Dárek k nákupu od 1500Kč

Nejpalčivější otázky o menstruačním kalíšku, na které se bojíte zeptat

Bez menstruačního kalíšku už si spousta žen neumí svůj život představit. Tomu, jak si ho správně vybrat, jsme se věnovali v předchozím článku. Tentokrát se ale zaměříme na nejrůznější dotazy, které se s používám kalíšku často pojí a zajímají hlavně začátečnice.

Co když kalíšek protéká?

Koupila jste si kalíšek, s velkým nadšením si ho zavedla, ale během dne jste zjistila, že protéká. Co s tím? Může to být dáno tím, že se přeplnila jeho kapacita. K tomu může dojít v prvních dnech cyklu, kdy je krvácení silnější. V tomto případě je vhodné v těchto dnech používat ještě malou vložku.

Pokud ale menstruační kalíšek protéká, i když není zcela plný, může to být dáno tím, že není správně rozvinutý. Po zavedení jeho obvod vždy obkružte prstem, aby zcela přilnul ke stěnám pochvy. Další možností je to, že máte vysoký čípek, ale kalíšek je zaveden moc nízko. Příště ho tedy při zavádění poposuňte výš. A nakonec se nabízí třetí možnost – kalíšek je moc malý. To poznáte tak, že lze kalíškem snadno hýbat, a i při malém zatlačení má tendenci vyjíždět z pochvy ven.

Dá se kalíšek používat i při výtoku?

Výhodou kalíšku je to, že se ho oproti tamponům lze používat i při výtoku. Například v době ovulace bývá přirozený poševní sekret poněkud hojnější. Nejsou-li vám tedy pohodlné intimky nebo je nechcete používat z jakéhokoliv jiného důvodu, pak sáhněte po kalíšku. Jen pamatujte na to, že je nutné ho každých 12 hodin vyjmout, vyprázdnit a omýt čistou vodou.

Zkracuje kalíšek dobu menstruace?

Tohle je jedna z častých otázek, které se v souvislosti s používáním kalíšku objevily. Odpověď je ANO. U většiny žen se průběh menstruace o nějaký ten den zkrátí (např. ze sedmi dní na pět), a krvácení navíc bývá i o něco slabší. Ptáte se, čím to je? Jde o to, že při používání tamponů a vložek se do těla dostávají částečky matriálů, z nichž jsou vyrobeny. Tělo je pak ze sebe potřebuje opět vyloučit, a tím se pak prodlužuje délka periody.

Jak menstruační kalíšek čistit?

Kalíšek je třeba čistit při každé výměně. Nemusíte se ale bát, nejde o nic náročného. V průběhu menstruace není nutné kalíšek vyvařovat. Úplně postačí, když ho opláchnete pod tekoucí vodou a opět zavedete. To je samozřejmě nejsnazší doma v koupelně, kde máte k dispozici toaletu s umyvadlem. Nicméně to bez problémů zvládnete i mimo domov. Buďto můžete využít WC pro invalidy, nebo přímo v kabince opláchnete kalíšek pomocí láhve s vodou. V případě nouze lze kalíšek i jen otřít čistým toaletním papírem.

Co s kalíškem po skončení periody?

Jakmile vám skončí perioda, nezapomeňte na důkladnou očistu kalíšku. Skvěle k tomu poslouží parní sterilizátor na dětské dudlíky či sterilizační kelímek (určený do mikrovlnky). Případně můžete kalíšek vyvařit buď v čisté vodě, nebo s pomocí sterilizačních tablet, které seženete na internetu. Musí být ale zcela ponořený a ve vodě by měl zůstat jen pár minut.

Lze jít s kalíškem na WC?

Možná se trochu bojíte, aby vám kalíšek při tlačení nevyklouzl do záchodu. Můžeme vás ale uklidnit. Nic takového určitě nehrozí. Ať už jdete na malou, nebo na velkou.

Může se používat menstruační kalíšek i v noci?

Kalíšek je úžasný v tom, že když ho správně zavedete, tak ho jednak vůbec necítíte a jednak ho můžete mít zavedený až 12 hodin. Během spánku se nikam nepohne, neproteče a na rozdíl od tamponů u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Takže se vůbec není čeho obávat. A je přitom zcela jedno, zda spíte v kalhotkách, nebo bez nich.

Je možné se s kalíškem koupat?

Ve vaně, v bazénu i v moři. S menstruačním kalíškem se zkrátka můžete koupat kdekoliv. Oproti tamponům do sebe nevsakuje vodu, takže není nutné ho měnit po každém pobytu ve vodě. Před odchodem z domova si ho prostě zavedete, a pak už se po x hodin nemusíte vůbec o nic starat.

Dá se s kalíškem otěhotnět?

Hned na úvod je třeba připomenout, že kalíšek neslouží jako ochrana proti početí. Některé ženy ho naopak používají k rychlejšímu otěhotnění. Ptáte se, jak je to možné? Menstruační kalíšek zavedený po pohlavním styku totiž umožňuje spermiím jednu jedinou cestu – a sice do dělohy k vajíčkům. Spermie zde mohou přežít až tři dny, ale i tak mějte kalíšek vždy zaveden maximálně 12 hodin.

Lze kalíšek používat i s nitroděložním tělískem?

Kalíšek a nitroděložní tělísko si vůbec nijak nevadí. Po skončení menstruace je ale dobré zkontrolovat vlákna od tělíska vyčnívající do pochvy. Pokud budete mít pocit, že se tělísko pohnulo, navštivte svého gynekologa. Kalíšek také můžete používat s antikoncepčním kroužkem. Ten se totiž zavádí jen nízko do pochvy, takže si s kalíškem nebude nijak překážet.