i na různých akcích v Plzni – třeba Sportmánii. Chceme, aby lékárna nebyla vnímána jen jako místo pro pacienty, ale také místo, kde Vám dobře poradí jak si hledět svého zdraví a předcházet problémům.

Jak se k Vám zájemce může nejlépe dostat?
Lékárnu Remus najdete na výpadovce na Karlovy Vary - nebo ke Globusu, přes hlavní silnici naproti čerpací stanici ONO. Sídlíme pod schody, z druhé strany objektu Remus. Před lékárnou je parkoviště, kde můžete pohodlně zaparkovat. Pokud k nám pojedete MHD, jsme v objektu přímo u zastávky autobusu 30 směr z Plzně. Budeme se těšit na Vaši návštěvu. Pozor - v létě je zkrácená otevírací doba do 15.30 hodin. Mimo červenec a srpen je v ostatních měsících roku otevřeno od 7.30 do 17.00 hodin.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s denik.cz a jeho původní verzi si můžete přečít ZDE.

 

 

 

Číst článek
Jak na nevolnosti při cestování
Jak na nevolnosti při cestování

K létu neodmyslitelně patří cesty k moři, do vysokých hor i za krásami naší vlasti. Dlouhý pobyt v dopravních prostředcích ale ne každý zvládá bez potíží. Jak si tedy poradit, když se u vás nebo u vašich dětí objeví cestovní nevolnost?

Když vám cestování nedělá dobře

Kinetóza neboli cestovatelská nevolnost se u dětí i dospělých projevuje hned několika symptomy, které nejsou zrovna příjemné. Setkat se s ní většinou můžete při cestování dopravními prostředky (ať už letadlem, lodí, či autem), nicméně u některých osob se může objevit i ve zdánlivě bezproblémových jiných situacích. Někomu se totiž může dělat špatně i během potápění, při jízdě na lyžích, nebo dokonce při houpání na houpačce.

Kinetóza zahrnuje příznaky jako pocit na zvracení, říhání, zvýšené pocení či bledost. K tomu se může přidat i nízký tlak, pocit těžkosti, případně i závrať nebo bolest hlavy. Tyto projevy přicházejí ve chvíli, kdy rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu vyhodnotí, že se nemění zrakové vjemy (např. sedíte nehnutě na sedačce a autě), ale tělo přitom mění polohu. Následně pak centrální nervový systém vyhlásí jakýsi poplach a přivodí organismu stav, který označuje právě jako kinetózu.

Jak snížit riziko kinetózy

Hlavní prevencí kinetózy je vyhýbat je pohybu, což samozřejmě není vždy možné. Pokud už je tedy nutné absolvovat například cestu autem, doporučuje se nemít úplně prázdný žaludek, ale před samotným odjezdem naopak něco malého sníst. Dále není dobré sedět proti směru jízdy, při cestě si číst apod., ale naopak koukat ven z okna a sledovat trasu. Zejména dětem dále pomáhá spánek během cesty, protože mozek v tu chvíli nedostává žádné informace od zraku, dostatek čerstvého vzduchu, případně i zabavení nějakou činností (zpívání apod.).

Dejte se sílu bylinek

Léty osvědčeným prostředkem proti kinetóze je zázvor. Možná byste to do něj neřekli, ale velmi účinně zklidňuje žaludek, a mírní tak pocity na zvracení. Tohohle na první pohled nenápadného kořene se navíc nemusíte obávat ani jakožto nastávající maminka. Dá se přitom buď žvýkat přímo syrový nebo kandovaný, popíjet ve formě čaje, nebo ho můžete pořídit formě sladkých bónbonů a žvýkaček, čímž zaujmete hlavně své potomky.

Chcete-li se vyhnout tabletkám z lékárny, můžete kromě zázvoru dále vyzkoušet bylinkové čaje, které zklidní trávení. Mezi další bylinky proti nevolnosti při cestování patří kupříkladu směs z hořce žlutého a puškvorce nebo lahodný heřmánkový čaj. Ve specializovaných prodejnách je rovněž dostupná tinktura z pupenů lípy, která tlumí nejen pocity na zvracení, ale i pocity úzkosti či nervozitu spojenou s cestováním.

Další příjemnou cestou, jak ulevit svému podrážděné žaludku, je mátový čaj. Ačkoliv se doporučuje spíše při zvracení spojeném s otravou jídlem apod., velmi dobře se uplatní i při cestování. Do hotového půllitru čaje z polévkové lžíce máty stačí přidat čtyři lžíce čerstvé citronové šťávy, a hotový nápoj pak během jízdy po douškách popíjet. Lístečky čerstvé máty ale můžete klidně i jen tak žvýkat.

Pomůže i aromaterapie

Také jste podlehli kouzlu přírodních éterických olejů? Využijte jejich konejšivé síly i při cestování. Na kinetózu se hodí nejen již zmíněná máta nebo zázvor, ale třeba i bazalka, litsea cubeba nebo obyčejný citron. Nemusíte přitom složitě vymýšlet, jak je použít. Stačí mít u sebe lahvičku, kterou v případě nevolnosti otevřete a párkrát k ní opatrně přičichnete. Případně, pokud vůně nebude vadit spolucestujícím, můžete pár kapiček oleje nakapat na čistý papírový kapesník a položit ho kamkoliv do auta.

Číst článek
Nahoru
91 položek celkem
3+1