Dárek k nákupu od 1500Kč

Seborea a další nepříjemnosti vlasové pokožky

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy dokáže být velmi nepříjemná a komplikuje člověku každodenní život. Problém přitom může být nejen v nevhodně zvolené kosmetice, ale často tkví i někde úplně jinde. Jak si přitom poradit a navrátit svou pokožku do rovnováhy?

Jak poznat, že máte citlivou pokožku

Citlivá pokožka hlavy se projevuje celou škálou symptomů, mezi které patří pálení, štípání či svědění spojené se začervenáním. Jednat se může jak o akutní podráždění, tak o dlouhotrvající problém. Citlivost je pak způsobená nejen náročnými klimatickými vlivy či znečištěným ovzduším, ale i nevhodnou stravou, fyzickým i emočním stresem či používáním nevhodného šamponu.

Příčinu není vždy snadné odhalit, nicméně ve většina případů se jedná právě o špatně zvolenou kosmetiku. Ta pokožku dráždí, vysušuje a narušuje její přirozené pH. Přidají-li se ale k podráždění i ulpívající žluté šupinky (neplést s lupy), pokožka se olupuje či se v ní objevují se, je třeba zpozornět. Pravděpodobně se totiž jedná o seboroickou dermatitidu nebo lupénku.

Když vás trápí seboroická dermatitida

Seborea ve vlasech je typická hlavně pro kojence, ale není výjimkou ani u starších dospělých. Dle odhadů jí trpí až 5 % české populace. Jedná se o chronické kožní onemocnění projevující se zvýšenou aktivitou mazových žláz. Kromě toho vznikají žlutavé šupinky, které ulpívají na pokožce a tvoří na ní ložiska (krustičky). Kvůli nim pak pokožka také často nepříjemně svědí či může začít mokvat. Výjimkou však není, že se tyto projeví střídají s bezpříznakovým obdobím.

Chcete-li se vyhnout klasické dermatologické léčbě zahrnující podávání kortikosteroidů či antibiotik, hledejte pomoc v přírodě. Kromě kosmetiky s obsahem kyseliny salicylové, pyrithionu zinečnatému nebo síry můžete vsadit i na rašelinové zábaly. Nebo zkusit unikátní hojivý šampon HUMINOTHERAPY, který vyniká obsahem huminových kyselin z okolí bajkalského jezera. Mírní totiž svědění a podporuje regeneraci podráždění pokožky. Chybu neuděláte ani užíváním rybího oleje, probiotik či šťávy z aloe vera, které potlačují záněty.

Když se pokožka obnovuje příliš rychle

Ačkoliv pro seboreu je typická zvýšená produkce mazu, lupénka ve vlasech se naopak projevuje úplně jinak. Psoriáza je opět chronickým onemocněním, které se může objevit v podstatě v každém věku a nejčastěji bývá dědičné. Jejím hlavním příznakem je zrychlená obnova kožních buněk. Oproti běžným 4 týdnům totiž může proběhnout už za 3-4 dny. Přebytečné množství odumřelých buněk pak tvoří na povrchu kůže zrohovatělé bílé šupinky doprovázené růžovými nebo červenými fleky na pokožce. A stejně jako u seborey se i u lupénky většinou střídají období klidu a takzvaného vzplanutí.

Jak proti lupénce bojovat? Při výběru kosmetiky určitě neprohloupíte, sáhnete-li po produktech s obsahem kyseliny salicylové nebo urey. Jedná se totiž o látky s keratolytickým účinkem, což znamená, že z pokožky pomáhají odstraňovat šupinky. Dále se osvědčilo používání dehtu neboli ichtamolu, který funguje na podobném principu. Protože lupénka představuje komplexní problém poukazující na sníženou imunitu, je pak vhodné zharmonizovat organismus jako celek. Kromě užívání biotinu a zinku byste měli přijímat i dostatek vitaminu C a z bylinek můžete vyzkoušet čaj z kopřivy obohacený o zemědým, měsíček, benedikt lékařský nebo květ černého bezu. Vhodná je i tinktura z artyčoku nebo hořce, která podpoří správnou činnost jater a žlučníku, a k oplachu pokožky můžete využít řepík.