Doprava zdarma od 1200Kč

Rakytník řešetlákový

Často ho známe jako okrasný keř vysazovaný kolem silnic a v parcích. Protože se v minulosti nevyskytoval v žádné knize o léčivých rostlinách, dlouho se nevědělo, že je to velmi prospěšná rostlina. Domovem rakytníku je Kavkaz a Střední Asie. Léčivou drogou rakytníku jsou oranžové plody, které tvoří bohaté shluky, ale těžko se sklízejí, nechtějí se oddělit od větviček. V současnosti se už i pěstují a dají se běžně koupit.

Rakytník je další z rostlin, u nichž se potvrzuje, že červené plody jsou nositeli velkého množství zdraví prospěšných látek, zejména vitamínu C. Po šípkách jsou bobule rakytníku jeho druhým nejbohatším přírodním zdrojem. Prvenství jim však patří v obsahu vitaminu D, mají ho nejvíce ze všech rostlinných plodů. Významný je i obsah karotenu, ze kterého se tvoří vitamin A, tady se rakytník téměř vyrovná mrkvi. Vědecké zkoumání potvrdilo přítomnost dalších vitamínů skupiny B, minerálů a množství jiných cenných látek. V jejich vzájemném a pro potřeby lidského organismu vhodném vyvážení je skrytá mimořádně léčivá síla rakytníku. Konzumací plodů rakytníku se zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, neboť pomáhají při všech chorobách.

 Rakytník zlepšuje oběh krve, hojí sliznice plic a průdušek, prospívá kloubům, léčí revma a dnu, pomáhá při skleróze a Bassedowově nemoci. Zvyšuje odolnost organismu - Rozmarinus Líza bylinný sirup , detoxikuje ho a působí i proti stresu. Při vnějším použití rakytníkový olej hojí rány, popáleniny, opruzeniny a proleženiny. Je universálním lékem na všechny kožní choroby. Vitamin E zvyšuje pružnost pokožky, omezuje tvorbu vrásek Anne Geddes, jemná emulze na opalování, při drobnějších poraněních ji zaceluje bez zjizvení. Proto je rakytníkový olej vhodný prostředek na masáž a ošetřování pokožky. Při běžném vnitřním užívání plodů nebo oleje nemá rakytník žádné nepříznivé účinky, ale příliš velké dávky jsou zbytečné, protože se účinek nezvýší.

Rakytník je rozšířen hlavně na Sibiři. Jeho plody neopadávají, snášejí i silné a dlouhotrvající mrazy a můžeme je sklízet během celé zimy. Nazývá se také sibiřským ananasem. Domorodci v kraji tvrdí, že po rakytníku mají koně lesklou srst a lidé ostrý zrak.