Dárek k nákupu od 1500Kč

Trápí vás nadměrné pocení? Řešení existuje

Pocení je přirozené

Potíme se všichni, a to bez rozdílu pohlaví či věku. Pocení patří mezi přirozené tělesné funkce a jeho hlavní funkcí je udržování stále tělesné teploty. I to je důvodem, proč se více potíme v létě, kdy venkovní teploty stoupají strmě vzhůru. Tvorbu potu řídí nejen hormonální, ale i nervový systém a ven z těla ho pak následně odvádí potní žlázy, které se nejhojněji vyskytují na dlaních, v podpažních jamkách, na chodidlech nebo v tříslech. Pokud jsme v klidu, vypotíme denně asi půl litru tekutiny, která je z většiny tvořena vodou, dále obsahuje trochu chloridu sodného a malé množství odpadních látek

Kdy už je potu moc

Za hyperhidrózu neboli nadměrné pocení v podpaží i jiných částech těla považujeme stav, kdy tělo vylučuje velké množství potu i v situacích, kdy to není obvyklé. Pokud tedy máte propocené tričko, i když sedíte za počítačem nebo jen vyjdete pár schodů, je třeba zpozornět. Nejenže se nejedná o nic příjemného, ale navíc to může být signálem fyzických i psychických problémů. Mezi příčiny nadměrného pocení patří nejen stres, kdy se jedná o vcelku běžný jev, ale často ho způsobuje i cukrovka, hypertyreóza či některá srdeční onemocnění. Zvýšená aktivita potních žláz ale může souviset i s nadměrnou konzumací kávy a nezřídka trápí i nastávající maminky nebo ženy v období menopauzy.

Jak pocení omezit

Trápí-li vás přílišné pocení, určitě neuděláte chybu každodenním používáním přírodního deodorantu, který omezí nepříjemný zápach. Antiperspiranty sice umí navíc tvorbu potu potlačovat, nicméně ucpávají póry, a neježe tak pokožka nemůže dýchat, ale také z těla neodchází odpadní látky. Pokud se tedy chcete vyhnout koláčům v podpaží, můžete vsadit na speciální vložky, které pot zadrží. Samozřejmostí by také mělo být každodenní sprchování a nošení oděvů z přírodních materiálů.

Vhodné je také omezit příjem kofeinu, alkoholu či výrazného koření, jako je chilli, pepř apod., které potní žlázy zbytečně dráždí. Zvyšte naopak příjem tekutin (ideálně čisté pramenité vody) a mějte na pamětí dostatečný příjem vitaminu C a B komplexu, které platí za výborné bojovníky proti pocení a zároveň odstraňují toxiny z těla formou moči namísto potu. Z minerálních látek je nejdůležitější hořčík, protože jeho nedostatek může spolu s deficitem vápníku pocení zhoršovat.

Babské rady proti pocení

Listy ořešáku, šalvěj, kopřiva, dubová kůra, přeslička rolí nebo levandule. To vše jsou bylinky vhodné na nadměrné pocení. Vhodná je například forma koupelí, které si dopřáváte každodenně po dobu 2–4 týdnů. Šalvěj či levandule jsou skvělé na celé tělo, zatímco listy ořešáku a dubová kůra se doporučují hlavě na nadměrné pocení nohou. Tady se silný bylinný odvar či výluh přidává do koupele, do níž si pak nožky naložíte a relaxujete.

Mezi jednu z nejosvědčenějších babských rad také patří používání jablečného octa. Ten totiž lehce stahuje póry, a pomáhá tak eliminovat pocení. Stačí jím namočit vatový tamponek, nanést do podpaží a nechat bez oplachování působit. Podobný efekt mají i obklady z citronové vody nebo černého čaje. Mnohé rady doporučují i syrové brambory. Stačí vzít malý kousek a potřít si jím oblasti těla, kde se nejvíce potíte. A konečně je tu i dětský pudr, který můžete nahradit také kukuřičným škrobem nebo sodou na pečení. Ty fungují tím způsobem, že vzniklý pot absorbují, a pokožku tak nejen udrží déle v suchu, ale také ji ochrání před odřením – nám se osvědčily na třísla při nošení sukně či volnějších kraťasů.