Dárek k nákupu od 1500Kč

Dýchací problémy a pomoc z přírody

Jarní nachlazení je běžná věc

Nachlazení na počátku jara není žádnou výjimkou. Typické projevy jako kašel, rýma či bolest v krku potrápí čas od času každého z nás. Často se připojuje i bolest hlavy nebo celková únava, a některé jedince dokonce trápí i teplota nad 38 °C.  Co pro sebe při takovém obyčejném nachlazení, trvajícím až 10 dní, můžete udělat? Kromě dostatečného odpočinku dopřávejte svému tělu dostatek vitaminu C, který se hojně vyskytuje v acerole, rakytníku či šípku. Právě poslední zmíněnou plodinu obsahuje bylinný sirup BILEGRIA SPIRIA. Příjemně chutná po pomerančích a je vhodný už pro děti od jednoho roku.

Se suchým kašlem si nezahrávejte

Suchý, dráždivý kašel není sám o sobě nemocí. Je to spíše příznak, který může být signálem vážnějších plicních potíží. Na rozdíl od toho vlhkého je pro něj typické, že se při něm nevytváří hlen, takže se při kašlání dusíte a nemůžete se pořádně nadechnout. Na suchý kašel platí bylinky jako šalvěj, lipový květ či divizna. Lze si z nich připravit chutný čaj, který zvlhčí sliznice, a uleví vám tak od dušnosti. Bude-li ale přetrvávat déle než tři týdny, navštivte raději lékaře, protože tento typ kašle bývá symptomem alergie, astmatu i mnohých vážnějších onemocnění. 

Zánět dutin není obyčejná rýma

Jakmile se k rýmě přidají tupé bolesti hlavy a obličeje (zejména na čele nebo v tvářích), je to známkou toho, že u vás probíhá zánět dutin. Tyto příznaky jsou příčinou působení virů, které naruší povrch sliznice. Na té se pak začnou množit bakterie a dutiny budou jako obranu produkovat hnisavý hlen. To je důvodem toho, proč máte tak ucpaný nos, huhňáte nebo máte zhoršené čichové a chuťové vjemy. Co na zánět dutin platí, je nejen pravidelný spánek, ale i napařování hlavy spojené s inhalací, kdy do horké vody navíc můžete přidat i éterický olej z máty. Čemu byste se ale měli vyhnout, jsou mléčné výrobky a sladkosti, které platí za hlenotvorné potraviny.

Nepleťte si nachlazení s alergií

Když venku všechno kvete, je to pro nás známka toho, že už skončila dlouhá zima. Tohle radostné období se však pro mnoho lidí může stát spíše noční můrou. Alergie na pyl totiž dle odhadů trápí až 15 % celé české populace. Patří k ní nejen vodnatá rýma či slzení očí, ale i nepříjemné svědění v krku a nose, nebo dokonce dušnost. Tomu, jak se dají takového projevy zmírnit, jsme se již věnovaly v jednom z našich předchozích článků na blogu.

Astma vždy nevzniká jen vlivem genů

Ačkoliv se říká, že je astma dědičné, nemusí to být vždy pravidlem. Náchylnost k astmatu je sice do určité míry podmíněná geneticky, ale u mnoho lidí se na jeho vzniku podílejí spíše jiné faktory. Ať už alergie, častě infekce dýchacího ústrojí, znečištěné ovzduší, nebo dlouhodobý stres. Astma poznáte podle záchvatovité dušnosti nebo kašle, které jsou způsobené zúžením dýchacích cest a projevují se především při výdechu. K tomu se často přidávají i sípavé zvuky, a akutní záchvat mohou doprovázet i úzkost na hrudi.

Máte-li podezření na astma, je samozřejmě nejvhodnější co nejdříve navštívit lékaře. Ten vám může předepsat speciální sprej určený pro akutní záchvaty. Z bylinek, které podporují správnou činnost dýchacích cest, můžete sáhnut po jitroceli, květu černého bezu, plicníku či mateřídoušce. Lze je užívat buď samotné, nebo v různých směsích. U velkého procenta lidí mívá léčebný přínos i metody jako hloubková detoxikace, akupunktura nebo pohyb v solné jeskyni.