Doprava zdarma od 1200Kč

Opalovací krémy - přírodní vs chemické

Minerální nebo chemický filtr?

Opalovací krémy jsou neodmyslitelnou součástí letního období, kdy se sluníčko těší popularitě. Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán. Je tedy třeba pečlivě chránit naši kůži před nadměrným slunečným zářením, zároveň však nesmíme zapomínat na to, že kůže je co do rozlohy největším orgánem našeho těla, skrz který mohou do našich těl vnikat nejen léčivé přípravky, ale i chemikálie. Jejich neblahý dosah na naše zdraví byl již mnohokrát zmiňován.

1431_es1458-mbk-krem-na-opalovani-spf-30-75ml

Opalovací krémy se často dělí do dvou hlavních kategorií: ty s chemickým filtrem a ty s minerálním filtrem. Rozdíly mezi těmito dvěma typy filtrů jsou založeny na jejich složení, způsobu fungování a také jejich účincích na pokožku. Zde je stručný popis obou typů filtrů:

  • Chemický filtr: Opalovací krémy s chemickým filtrem obsahují organické chemikálie, které pokožka absorbuje a následně tyto látky reagují s UV zářením, aby ho neutralizovaly. Chemické filtry fungují tak, že absorbuji UV záření a přeměňují jej na jinou formu energie, jako například teplo. Mezi nejčastěji používané chemické filtry patří oxybenzon, avobenzon, octyl methoxycinnamate a octinoxate.

Chemické filtry mají několik výhod. Jsou snadno aplikovatelné a často se rychle vstřebávají do pokožky. Tím se snižuje riziko bílých odznaků, které mohou být způsobeny minerálními filtry. Chemické filtry také obvykle poskytují širší spektrum ochrany proti UV záření, včetně ochrany před UVA a UVB zářením.

18165_6sz0000101Nicméně, chemické filtry mají několik nevýhod a možných negativních účinků. Některé chemické filtry mohou vyvolat alergické reakce u některých jedinců. Některé studie také naznačují, že některé chemické filtry mohou mít hormonální účinky a mohou být potenciálně toxické. Navíc, chemické filtry mohou mít negativní dopad na mořskou faunu a floru, a také na životní prostředí, pokud se dostanou do vodních ekosystémů.

  • Minerální filtr: Minerální opalovací krémy, také známé jako fyzické nebo přirozené filtry, obsahují oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Tyto minerální složky fungují tak, že vytvářejí ochrannou bariéru na povrchu pokožky, která odráží a rozptyluje UV záření.

Minerální filtry mají několik výhod. Jsou hypoalergenní a méně pravděpodobné, že způsobí alergické reakce na pokožce. Jsou tak vhodnější pro děti, pro citlivou a alergickou pleť a také používáním opalovacích krémů s minerálními filtry chráníme veškerý vodní ekosystém naší planety země. Vyberte si : https://www.fairnature.cz/prirodni-kosmetika-na-opalovani/

Víte, že s opalovacími prostředky, které obsahují chemické filtry není povolen vstup například do Austrálie nebo na Nový Zéland? 

Minerální opalovací krému naleznete zde: Kosmetika na opalování