Dárek k nákupu od 1500Kč

Bylinky a čaje, které vás zaručeně ochladí

Léto je bezstarostným obdobím, na které se většina z nás těší už od zimy. Jakmile však teploty vyskočí nad 30 °C, nemusí to každému být až tak příjemné. V přírodě na vás ale naštěstí čekají pomocníci, kteří vám pomohou rozžhavené tělo zchladit.

Ochlazování těla přírodní cestou

Ne vždy máme možnost strávit ty nejparnější dny u vody, a tak hledáme všelijaké způsoby, jak se co nejrychleji ochladit. Velké horko totiž není jen nepříjemné, ale může také způsobit různé zdravotní potíže – od zvýšené únavy přes bolesti hlavy až po takový úpal nebo úžeh. Ačkoliv klimatizace nabízí poměrně snadné řešení, není pro náš organismus zrovna tou nejlepší volbou. Mnohem lépe uděláte, pokud vsadíte na osvědčené babské rady.

Nejlepší čaj na léto? Jednoznačně zelený

Voda s ledem je pravděpodobně nápojem, po kterém v tropických dnech při návratu domů sáhnete nejčastěji. Pokud vám ale z nějakého důvodu nedělá dobře (např. vám způsobuje bolesti hlavy), zkuste ji vyměnit spíše za čaj. Nejlépe za ten zelený. Vlažný zelený čaj totiž ochlazuje tělo velmi šetrnou cestou, příjemně vás nakopne, a ještě navíc z něj získáte celou řadu prospěšných antioxidantů. Ty chrání pleť, potažmo celý organismus před negativním oxidačním stresem, a tedy před předčasným stárnutím.

Pomocníci skrývající se v kořence

Hořčičné semínko a další koření, které tělo zahřívá, si nechte zase na dny, kdy se ochladí. Kromě hořčice sem patří i skořice, zázvor, pepř nebo hřebíček, a překvapivě i rozmarýn. Mezi ochlazující bylinky, které nalézají své uplatnění i při vaření, pečení a smažení, naopak patří šalvěj i tolik populární koriandr typický pro asijské pokrmy. Z koření dále můžete sáhnout po kuminu neboli římském kmínu, kurkumě, fenyklu, a paradoxně i po chilli. Podporuje totiž produkci potu, čímž se vaše tělo přirozenou cestou ochladí.

Ideální bylinkové čaje na léto

Že máta ochlazuje, to je dobře známý fakt. Ať už perná, kadeřavá, nebo třeba klasnatá. Výtečná je nejen do vody s pár kapkami citronu, ale hodí se i k přípravě čaje, který po vyhlazení můžete popíjet během celého dne. Pokud vám však vůně máty nesedí, zkuste dát šanci třeba citronové trávě – příjemně vás osvěží i v těch největších parnech. Za zmínku pak jistě stojí i heřmánek, lípa nebo meduňka, která vám jako bonus pomohou zklidnit žaludek po večerní grilovačce.

Aloe na pokožku i do žaludku

Nejen ve formě gelu, který je skvělý ke zklidnění pokožky po opalování, ale i ve formě šťávy je k dostání tolik známá aloe vera. Tušili jste, že patří mezi silné antioxidanty, pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a příznivě ovlivňuje imunitu? Neváhejte si ji nalít do skleničky ve dnech, kdy venku panují teploty nad 30 °C – příjemně vás zchladí. Nicméně to s ní určitě nepřehánějte, protože pokud byste ji pili po litrech, došlo by k podráždění ledvin, a vy byste tak neustále běhali na malou.

Bylinky do chladivé koupele

Z lístečků bylinek si nemusíte připravovat jen čaj nebo si je přidávat do sklenice s vodou. Zkuste je vhodit i do koupele. Vanu většinou míváme spojenou spíše s chladnými měsíci, kdy se chceme prohřát, ale není vůbec od věci dát jí šanci i v létě. Není přitom nutné napouštět do ní tu nejstudenější vodu. Úplně postačí, když bude vlažná (cca o 10 °C chladnější než tělo). Potom už jen stačí přihodit mátu peprnou či šalvěj lékařskou, a příjemně chladivá a zklidňující koupel je na světě.