Dárek k nákupu od 1500Kč

6 nejlepších potravin na podporu imunity

Čistota půl zdraví, říkávaly už naše babičky. A měly pravdu. Pečlivá hygiena je v obdobích, kdy řádí viry, jednou u nejdůležitějších věcí. Co je ale třeba také nepodcenit, je zdravý životní styl včetně stravy. A jak svou imunitu posílit díky potravinám?

Zdravá strava jako základ

Jíst zdravě a pestře bychom měli po celý rok. Co nejvíce se zříkat polotovarů, smažených pokrmů nebo přehršle pečiva, a naopak zařadit hodně čerstvého ovoce a zeleniny rozhodně prospěje každému z nás. Právě to, co máme ve svém jídelníčku, velmi úzce ovlivňuje naši obranyschopnost. A jedině s dostatečným příjmem vitaminů a minerálních látek máme šanci na to, že náš imunitní systém bude silný. Pomoci mohou i čaje na podporu imunitního systému nebo bylinné sirupy.

Citrusy jsou sázka na jistotu

Mezi potraviny na podporu imunity patří jednoznačně citrusové plody, ať už v podobě citronu, pomeranče nebo třeba grepu. Pokud příliš neholdujete konzumaci samotných plodů, můžete si je přidat do smoothie nebo si z nich vymačkanou šťávu přidat do sklenice s vodou. Právě citrusy jsou bohatým zdrojem vitaminu C, který je v období chřipek nedocenitelný. Svým působením v organismu nejen pomáhá snižovat únavu, ale zároveň přispívá ke správné činnosti imunitního systému.

Obyčejná paprika předčí i citron

Červenou papriku si dost možná pěstujete přes léto ve skleníku nebo na balkoně. Napadlo vás ale někdy, že je právě tato zelenina výtečným zdrojem vitaminu C? Šálek nakrájené červené papriky obsahuje asi třikrát více vitaminu C než stejné množství pomeranče. O něco více ho pak obsahují ještě oblíbené chilli papričky, které skvěle doplní hlavně pokrmy inspirované thajskou či vietnamskou kuchyní.

Česnek přeje odvážným

Ne každý má rád typické aroma a chuť česneku. Byla by ale škoda se o něj ochuzovat, protože obsahuje vysoké množství selenu. Právě tento prvek podporuje nejen zdravé fungování imunitního systému, ale i činnost štítné žlázy a pomáhá buňky těla chránit před předčasným stárnutím. Budete-li si tedy každý den dopřávat alespoň jeden, ideálně syrový, stroužek česneku, hned tak si na vás nepřijde nejen rýma, ale i vrásky.

Brokolice vás možná překvapí

Tahle zelenina je občas neprávem přehlížena, a to z toho důvodu, že jí spousta lidí příliš neholduje. Brokolice přitom patří mezi potraviny posilující imunitu, a to nejen díky obsahu vitaminů A a C, ale i díky množství antioxidantů, které se v ní ukrývají. Vitamin A stejně jako céčko podporuje nejen optimální činnost imunitního systému, ale i správný metabolismus, a navíc pomáhá správnému fungování všech buněk v organismu.

Ananas podpoří nejen imunitu

Oblíbené exotické ovoce, které v českých zemích nesmí chybět především na Vánoce, neobsahuje o moc více vitaminu C než pomeranč (cca. 79 mg ve 100 g). I tak ale díky němu podporuje správnou činnost imunitního systému. V ananasu ale navíc najdeme trávicí enzym jménem bromelain. Ten pomáhá štěpit bílkoviny v přijaté potravě, a snižuje tak riziko nepříjemného nadýmání. Nejnovější laboratorní studie navíc ukazují, že je schopen zabíjet některé viry a bakterie včetně RNA virů.

Šípky představují bohatý mix vitaminů

Doporučujeme-li vám tu potraviny pro zlepšení imunity, byla by určitě škoda nezmínit se o šípku, který se snadno můžete sami nasbírat. Právě plody růže šípkové jsou bohaté na antioxidanty a zároveň obsahují látky podporující přirozenou obranyschopnost. Ať už si je dopřejete v podobě prášku, kapslí, nebo chutného, nakyslého čaje, uvidíte, že se vám vaše imunita odvděčí.