Dárek k nákupu od 1500Kč

Máte poškozené vlasy? Takhle je dostanete do kondice

Časté barvení či melírování i každodenní žehlení nebo fénování se na kvalitě vlasů může velmi snadno odrazit. A to hlavně v případě, že zapomínáte na používání ochranných produktů. Jak ale poškozené vlasy zachránit, aby znovu zazářili krásou?

Co vše vlasům nesvědčí

Za křehké, lámavé vlasy i roztřepené konečky si ve většině případů můžeme sami. Nejvíce samozřejmě trpí vlasy, které několikrát denně násilně češeme a často je fénujeme nebo žehlíme. Ty bývají nejen mechanicky poškozené, ale také jsou na pohled matné. Dalším, poměrně častým důvodem, proč se vlasy poničí, je dennodenní nošení culíků. Používání gumiček nebo sponek je samo o sobě velkou zátěží, ale pokud si navíc culík vytvoříte na ještě vlhkých, nebo dokonce mokrých vlasech, pak si zaděláváte na velký malér.

Dalším častým důvodem, proč se vlasy lámou nebo třepí, je odbarvování. Do struktury vlasů při něm totiž proniká nejen peroxid, ale i různé další agresivní chemikálie, které ji oslabí. Výsledkem jsou pak celkově slabší, matné vlasy, které se snadněji poškodí. Co by vás možná ale nenapadlo je to, že kadeře poškozuje i nadměrné slunění. Ničí totiž vnější ochrannou vrstvu vlasu, takže jsou jednotlivé pramínky mnohem náchylnější k tomu, aby se začaly lámat nebo rozdvojovat.

Nejlepší je prevence

Chcete-li se vyhnout dumání nad tím, jak obnovit poškozené vlasy, nezapomínejte na prevenci. Asi nejsnazší je začít po každém mytí používat kondicionér. A je vcelku jedno, jestli zvolíte ten klasický, nebo bezoplachový. Oba totiž uzavřou šupinky na povrchu vlasů, takže vám umožní kadeře lépe rozčesat, a vy se tak vyhnete jejich mechanickému poškození.

Umyté vlasy nikdy bezmyšlenkovitě nedrhněte ručníkem, ale pouze z nich jemně vyždímejte vodu a nechte je volně uschnout. Pokud už přeci jen budete chtít použít fén, sáhněte nejprve po ochranném spreji či mléku, které kadeře chrání před působením vysokých teplot. K rozčesávání umytých pramínků používejte zásadně hřebem se širokými zuby, případně kartář ve stylu Tangle Teezeru, a to ve chvíli, kdy jsou vlasy již skoro suché.

Začněte s péčí už při mytí

Ono až tak nezáleží na tom, jestli máte vlasy poškozené barvení nebo třeba častým žehlením. V každém případě je základem správný šampon, který se kromě odstranění nečistot postará i o patřičnou výživu vlasů a jejich hydrataci. Moderní šampony obsahují například keratin, kolagen či nejrůznější vitaminy a rostlinné oleje, které vlasům dodají kromě vláhy i přirozenou pružnost, lesk a celkovou vitalitu. Následně je vhodné použít i kondicionér ze stejné kosmetické řady, který účinky šamponu ještě znásobí.

Vyzkoušejte vlasovou masku

Alespoň jednou do týdne by měla přijít na řadu vlasová maska. A to i v případě, že máte vlasy zdravé. Jednotlivá vlasová vlákna nejen vyživí, ale také je hloubkově obnoví, takže zůstanou nejen viditelně lesklejší, ale také na dotek hebčí. Pokud rádi experimentujete, pak vám určitě přijde vhod i tahle domácí maska na poškozené vlasy. Jeden zralý banán stačí v misce důkladně rozmačkat se dvěma čajovými lžičkami medu a ke směsi přidat lžičku kokosového, olivového či mandlového oleje. Podle toho, jak moc jsou vaše vlasy poškozené, ji pak naneste buď ke konečkům, nebo do celých délek, necháte tak čtvrthodinku až 30 minut působit, a poté důkladně umyjete šamponem.

Vsaďte na extra péči

Pokud vás trápí hodně poškozené vlasy, zkuste denně používat nejrůznější vlasové kúry, jako je kupříkladu sérum od Zahir Cosmetics. Pokud jsou založené na olejové bázi, nanášejí se na neumyté vlasy a nechávají se pár minut působit. Nejenže usnadňují rozčesávání, ale také vyživují a zacelují poškozená vlákna po celé jejich délce a zabraňují rozdvojování konečků. Vlasy také při jejich pravidelném použití zůstávají celkově pevnější a krásně lesklé.