Dárek k nákupu od 1500Kč

Problémy se zažíváním

Nejrůznější zažívací potíže občas zažije každý z nás. Přejíme se tučným jídlem nebo si třeba objednáme pořádné latté, i kdy víme, že nám mléko nedělá dobře. Jak si se zácpou či průjmem ale poradit, když člověk nechce sahat po pilulkách z lékárny?

Problémy se zažíváním je nutno nejprve rozlišit na akutní a chronické. S akutními potížemi si poradíte snadno sami. Ať už jde o průjem během dovolené v exotické zemi, nadýmání po větší porci čočky, nebo o pálení žáhy po těžkém svátečním obědě. Pokud ale potíže přetrvávají týdny, v horším případě i měsíce nebo déle, jedná se o chronický problém. A ten už je nutno řešit s lékařem, případně s terapeutem v oblasti přírodní medicíny.

Jak zastavit akutní průjem

Jaká forma stolice už se označuje za průjem? Obecně jde o nepevnou, vodnatou stolici, která se opakuje častěji než třikrát za den. Výjimkou není ani neustálé nutkání na velkou potřebu, k níž se mnohdy přidávají i křeče. Průjem u dětí i dospělých se většinou objeví jako reakce na konzumaci zkaženého jídla a odezní do tří dnů. Vhodné je co nejvíce pít (ideálně silný černý čaj), dopřát si odlehčující dietu a užívat například aktivní uhlí. Vyzkoušet pak určitě můžete i bylinky zpomalující činnost střev. Skvěle se zde uplatní čaj z mochny nátržníku, kostivalu, květu ostružiníku či obyčejné borůvky.

Když máte opačný problém

Protipól průjmu představuje zácpa a bolesti břicha, kterými je často doprovázena. Zácpu definujeme jako stav, kdy dochází k vyprazdňování jednou za tři dny nebo i déle. Lze za ni ale považovat i to, kdy je pro člověka vyprazdňování namáhavé. Jedná-li se o krátkodobou záležitost, snadno si poradíte sami. Snadnou cestou, jak podpořit činnost střev, je dostatečný pitný režim (alespoň dva litry tekutin denně) i pravidelný a dostatečný pohyb. Dále je na místě konzumace vlákniny a užívání přírodních laxativ. Sem patří nejen různé bylinky, ale i chia a lněná semínka, sušené švestky nebo tmavá listová zelenina.

Jak si poradit s pálením žáhy   

U pálení žáhy je nejsnazší cestou změna jídelníčku. Samozřejmostí by mělo být to, že přejdete na střídmou stravu, v níž omezíte tučné a sladké pokrmy, čerstvé pečivo, česnek, výrazné koření i alkoholické nápoje. Rychlou pomocí, jak si od pálení žáhy ulevit, je jedlá soda. Stačí půl lžičky do sklenice vody, kterou hned vypijete. Z bylinek se pak doporučuje klasika v podobě máty, stejně jako oregano, čekanka, puškvorec nebo hořec. K podpoře trávení je výborná i tradiční tinktura amara (z hořce, zeměžluče a vachty trojlisté) nebo bylinný sirup BILEGRIA GASTRA s mátou, čekankou či propolisem.

Potrápit dokáže i nadýmání a plynatost

Plyny v trávicím traktu vznikají přirozeně. Problémem ovšem je, když jich je přespříliš nebo neodcházejí ven. Potom dochází ke stavům, které označujeme jako nadýmání a plynatost. Objevit se mohou třeba po konzumaci luštěnin, čerstvého kynutého pečiva nebo velkého množství zelí, květáku či brokolice. A jak se nadýmání zbavit? Zkuste se co nejvíce hýbat, dodržovat pitný režim a jíst dostatek vlákniny. Z bylinek vám opět ulehčí nejen čaj z máty peprné, ale i meduňka, pelyněk nebo třeba fenykl.