Dárek k nákupu od 1500Kč

Pajizévky neboli strie – co na ně funguje?

Jak strie vznikají a jak je poznat

Než se podíváme na to, jak se lze strií zbavit, pojďme si nejprve vysvětlit, oč se vůbec jedná. Strie jsou vlastně jizvy, nebo přesněji pajizévky. Vznikají na povrchu pokožky v důsledku napětí, které vede ke ztenčení a ochabnutí elastinových vláken. Poznáte je přitom velmi snadno – vypadají jako dlouhé linky či rýhy a na povrchu kůže vytvářejí propletené linie. Jakmile se objeví, mají červenou až nafialovělou barvu, ale čím jsou starší, tím postupně světlají, až jsou téměř bílé.

Kdy a kde se strie objevují

Se striemi se můžete setkat na mnoha místech svého těla. Nejčastěji se ale objevují na bříšku, hýždích, stehnech či prsou. A to jako reakce na nadměrnou zátěž při náhlé změně objemu těla. Pokožka se v takové situaci sice dokáže natáhnou, ale dojde-li k tomu příliš rychle, tak zkrátka popraská. Z toho lze snadno odvodit, že nejsou žádnou výjimkou strie v těhotenství (u více než 80 % žen) nebo v období dospívání. Stejně tak se strie mohou na pokožce vyskytnou při radikální změně váhy, a to jak při ztloustnutí, tak při hubnutí. Dost časté jsou tedy i strie u mužů, kteří se s nimi setkávají při rychlém nabývání svalové hmoty.

Jak strie odstranit

Pokud přemýšlíte nad tím, jak se strií zbavit, musíme vás trochu zklamat. Tyto pajizévky ze své pokožky už nikdy zcela neodstraníte. Nemáte-li ovšem v plánu návštěvu dermatologa, který může využít metody jako laser, mezoterapie či radiofrekvence. I když se ale nechcete svěřit do rukou odborníků, uklidníme vás tím, že většina strií postupem času výrazně vybledne. A na první pohled už tam budou téměř nepatrné.

Pomoc z přírody

Věříte-li síle přírody, dejte na rady našich babiček. Ony dobře věděly, že základem toho, aby se obnovila pružnost pokožky, je hydratace. Místa postižená striemi tedy pravidelně natírejte rostlinným olejem, který mimo jiné podpoří její regeneraci i vláčnost. Vhodný je především kokosový, arganový či olivový, podobně jako bambucké máslo. Starší generace rovněž radily vyzkoušet citronovou šťávu, našlehané bílky nebo sádlo bez obsahu soli.

Prevence proti striím

Pokud se striím chcete vyhnout, úplně nejlepší je zaměřit se na prevenci. Tou je mimo pravidelné promazávání pokožky i prokrvující masáž spolu s dostatečným pitným režimem, aktivním pohybem a celkově zdravou životosprávou. Výborné je také pravidelně (alespoň jednou měsíčně) provádět peeling či masáž, které podpoří prokrvení pokožky a tvorbu elastinu a kolagenu.

Na strie po porodu, v těhotenství i v jiných obdobích života ale poměrně dobře funguje i přírodní kosmetika obsahující vitamin E, elastin či peptidy. Jako prevence je skvělý pečující olej Anne Geddes. Pokožku udržuje krásně pružnou a hodí se hlavně pro nastávající maminky, které ho mohou použít i k masáží hráze a bradavek. Podobně funguje i krém od téže značky s lososovým květem a bambuckým máslem. Oba produkty jsou přitom vhodné nejen jako prevence strií v těhotenství, ale i po narození miminka. Povislou pokožku na bříšku pak pomohou rychleji zregenerovat a stáhnout.