Dárek k nákupu od 1500Kč

Co je homeopatie?

Homeopatie je přírodní, velmi účinná a přitom zcela bezpečná léčebná metoda. Ve vyspělých státech světa představuje homeopatie nejrozšířenější obor takzvané 'alternativní' medicíny. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování nepříjemných stavů, aniž by byla odstraněna jejich příčina.

Principy a rozvoj homeopatie

Počátky homeopatie se spojují se jménem vynikajícího německého lékaře a chemika Dr. Samuela Hahnemanna (1755-1843). Pro rozvoj homeopatie bylo klíčové Hahnemannovo zjištění, že látka, která je schopná u zdravého jedince vyvolat specifické symptomy, dokáže ve své homeopatické formě vyléčit nemocného, u kterého se projevuje podobné příznaky jako projevy onemocnění (symptomy).
Osvětleme si tento princip homeopatie na příkladu. Bodnutí včelou vyvolá nejprve palčivou bolest, posléze zrůžovění kůže a otok postižené oblasti. Bolest i otok se zmírňují, je-li přiložen studený obklad. Teplým zábalem se potíže naopak zhorší. Obávaný pásový opar (herpes) se projevuje, zejména v počátcích onemocnění, velmi podobně: palčivou bolestí, zarudnutím kůže a postupným napuchnutím postižené oblasti. S využitím homeopatie, respektive homeopatického principu léčení podobného podobným, je tedy zřejmé, že homeopatickým lékem, který je třeba použít při prvních příznacích onemocnění pásovým oparem, je homeopatikum Apis, které se připravuje ze včelího jedu postupným ředěním a potencováním, což je postup, jak se homeopatika připravují.

Homeopatie a působení homeopatik

Homeopatie využívá k léčbě takzvaných homeopatik. Homeopatika se rozdělují na jednosložková a vícesložková, tedy směsi jednosložkových homeopatik. Název jednosložkového homeopatika se odvozuje od přírodní látky, ze které je homeopatikum připravováno. Číslo následující za názvem homeopatika uvádí takzvanou potenci léku (velmi zjednodušeně se dá říci, že čím je číslo vyšší, tím déle homeopatikum působí). Písmena D, C, CH a LM pak označují způsob ředění použitý během přípravy homeopatika.
Homeopatika jsou k dispozici ve formě cukrových globulí (kuliček), granulí, tablet, lihových kapek, mastí, gelů a čípků. Vhodnou formulaci volíme podle léčebné potřeby.
Klasická homeopatie upřednostňuje podávání jednosložkových homeopatik, symptomatická nebo též homeopatie klinická, pracuje i vícesložkovými homeopatiky. Zájemci o bližší informace z tohoto oboru je získají v knize Jak se léčit pomocí.