Dárek k nákupu od 1500Kč

7 tipů, jak pokožku připravit na léto

Léto je konečně zpět! Dříve, než odhodíte svršky a vydáte se jen v plavkách na pláž nebo k bazénu, ale dopřejte své pokožce trochu péče. Přeci jen nebývá po dlouhé zimě v té nejlepší kondici. Na co vše je dobré se zaměřit?

Regenerace pokožky po zimě

Zimní měsíce dávají naší pokožce poměrně dost zabrat. Sníh, vítr, velmi nízké teploty i pobyt v přetopených místnostech se na její kvalitě do určité míry podepíšou. Není tedy výjimkou, že je pokožka celkově povadlá, suchá a na dotek hrubá, a často navíc bývá i podrážděná. Se správnou péči ale může velmi brzy opět vypadat dokonale. Vsaďte na intenzivní pečující tělová mléka či oleje, které podporují regeneraci a navrací pokožce sametovou hebkost.

Voda, voda a zase … voda

O tom, jak je důležitá hydratace, jste jistě četli už mnohokrát. Nestačí ale jen dodržovat pitný režim. Aby pokožka působila svěže a odpočatě, potřebuje zavlažovat i zvnějšku. A to zejména v horkých letních dnech. Tady odvede velmi dobrou službu termální či květová voda ve spreji, kterou můžete mít celý den při ruce. Pokud ji navíc použijete jako podklad pod tělový olej, bude vaše pokožka ještě vláčnější a jemnější. Hydrataci ale podporuje i gel z aloe vera či aktivní látky jako rostlinný glycerin, kolagen, kyselina hyaluronová nebo ceramidy.

Jak připravit pokožku na opalování

Kromě dostatečné hydratace je po zimě dobré nepodcenit ani pořádnou očistu. To, že je pokožka na pohled zašedlá a celkově působí jako bez života mají za vinu odumřelé kožní buňky, které se hromadí na jejím povrchu. Takový peeling před opalováním je tedy naprostá nutnost. Díky odstranění šupinek staré kůže se pokožka krásně rozjasní, zůstane neskutečně hebká, a ještě navíc se bude lépe zabarvovat do vašeho vytouženého bronzu.

Krém s UV faktorem jako nutnost

Chcete-li si udržet zdravou, mladistvou pokožku, pak je kosmetika s UV filtrem neboli SPF naprostou nutností. A to i ve dnech, kdy nesvítí sluníčko nebo trávíte celý den v kanceláři – UV paprsky pronikají i skrz mraky a sklo. Krém, fluid či gel s UVA a UVB filtry ochrání pokožku jednak před spálením a jednak před předčasným stárnutím. Konkrétní SPF vybírejte nejen dle svého fototypu, ale i podle toho, kolik času budete na sluníčku trávit. Pakliže pouze přecházíte do práce, vystačíte si s nižším UV faktorem, než když máte v plánu se celý den opalovat na pláži. 

Pozor na pigmentové skvrny

Mezi jeden z negativních účinků UV záření (jak UVA, tak UVB) patří to, že může vést ke vzniku pigmentových skvrn. Pokud to s opalováním přeháníte nebo se dostatečně nechráníte, dochází ke zvýšené produkci kožního barviva alias melaninu, který je zodpovědný za zbarvení pokožky. Tím může docházet k hyperpigmentaci, která o sobě dává vědět nejen drobnými pihami, ale i drobnými hnědými ploškami (tzv. melasma) označovanými jako pigmentové skvrny.

Náš tip: Opatrní buďte i v případě, že přes léto používáte parfém – nanášejte ho výhradně na oblečení, nikoli přímo na pokožku. A to kvůli obsahu éterických olejů, které se při kontaktu se sluníčkem stávají fytotoxickými, a mohou tak vést ke vzniku nevítaných tmavých flíčků.

Čas vyrazit do boje s celulitidou

Ještě než obléknete plavky, zkuste se zaměřit na tolik obávané ďolíčky na stehnech. Základem je úprava jídelníčku, z nějž by měly vymizet nezdravé tuky. Naopak zařaďte ty zdravé v podobě ryb či avokáda a do pitného režimu zase přidejte zelený čaj, který podporuje vyplavování toxinů z těla. Každý večer přidejte kartáčovou masáž, který umí rozproudit lymfu a podpořit nejen prokrvení, ale i obnovu kožních buněk. A šanci dejte i kávovému peelingu, který má díky obsaženému kofeinu navíc i stahovací účinky.

Co dělat pro pokožku zevnitř

Na zdravé opalování můžete svou pokožku připravit i vhodnými potravinami, potažmo doplňky stravy. Betakaroten před létem už zkoušel užívat asi každý. Napomáhá snazšímu, rovnoměrnému opalování, nicméně je třeba pamatovat na to, že neslouží jako ochrana pokožky před spálením. Kromě provitaminu A (betakarotenu) se ale zaměřte i na dostatečný příjem vitaminů C a E, které fungují jako antioxidanty, a neopomínejte ani selen a zinek spolu s omega-3, které udržují pokožku pružnou a vláčnou