Dárek k nákupu od 1500Kč

Co je to ájurvéda?

Slovo ájurvéda se dá přeložit jako věda o životě (ayur – život, veda – věda). Jedná se o nejstarší ze zachovaných systémů léčení založených na přírodních zákonech. Cílem ájurvédy je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni.

Zásady ájurvédy a základní principy

Ájurvéda se snaží najít a odstranit příčiny problémů, čímž se liší od moderní medicíny, která se zaměřuje převážně na příznaky nemocí. Základní myšlenkou je žít v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony. A co je to ta osobní konstituce?

Podle ájurvédy je každý jedinec složen z pěti elementů – éter, voda, vzduch, oheň a země. Ty se projevují v podobě třech základních energetických principů – váta, pitta, kapha.

  • Váta má přidělen element éter a vzduch, řídí pohyb.
  • Pitta je spojována s ohněm a vodou a řídí přeměnu.
  • Kapha má element vody a země a poskytuje stabilitu.

Vše je postaveno na individuálním přístupu. Každý člověk má unikátní poměr těchto energií (váta-pitta, pitta-váta, váta-kapha…), který označujeme jako konstituce. Když se projeví nadbytek jedné z těchto energií, dostavuje se psychická nevyrovnanost nebo špatná funkce některého z orgánů. Pomocí ájurvédy se tedy snažíme uvést tyto energie zpět do původní rovnováhy.