Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak správně používat pleťové oleje

Ačkoliv v péči o tělo zatím stále vedou tělová mléka, zejména v posledních letech zažívají velký boom i rostlinné oleje. Možná jste se jich dosud báli, ale jakmile zjistíte, jak je správně používat, uvidíte, že si je stejně jako my zamilujete.

Olej jako všestranný pomocník

Přírodní oleje na pleť mají jednu nespornou výhodu. A totiž tu, že se dají aplikovat na mnoho způsobů. Nejčastěji se používají na celé tělo, ale dnes už nejsou výjimkou ani oleje speciálně určené na obličej nebo vlasy. Mnoho produktů navíc kombinuje takové složky, které řeší určitý problém, a tak snadno seženete třeba olej určený na celulitidu nebo strie. Pokud ale nejste moc nároční, naprosto si vystačíte s jednou jedinou lahvičkou, kterou budete moct používat jak na suché ruce, tak na šupinatý nos nebo roztřepené konečky vlasů.

Rozdíl mezi krémem a olejem

Krém, mléko, olej – kdo se v tom má jakožto laik vyznat, že? Ono to ale není vůbec nijak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každý krém, stejně jako mléko, vzniká tak, že se za pomoci emulgátoru spojí vodní a tuková (olejová složka). Krém nebo mléko tak obsahuje jak vodu (či hydrolát, šťávu z aloe vera apod.), tak rostlinný olej, bambucké či jiné kosmetické máslo. Krém má tedy tu výhodu, že ho bez obav můžete použít na suchou pokožku, která tím nijak neutrpí.

A jak se to s těmi oleji? Ty vůbec žádnou vodu neobsahují, a tvoří je tedy pouze rostlinný tuk, který může být obohacený o různé aktivní látky. Oleje navíc mají výhodou v tom, že, pokud jsou za studena lisované, dodají pokožce již samy o sobě potřebnou výživu, zklidní ji, pomohou ji zbavit pupínků apod. No jo, ale nemohou pokožku vysušit, nebo naopak nadměrně zmastit? Odpověď zní: ano, mohou. Ale pouze v případě, že je nebudete používat správně.

Bez vody ani ránu

Jak tedy oleje používat, abyste dosáhli kýženého efektu, a své pokožce spíše neuškodili?  Mějte na paměti, že olej musí jít ruku v ruce s vodou, což znamená, že je pokožku potřeba před jejich nanesením navlhčit, a to například hydrolátem neboli květovou vodou. Nám se také osvědčilo oleje používat po umytí pouze po lehkém osušení ručníkem. A proč ta voda? Právě díky ní se olej nejen lépe vstřebá, takže vám jej bude stačit menší množství, ale také se do pokožky vsákne mnohem rychleji a nezanechá za sebou pocit mastnoty.

Když se olej použije samotný

Pokud zapomenete pleť nejprve navlhčit, může vás nějakou dobu po nanesení nemile překvapit tím, že bude na dotek hrubá, nebo se naopak začne nadměrně mastit. Přijde vám to jako nesmysl? Právě naopak. Samotný olej totiž pleť dehydratuje. Jakmile ho na ni totiž nanesete, dostane tím signál, že má přestat produkovat přirozený maz. Tím se logicky vysuší (může mít až tendenci šupinatět), načež v důsledku jako obranu začne u některých lidí naopak produkovat ještě více mazu než dříve.

Jak si olej správně vybrat

Než se vydáte na nákup a olej prvně vyzkoušíte, je potřeba rozmyslet si, zda budete chtít čistý jednodruhový olej, nebo nějaký namíchaný, klidně i obohacený o různé aktivní látky. Důvodů, proč používat kokosový olej nebo třeba mandlový, je celá řada, takže se na ně někdy podíváme samostatně. Teď nás spíše zajímá to, který z nich je vhodné si vybrat podle toho, jaký máte typ pleti.

Pro normální, smíšenou, ale i citlivou pleť se hodí třeba růžový, mandlový, meruňkový, konopný, olivový nebo kokosový. Suché pleti uděláte radost jojobovým, avokádovým nebo třeba tím z pšeničných klíčků. Trápí-li vás mastná pleť, nebo dokonce akné, můžete kromě mandlového a meduňkového zkusit i pupalkový nebo konopný, a bát se nemusíte ani arganového. Poslední zmíněný jek pak skvělý i na pleť zralou, stejně jako pupalka, mandle nebo makadam.