Jak správně pečovat o citlivé zuby
Nemáte-li se zuby žádný větší problém, pak vám péče o ně pravděpodobně moc času nezabere. Pokud vás ale trápí to, že hůře snášíte třeba studené nápoje, zmrzlinu nebo sladká jídla, pak je vhodné se o zuby začít starat trochu pečlivěji.
Proč jsou zuby vůbec citlivé
Citlivost zubů je nejčastěji dána poškozením nebo ztrátou zubní skloviny, ale někdy na ni mohou mít vliv i obnažené krčky, což jsou ty části zubů, které se nacházejí přímo u dásní. K poškození skloviny přitom dochází převážně proto, že se o zuby nedostatečně nebo nesprávně staráme. Nevhodná hygiena totiž může vést právě k obnažení krčků, vzniku zubního kamene i nepříjemné bolesti, která se časem začíná stupňovat. Zubům ale naopak neprospívá ani nadměrné čištění, kterým se sklovina obrušuje, případně používání nevhodné pasty. Někomu totiž může různé nepříjemné pocity včetně bolesti způsobovat například fluor.
Které potraviny způsobují bolest
To, že máte zuby citlivé na sladké či studené potraviny, jako je čokoláda nebo zmrzlina, zjistíte vcelku snadno. Problém vám ale mohou dělat i horké polévky, čaj a káva, kyselé pokrmy, ovoce jako citrusy, ananas a jablka nebo nápoje obsahující barviva (např. limonády). Máte-li tedy podezření na to, že vám vadí třeba voda s citronem nebo káva plná ledu, pak si po jejich konzumaci alespoň třicet minut nečistěte zuby, abyste si bolest zbytečně nezhoršili. Vhodné je naopak dát si sklenici čisté, nechlazené vody, vypláchnout si pusu ústní vodou, případně si dát žvýkačku bez cukru. Ta totiž podpoří tvorbu slin, které zuby „opláchnou“.
Důležitá je pravidelná kontrola
Pokud chcete mít jistotu, že je s vašimi zuby vše v pořádku, určitě nezanedbávejte pravidelné návštěvy stomatologa, k němuž byste měli vyrazit dvakrát do roka. Zejména v případě, že vás trápí citlivé zuby, ale neuděláte chybu ani v případě, že se objednáte přímo na zubní hygienu. Tady vám speciálně vyškolený personál pečlivě odstraní usazený plak i zubní kámen, a navíc vám v případě potřeby nanese gel na posílení zubní skloviny.
Pomoct může výměna pasty
Jestliže jsou vaše zuby citlivé na studené, nebo naopak horké potraviny, pak byste určitě měli dávat pozor na bělicí pasty či gely. Obsahují totiž látky, které sklovinu bělí tím způsobem, že ji obrušují, což může citlivost zubů ještě zhoršit. Vhodné jsou naopak zcela přírodní pasty bez obsahu chemických bělicích složek a fluoru. Chcete-li ale přeci jen svůj chrup zbavit zabarvení od častého popíjení kávy nebo černého čaje, sáhněte po takové pastě, které obsahuje pouze přírodní bělicí látky, jako je aktivní uhlí a podobně.
I mezizubní hygiena udělá své
Péče o citlivé zuby by měla neodmyslitelně zahrnovat i mezizubní hygienu. V mezerách mezi zuby se totiž plak hromadí stejně jako jinde na chrupu, a i tady může vznikat zubní kámen. Jakmile si tedy dočistíte zuby klasickým měkkým kartáčkem, nezapomeňte sáhnout po ústní vodě, nebo ještě lépe po zubní niti. Máte-li mezi zuby mezírky větší, pak nit vyměňte raději za speciální mezizubní kartáček (je k dostání i ve verzi extra soft). S výběrem vhodné velikosti vám poradí buď v lékárně, nebo se můžete obrátit přímo na svého zubaře či dentální hygienistku.
Babské rady na citlivé zuby a dásně
Trápí-li vás bolestivé zuby zejména v oblasti krčků, můžete vyzkoušet i bylinky. Velmi příjemný je například šalvějový, heřmánkový či řepíkový čaj použitý jako ústní voda, který působí antisepticky a má stahující účinky. Podobě fungují i hřebíček nebo tea tree neboli čajovník. Ty můžete použít ve formě esenciálního oleje, pár kapiček přidat do sklenice s vodou, a tou ústa po čištění vypláchnout.