Jak rozeznat pigmentové skvrny a jak se jich zbavit
Co jsou to pigmentové skvrny?
Zaznamenali jste na své pleti drobné flíčky, které mají tmavší odstín než vaše pleť? Pokud se nejedná o pihy, pravděpodobně jde o projev hyperpigmentace, tedy od nadbytek kožního barviva. Nejrůznější skvrny na pleti vznikají nejen v souvislosti s přirozeným stárnutím, ale i jako důsledek přílišného opalování nebo výskytu akné.
Jak vznikají pigmentové skvrny
Melanin je přirozené barvivo, které dává barvu naší pleti, vlasům či očím. Jakmile je ho ale nadbytek, začnou se objevovat pigmentové skvrny na obličeji, ale i dalších částech těla. Častokrát si za ně můžeme sami, protože snadno vzniknou, když strávíme moc času na sluníčku bez opalovacího krému.
Výjimkou ale nejsou ani pigmentové skvrny po akné, po různých poraněních nebo při zánětu kůže, kdy dochází ke zvýšenému uvolňování melaninu. U žen se nadměrná pigmentace objevuje i v důsledku hormonálních změn v těhotenství/v menopauze nebo při braní antibiotik. A pokud to přeženete s opalováním ve chvíli, kdy užívání bylinky jako třezalku, pak vás pigmentové skvrny mohou také nemile překvapit.
Jak poznat stařecké skvrny
Stařecké, nebo také jaterní skvrny (lentigo) už dle svého názvu logicky souvisejí s věkem. Jsou tmavší než jiné typy hyperpigmetace a někdy se s nimi můžete setkat i pod názvem „sluneční skvrny“. To proto, že často vznikají jako důsledek nadměrného opalování, které vede ke zvýšené produkci kožního barviva. Nicméně i když to se sluněním zrovna nepřeháníte, kolem čtyřicítky až padesátky už je pravděpodobně na pokožce budete mít také.
Stařecké skvrny se mohou objevit na obličeji, krku, dekoltu či na hřbetech rukou. A jak je to možné? S přibývajícími léty sice klesá počet melanocytů (buněk produkujících pigment melanin), ale současně bohužel i roste jejich aktivita a objem. Na stařecké skvrny na kůži trpí především lidé s tmavší pletí, protože bledí jedinci mají melaninu logicky méně.
Jak odstranit pigmentové skvrny
Pokud hledáte způsob, jak odstranit pigmentové skvrny od slunce nebo stařecké skvrny, záleží především na jejich barevné intenzitě i velikosti. Zatímco u drobnějších flíčků můžete dát na babské rady, u výrazné hyperpigmentace je vhodnější se svěřit do rukou odborníků. Ti vám mohou nabídnout například účinný chemický peeling, mikdodermabrazivní ošetření či depigmentační laser. Tato ošetření bývají nejen rychlá, ale i velmi účinná.
Doma pak můžete vyzkoušet nejrůznější krémy proti pigmentovým skvrnám. Jedním takovým je rozjasňující koncentrát SO´BiO étic Precieux argan. Obsahuje arganový olej či mateří kašičku, pomáhá pigmentové skvrny zesvětlovat a pleť celkově rozjasňuje. Z přírodních prostředků, které najdete doma v lednici, můžete sáhnout po citronu či jablečném octu. Naneste je neředěné přímo na skvrnu, nechte působit 15 minut a poté smyjte. Opakujte 2× denně po dobu dvou měsíců, a skvrny by měly viditelně zesvětlat.