Blog, Strana 2

Opalovací krémy - přírodní vs chemické
Opalovací krémy - přírodní vs chemické

Minerální nebo chemický filtr?

Opalovací krémy jsou neodmyslitelnou součástí letního období, kdy se sluníčko těší popularitě. Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán. Je tedy třeba pečlivě chránit naši kůži před nadměrným slunečným zářením, zároveň však nesmíme zapomínat na to, že kůže je co do rozlohy největším orgánem našeho těla, skrz který mohou do našich těl vnikat nejen léčivé přípravky, ale i chemikálie. Jejich neblahý dosah na naše zdraví byl již mnohokrát zmiňován.

1431_es1458-mbk-krem-na-opalovani-spf-30-75ml

Opalovací krémy se často dělí do dvou hlavních kategorií: ty s chemickým filtrem a ty s minerálním filtrem. Rozdíly mezi těmito dvěma typy filtrů jsou založeny na jejich složení, způsobu fungování a také jejich účincích na pokožku. Zde je stručný popis obou typů filtrů:

  • Chemický filtr: Opalovací krémy s chemickým filtrem obsahují organické chemikálie, které pokožka absorbuje a následně tyto látky reagují s UV zářením, aby ho neutralizovaly. Chemické filtry fungují tak, že absorbuji UV záření a přeměňují jej na jinou formu energie, jako například teplo. Mezi nejčastěji používané chemické filtry patří oxybenzon, avobenzon, octyl methoxycinnamate a octinoxate.

Chemické filtry mají několik výhod. Jsou snadno aplikovatelné a často se rychle vstřebávají do pokožky. Tím se snižuje riziko bílých odznaků, které mohou být způsobeny minerálními filtry. Chemické filtry také obvykle poskytují širší spektrum ochrany proti UV záření, včetně ochrany před UVA a UVB zářením.

18165_6sz0000101Nicméně, chemické filtry mají několik nevýhod a možných negativních účinků. Některé chemické filtry mohou vyvolat alergické reakce u některých jedinců. Některé studie také naznačují, že některé chemické filtry mohou mít hormonální účinky a mohou být potenciálně toxické. Navíc, chemické filtry mohou mít negativní dopad na mořskou faunu a floru, a také na životní prostředí, pokud se dostanou do vodních ekosystémů.

  • Minerální filtr: Minerální opalovací krémy, také známé jako fyzické nebo přirozené filtry, obsahují oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Tyto minerální složky fungují tak, že vytvářejí ochrannou bariéru na povrchu pokožky, která odráží a rozptyluje UV záření.

Minerální filtry mají několik výhod. Jsou hypoalergenní a méně pravděpodobné, že způsobí alergické reakce na pokožce. Jsou tak vhodnější pro děti, pro citlivou a alergickou pleť a také používáním opalovacích krémů s minerálními filtry chráníme veškerý vodní ekosystém naší planety země. Vyberte si : https://www.fairnature.cz/prirodni-kosmetika-na-opalovani/

Víte, že s opalovacími prostředky, které obsahují chemické filtry není povolen vstup například do Austrálie nebo na Nový Zéland? 

Minerální opalovací krému naleznete zde: Kosmetika na opalování

Číst článek
Kafrovník lékařský - Cinnamomum camphora
Kafrovník lékařský - Cinnamomum camphora

Je strom pocházející z Asie (Japonsko), v současné době se pěstuje i v jiných zemích např. Madagaskar, anebo Austrálie. Tam dokonce tak zdomácněl, až začal vytlačovat Blahovičník – potravu pro Koaly.  Je to mohutný strom, může dosahovat až výšky 40 metrů, je stálozelený s rozpraskanou kůrou a v jeho korunách najdete kožovité listy voskovitého vzhledu. Má velké množství malých bílých květů a plody jsou tmavé, podobné višním. V domovině se dožívá vysokého věku, údajně až 1000 let.

Dřevo, kůra a listy obsahují silici, která na vzduchu oxiduje a mění se na tuhý, surový kafr. Kafrová silice se z přírodního materiálu získává destilací.Kafr je bezbarvá až bílá vonná hmota, částečně krystalická, obsahující směs terpenických látek. Využití nachází zejména v lékařství a v parfumerii, kde se používá pro přípravu kosmetických a masážních přípravků, parfémů a jemných mýdel. V chemickém průmyslu je pak využíván k výrobě jiných terpenických derivátů, výbušnin, jako změkčovadlo plastických hmot, či jako složka laků a barev. Kafr zbavený safrolu se využívá k výrobě vanilkového a mátového aromatu pro potřeby potravinářského průmyslu.

Ravintsara olej je produkován právě z kafrovníku. Jeho síla je rozdílná podle místa, kde strom vyrostl. Ravintsara olej je bezpečný pro používání  - u dětí, u starších i citlivých lidí a nejsou známy kontraindikace. Pozor neplést s olejem ravensara – ten se získává z jiného stromu a jeho používání bezpečné není!

Éterický olej Ravintsara - Éterický olej Ravintsara Taoasis

  • je vhodný pro všechny věkové kategorie
  • posiluje nervový systém
  • posiluje imunitní systém
  • antibakteriální a antivirový účinek - Coslys - bezoplachový čisticí gel na ruce
  • vynikající pro použití v případech obtížného dýchání, nachlazení, kašle, hlenu, infekcí dýchacích cest, sinusových infekcí
  • pomáhá zklidňovat alergie a infekce.

Nepoužívejte olej přímo na kůži neředěný – je třeba ho smíchat se základním olejem. Při masáži pomůže rozšířit cévy a tak zajistit lepší průtok kyslíku v těle. Kafr se přidává do kosmetických produktů tělové kosmetiky. 

Při problémech se spánkem a stresovými situacemi je třeba ho smíchat s levandulovým olejem.

Je možné jej používat při masážích, aromaterapiích /virózy, nachlazení…./ i vnitřně – dle popisu na obale přípravku.

 

Číst článek
Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový

Často ho známe jako okrasný keř vysazovaný kolem silnic a v parcích. Protože se v minulosti nevyskytoval v žádné knize o léčivých rostlinách, dlouho se nevědělo, že je to velmi prospěšná rostlina. Domovem rakytníku je Kavkaz a Střední Asie. Léčivou drogou rakytníku jsou oranžové plody, které tvoří bohaté shluky, ale těžko se sklízejí, nechtějí se oddělit od větviček. V současnosti se už i pěstují a dají se běžně koupit.

Rakytník je další z rostlin, u nichž se potvrzuje, že červené plody jsou nositeli velkého množství zdraví prospěšných látek, zejména vitamínu C. Po šípkách jsou bobule rakytníku jeho druhým nejbohatším přírodním zdrojem. Prvenství jim však patří v obsahu vitaminu D, mají ho nejvíce ze všech rostlinných plodů. Významný je i obsah karotenu, ze kterého se tvoří vitamin A, tady se rakytník téměř vyrovná mrkvi. Vědecké zkoumání potvrdilo přítomnost dalších vitamínů skupiny B, minerálů a množství jiných cenných látek. V jejich vzájemném a pro potřeby lidského organismu vhodném vyvážení je skrytá mimořádně léčivá síla rakytníku. Konzumací plodů rakytníku se zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, neboť pomáhají při všech chorobách.

 Rakytník zlepšuje oběh krve, hojí sliznice plic a průdušek, prospívá kloubům, léčí revma a dnu, pomáhá při skleróze a Bassedowově nemoci. Zvyšuje odolnost organismu - Rozmarinus Líza bylinný sirup , detoxikuje ho a působí i proti stresu. Při vnějším použití rakytníkový olej hojí rány, popáleniny, opruzeniny a proleženiny. Je universálním lékem na všechny kožní choroby. Vitamin E zvyšuje pružnost pokožky, omezuje tvorbu vrásek Anne Geddes, jemná emulze na opalování, při drobnějších poraněních ji zaceluje bez zjizvení. Proto je rakytníkový olej vhodný prostředek na masáž a ošetřování pokožky. Při běžném vnitřním užívání plodů nebo oleje nemá rakytník žádné nepříznivé účinky, ale příliš velké dávky jsou zbytečné, protože se účinek nezvýší.

Rakytník je rozšířen hlavně na Sibiři. Jeho plody neopadávají, snášejí i silné a dlouhotrvající mrazy a můžeme je sklízet během celé zimy. Nazývá se také sibiřským ananasem. Domorodci v kraji tvrdí, že po rakytníku mají koně lesklou srst a lidé ostrý zrak.

 

 

 

Číst článek
Zodpovědnost vůči životnímu prostředí
Zodpovědnost vůči životnímu prostředí

Chceme, aby jste věděli, že hledáme řešení jak dopravit k Vám Vaše objednávky bez poškození a zároveň co nejméně zatížit přírodu obalovými materiály. Jako výstelku používáme buď rozmělněné kartony či použité papíry, znovu používáme výstelek našich dodavatelů, anebo využíváme vloček vyrobených z kukuřičného šrotu bez chloru a freonů, které se snadno rozkládají v půdě. Zrovna tak kartony, které používáme na balení, jsou recyklované. 

Snažíme se co nejméně využívat igelity, které jsou doslova pohromou nejen pro životní prostředí v kterém žijeme, ale také pro moře a oceány a všechen život v nich. Chceme, aby i další generace mohli ocenit nádheru, kterou můžete objevit pod hladinou. 

Mě, jako vášnivou potápěčku moc mrzí takový pohled. :-(

Číst článek
Co je to ájurvéda?
Co je to ájurvéda?

Slovo ájurvéda se dá přeložit jako věda o životě (ayur – život, veda – věda). Jedná se o nejstarší ze zachovaných systémů léčení založených na přírodních zákonech. Cílem ájurvédy je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni.

Zásady ájurvédy a základní principy

Ájurvéda se snaží najít a odstranit příčiny problémů, čímž se liší od moderní medicíny, která se zaměřuje převážně na příznaky nemocí. Základní myšlenkou je žít v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony. A co je to ta osobní konstituce?

Podle ájurvédy je každý jedinec složen z pěti elementů – éter, voda, vzduch, oheň a země. Ty se projevují v podobě třech základních energetických principů – váta, pitta, kapha.

  • Váta má přidělen element éter a vzduch, řídí pohyb.
  • Pitta je spojována s ohněm a vodou a řídí přeměnu.
  • Kapha má element vody a země a poskytuje stabilitu.

Vše je postaveno na individuálním přístupu. Každý člověk má unikátní poměr těchto energií (váta-pitta, pitta-váta, váta-kapha…), který označujeme jako konstituce. Když se projeví nadbytek jedné z těchto energií, dostavuje se psychická nevyrovnanost nebo špatná funkce některého z orgánů. Pomocí ájurvédy se tedy snažíme uvést tyto energie zpět do původní rovnováhy.

 

Číst článek
Co je homeopatie?
Co je homeopatie?

Homeopatie je přírodní, velmi účinná a přitom zcela bezpečná léčebná metoda. Ve vyspělých státech světa představuje homeopatie nejrozšířenější obor takzvané 'alternativní' medicíny. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování nepříjemných stavů, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Principy a rozvoj homeopatie

Počátky homeopatie se spojují se jménem vynikajícího německého lékaře a chemika Dr. Samuela Hahnemanna (1755-1843). Pro rozvoj homeopatie bylo klíčové Hahnemannovo zjištění, že látka, která je schopná u zdravého jedince vyvolat specifické symptomy, dokáže ve své homeopatické formě vyléčit nemocného, u kterého se projevuje podobné příznaky jako projevy onemocnění (symptomy).
Osvětleme si tento princip homeopatie na příkladu. Bodnutí včelou vyvolá nejprve palčivou bolest, posléze zrůžovění kůže a otok postižené oblasti. Bolest i otok se zmírňují, je-li přiložen studený obklad. Teplým zábalem se potíže naopak zhorší. Obávaný pásový opar (herpes) se projevuje, zejména v počátcích onemocnění, velmi podobně: palčivou bolestí, zarudnutím kůže a postupným napuchnutím postižené oblasti. S využitím homeopatie, respektive homeopatického principu léčení podobného podobným, je tedy zřejmé, že homeopatickým lékem, který je třeba použít při prvních příznacích onemocnění pásovým oparem, je homeopatikum Apis, které se připravuje ze včelího jedu postupným ředěním a potencováním, což je postup, jak se homeopatika připravují.

Homeopatie a působení homeopatik

Homeopatie využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Název jednosložkového homeopatika se odvozuje od přírodní látky, ze které je homeopatikum připravováno. Číslo následující za názvem homeopatika uvádí takzvanou potenci léku (velmi zjednodušeně se dá říci, že čím je číslo vyšší, tím déle homeopatikum působí). Písmena D, C, CH a LM pak označují způsob ředění použitý během přípravy homeopatika.
Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, mastí, gelů a čípků. Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.
Klasická homeopatie upřednostňuje podávání jednosložkových homeopatik, symptomatická nebo též homeopatie klinická, pracuje i vícesložkovými homeopatiky. Zájemci o bližší informace z tohoto oboru je získají v knize Jak se léčit pomocí.

Číst článek
Přírodní desinfekce na ruce
Přírodní desinfekce na ruce

Co by měl dezinfekční gel vlastně obsahovat?

Antibakteriální gely představují skvělou volbu v případě, kdy člověk nemá možnost si umýt ruce vodou a mýdlem. Přijdou vám tak vhod například na cestách, po použití veřejného WC nebo třeba před svačinou v práci. Stačí trochu gelu nanést na ruce, promnout, a je to. Zaručeně z pokožky odstraní nejen veškeré nečistoty, ale i nevítané maličké návštěvníky, kteří mohou být původci různých nemocí.

Základem čisticího gelu je líh, bez toho to prostě nepůjde. Aby byla dezinfekce na ruce opravu účinná, měla by dle stanov WHO obsahovat minimálně 60-70 % denaturovaného alkoholu. Ten totiž účinně hubí bakterie, viry i některé další patogeny. Jakmile ho nanesete na pokožku, do 60 vteřin úspěšně zničí až 99,9 % bakterií a virů. A to je přesně to, čeho chceme (nejen) v době koronavirové dosáhnout. Je ale třeba si připomenout, že dezinfekční účinek pomine po nějakých 15 minutách, takže poté budete gel muset použít znovu.

No jo, jenže on ten alkohol sice z rukou odstraní nevítané patogeny, jenže spolu s tím může při častém použití také narušit přirozenou kožní bariéru, která pak nefunguje tak, jak má. Pokožka se tak navíc snadno vysuší, podráždí a může být začervenalá nebo začne nepříjemně svědět. Nejlepší desinfekce na ruce je proto taková, která obsahuje přidané látky jako přírodní glycerin či šťávu z Aloe vera. Ty totiž vynikají svými hydratačními účinky, takže pokožku rukou ochrání před vysušením a zanechají ji na dotek vláčnou a hebkou.

Vyzkoušejte přírodní dezinfekci

Přemýšlíte, který antibakteriální gel zvolit, aby ho mohla používat celé rodina? Jako dezinfekce pro děti i dospělé bezvadně poslouží například bezoplachový čisticí gel Coslys, který najdete v našem sortimentu. Jeho složení je obohacené o již zmíněný glycerin i šťávu z Aloe vera, takže se nemusíte bát toho, že vy vysušoval či dráždil pokožku rukou. Příjemným bonusem je pak to, že je obohacený o éterické oleje z levandule či kafru. Dodávají čisticímu gelu krásné aroma, které pokožku vašich rukou příjemně provoní, ale zároveň také nabízejí výborné antibakteriální či antiseptické účinky. Podobně působí i další éterické oleje, ale o tom si povíme zase až někdy příště.

Číst článek
Tipy, jak si doma vydezinfikovat vzduch
Tipy, jak si doma vydezinfikovat vzduch

Vyzkoušejte dezinfekci od Odarome

Ať už se obáváte Covidu-19, nebo vám dělá vrásky obyčejná chřipka, určitě přemýšlíte o tom, jak výskyt virů ve své domácnosti snížit na minimum. Výborná je například přírodní dezinfekce vzduchu COSBIONAT. Kombinuje esenciální oleje z levandule, rozmarýnu, eukalyptu a tymiánu (spolu s malým množstvím alkoholu), a právě díky nim již během 4 hodin z místnosti zaručeně odstraní více než 60 % nežádoucích mikrobů.

Přivoňte si k eukalyptu či tea tree

Dáváte-li přednost jednodruhovým esencím, pak je eukalyptus jedním z nejlepších éterických olejů, který můžete v chřipkové sezóně vyzkoušet. Zaujme vás svou svěží vůní a zregeneruje nejen vaše tělo, ale i mysl. Co vás bude jistě zajímat, je to, že eukalyptus, např. tenhle od Terpenic, nejen působí antisepticky, ale především patří mezi velmi účinně dezinfekce proti virům. Jak ukázaly výzkumy, i když ho do vody přidáte pouhé 2 %, dokáže zahubit až 70 % stafylokoků ve vzduchu.

Dalším éterickým olejem, který budete určitě již znát, je tea tree neboli česky čajovník. Jeho působení je velmi silné. Řadí se mezi přírodní antiseptika, hodí jak pro dezinfekci rukou a drobných ran, štípanců apod., tak jako dezinfekce vzduchu. Využijete ho v době koronavirové i při výskytu různých infekčních onemocnění. Intenzivní kafrovitá vůně čajovníku dokáže účinně vyčistit vzduch od baterií, virů, ale i plísní.

Vsaďte na ravinsaru, borovici nebo tymián

Také rostlinná silice ravinsara, připomínající svým aromatem eukalypt, vám jakožto dezinfekce do vzduchu, poslouží velmi dobře. Je totiž účinným bojovníkem proti širokému spektru infekcí, ale zároveň je vhodná i v období virových onemocnění. Nemusíte se ji ostýchat použít ani při běžné chřipce nebo nachlazení. Úžasně provoní, pročistí a vydezinfikuje váš domov i kancelář, a určitě vás potěší to, že navíc zvýší odolnost těla a ochrání organismus před mikroby.

Když už jsme u těch stromů, nesmíme opomenout ani borovici, již zná asi každý z nás. Kupříkladu borovici limbu s jemnými dřevitými tóny oceníte pro její dezinfekční, antibakteriální a protiinfekční účinky při nachlazení či různých dýchacích obtížích. Z keřů jistě stojí za zmínku tymián. Ten se používá nejen jako přírodní prostředek k odstraňování plísní, bakterií nebo parazitů, ale i jako antiseptikum a platí za poměrně silnou dezinfekci prostor.

Vydezinfikujte si byt citrusy

Jako dezinfekce vzduchu v místnosti rozhodně stojí za vyzkoušení i éterické oleje jako grapefruit nebo citron (ten je mimochodem úžasný např. spolu s borovicí). Grep i citron se velmi často používají nejen k čištění ran, ale i při výrobě dezinfekční sprejů apod. Oba se mohou pochlubit tím, že při výskytu dýchacích potíží silně dezinfikují vzduch, prokazatelně eliminují výskyt plísní, bakterií i virů. Jako bonus vzduch navíc nádherně osvěží a zanechají ho příjemně provoněný.

Jak éterické oleje používat k dezinfekci vzduchu?

Všechny uvedené éterické olej (včetně dezinfekce Odarome) můžete přidávat buď do aromalampy, difuzéru, nebo třeba ionizátoru. Stejně tak vám ale poslouží i obyčejná mistička s vodou, kterou umístíte ke zdroji tepla (např. k radiátoru). Oleje vždy použijte pouze několik kapek (stačit by jich mělo 4-8), protože jsou silně koncentrované.

Číst článek
Antibakteriální, antiseptický a dezinfekční gel – jaký je mezi nimi rozdíl?
Antibakteriální, antiseptický a dezinfekční gel – jaký je mezi nimi rozdíl?

Antiseptický gel či sprej

Proti bakteriím jsou sice velmi účinné, ale proti virům toho moc nesvedou. Řeč je o antiseptických gelech, které jsou založené na vodní bázi a obsahují účinné látky jako benzalkonium-chlorid apod. Antiseptický gel se primárně používá jako dezinfekce na rány, protože likviduje škodlivé bakterie, a brání tak vzniku infekce. Je tedy určený ke krátkodobému použití, a ne k pravidelnému čištění rukou.

Antibakteriální gel

Když si v drogerii kupujete tu malou lahvičku s gelem, kterou s sebou běžně nosíte v kabelce, jedná se většinou o antibakteriální gel na bázi vody. Ten účinně zahubí téměř všechny mikroorganismy. Slovo téměř je zde důležité. Můžete se stoprocentně spolehnout na to, že antibakteriální zničí veškeré bakterie, ovšem nemusí být účinný proti všem virům (a to v době koronavirové může být tak trochu problém). Na obalu pak většinou najdete informaci o tom, kolik procent bakterií a virů konkrétní produkt ničí.

Dezinfekční gel

A nyní se konečně dostáváme k produktu, jehož název se poslední měsíce skloňuje velmi často. Dezinfekce, potažmo dezinfekční gel na ruce, je produktem s vysokým (alespoň 60-70%) obsahem denaturovaného alkoholu. Můžete se spolehnout na to, že do minuty zničí až 99,9 % bakterií a virů, a navíc si dokáže poradit s některými dalšími patogeny. Údaj o tom, které konkrétní viry dokáže daný produkt odstranit, najdete často uveden na obalu.

Číst článek
15 tipů proti trudomyslnosti
15 tipů proti trudomyslnosti

Koukněte se na pěkný film

Takový Schindlerův seznam je sice opravdu dobře natočený film, ale v téhle době vsaďte raději na komedie. Nevíme, jak vy, ale my se vždycky lámeme smíchy, když vidíme herecké výkony Bena Stilera a spolehlivě nás pobaví i česká klasika v podobě Cimrmanových her.

Lokněte si něčeho dobrého

Není třeba se hned opíjet – k tomu vás rozhodně nenabádáme. Ale takový hrnek kvalitní horké čokolády vás rozhodně zahřeje. A jak známo, podpoří také produkci serotoninu, a nějaká ta deprese si na vás hned tak nepřijde. Jste-li spíše čajomil, pak vám podzimní večery zpříjemní pár doušků černého čaje od Num, který je plný exotického koření.

Je libo trochu vína?

Jak jsme již zmínili, k přehnané konzumaci alkoholu vás ani náhodou nepobízíme. Nicméně jedna sklenička vína občas neuškodí. Ochutnejte například červený tramín Vican bez jakékoliv chemie, jehož plná chuť s medovinovými tóny výborně doplní třeba večeři v podobě telecích bifteků.

Vytáhněte kuchařskou zástěru

Kdy jindy znovu otevřít kuchařku po babičce a pustit se do přípravy jablečného štrůdlu než právě teď? Při zadělávání těsta, loupání jablíček i louskání vlašských ořechů snadno zapomenete na starosti všedního dne.

Zacvičte si

Nemusíte zvedat padesátikilové činky ani dřepovat do bezvědomí. I taková čtvrthodinka jógy nebo Pět Tibeťanů udrží vaše tělo v kondici. Při sportu navíc dochází v mozku k uvolňování endorfinů, které velmi účinně fungují proti stresu a zlepšují náladu.

Obnovte zkrášlující rituály

Dost výmluv, že nestíháte! Zjasňující pleťovou masku Argiletz si na obličej nanesete během pár vteřin, a pak už se nemusíte o nic starat. Pleť se zbaví toxinů, zůstane důkladně vyčištěná a bude příjemně zklidněná. Maska je navíc bohatá na minerály, působí jako jemný peeling a dodává pleti zdravou zář. Takže masku na obličej, nohy nahoru a nerušeně relaxovat.

Dopřejte péči i svým kadeřím

Máte tendenci své vlasy tak trochu zanedbávat? Vlivem častého barvení či fénování dostávají zabrat, a tak je čas je zaslouženě hýčkat. Například maska od Coslysu suché a poškozené vlasy navrátí do kondice, zanechá je krásně lesklé a ještě vám usnadní jejich rozčesávání.

Udržte si sametově hebkou pokožku

Himalájskou sůl, rýžový pudr či jemný prášek z okvětních plátků růže - přesně to obsahuje tělový peeling Eliah Sahil. Vaše pokožka se díky němu nejen prokrví (sbohem celulitido), ale také zůstane úžasně hladká, svěží a rozzářená.

Naložte se do vany

Peeling máte za sebou, ale ani trochu se vám nechce vylézat z vany? Naprosto vás chápeme. Napusťte proto teplou vodu, přidejte trochu tekutého univerzálního mýdla Dr. Bronner´s (je totiž skvělé i jako pěna do koupele) a nechte odplout veškeré chmury, které se na vás během dne nalepily.

Pořiďte si opálení na počkání

Kdo by nemiloval bronzový nádech, který pokožka mívá každé léto? I bez pobytu na sluníčku přitom mohou být vaše křivky krásně opálené. Stačí si pořídit samoopalovací mléko Mádara Fake it. Již během 4-6 hodin vytvoří přirozeně opálený vzhled a navíc pokožku zvláční a zpevní.

Vyrobte si tělový olej na míru

Olivový, slunečnicový či řepkový olej v kuchyni určitě máte. Věděli jste ale, že jsou skvělé nejen na vaření, ale i k péči pokožku? Můžete do nich navíc přidat libovolný éterický olej, díky kterým zůstane pokožka vašeho těla nádherně provoněná. Na 100 ml rostlinného oleje přitom dávkujte cca 50 kapiček ÉO.

Provoňte si celý byt

Když už byla řeč o éterických olejích, můžete je využít i jinak než jako přísadu do tělového oleje. Snadno se používají spolu s aromalampou či difuzérem, příjemně vás pohladí po duši, a mnohé z nich mají navíc dezinfekční účinky. A které vám zaručeně zlepší náladu? Mimo citrusů kupříkladu jalovec, levandule nebo bazalka.

Nechte promluvit svou kreativní stránku

Jakákoliv tvůrčí činnost, ať už kreslení, malování, či tvorba bižuterie vás nechá vstoupit do tzv. flow čili stavu, kdy přestanete vnímat celý svět (to má pro změnu na starost hormon dopamin). Vezměte proto do ruky pastelky či foťák nebo oprašte šicí stroj, a pak už jen tvořte, tvořte a tvořte.

Zaposlouchejte se

Je pravdou, že ticho léčí. Ale občas není od věci trocha hudby. Je jen na vás, jestli dáváte přednost rocku, nebo vážné hudbě (mimochodem znáte italského pianistu Ludovica Einaudiho?). Najděte si zkrátka písně, které jsou vašemu srdci blízké. Možná se při poslechu dokonce přistihnete při tom, že si sami prozpěvujete – a to jen dobře, protože i zpívání prokazatelně působí proti stresu.

Číst článek
Nahoru
91 položek celkem
3+1