Doprava zdarma od 1000Kč

5 tipů proti unaveným očím

Unavené oči z monitoru nebo z dlouhodobého čtení jsou jasným signálem toho, že svůj zrak příliš přetěžujeme. I naše oči si, stejně jako celý náš organismus, zaslouží patřičný odpočinek. A jak se tedy zbavíte známek oční únavy?

Jak poznat, že oči volají po relaxaci

V současné době dennodenně přicházíme do kontaktu s počítačem či mobilním telefonem, které naše oči hodně namáhají. Zátěž pro ně ale rovněž představuje i dlouhý pobyt v nevětrané místnosti, nedostatek osvětlení při práci, znečištěné ovzduší, ale i prostý nedostatek spánku. Mezi příznaky unavených očí neboli zrakové únavy (astenopie) přitom kromě bolesti a nepříjemného pocitu v očích patří i rozmazané vidění, citlivost na světlo, nebo dokonce pocit tlaku ve spáncích a na čele.

Nejprve omezte namáhání očí

Jakmile začnete pociťovat bolest očí nebo najednou uvidíte rozmazaně, omezte činnost, kterou právě děláte a která oči namáhá. Koukáte-li už několik hodit do počítače, dopřejte svým očím přestávku a dovolte jim, aby mohly nabrat nové síly. Nejlepší a zároveň nejjednodušší formou odpočinku je pobyt na čerstvém vzduchu, nebo alespoň krátké, lehké cvičení u otevřeného okna. Skvěle funguje i pohled do zeleně, takže pokud máte za okny koruny stromů, máte napůl vyhráno.

Vyzkoušejte chladivý obklad

Pokud vám na pocit unavených očí nepomůže ani delší pracovní přestávka, můžete vsadit na chladivé masti či obklady. Velmi dobře fungují i gely s obsahem aloe vera nebo světlíku lékařského. Chladivý obklad si přitom můžete snadno vyrobit i sami doma – postačí vzít vatové tamponky, navlhčit je a dát je na několik minut do mrazáku. Skvělé jsou ale i slupky z okurky nebo použité sáčky od heřmánkového čaje, které vychladíte a na chvilku si je přiložíte na zavřená víčka.

Dopřejte si úlevnou masáž

Vynikajícím tipem, jak oči nechat zaslouženě odpočinout, je bezesporu i oční masáž, kterou hravě zvládnete sami. Konečky prstů stačí lehce poklepávat na oblast očí, a to klidně za použití nočního krému nebo gelu. Myslete ale na to, že pleť v okolí očí je velmi tenká, takže buďte opravdu opatrní, abyste ji zbytečně nepodráždili. Co proti unaveným očím také zaručeně funguje je takzvaná oční jóga – ideální je provádět ji každý den alespoň několik minut, abyste posílili jemné oční svaly.

Sáhněte po očních kapkách

Pokud vám babské rady na unavené oči nepomáhají, neostýchejte se použít klasické oční kapky. Unavené a podrážděné oči totiž nevytvářejí dostatek slzné tekutiny, a potřebují tak zvlhčit. Pokud si s jejich výběrem nejste jistí, klidně zajděte se svým očním lékařem, který vám pomůže zvolit takové kapky, jež vám budou přesně vyhovovat. I tak ale mějte na paměti, že jsou určeny pouze k nárazovému použití a určitě by se neměly používat dlouhodobě.

Nezapomínejte ani na živiny

Pro zdraví očí jsou zcela zásadní betakaroteny, na něž jsou bohaté oranžové a žluté druhy zeleniny. Uděláte tedy dobře, pokud do svého jídelníčku pravidelně zařadíte třeba meruňky, rajčata, papriku nebo mrkev. Z minerálních prvků oči potřebují zejména dostatek zinku, na nějž jsou z rostlinných zdrojů bohatá především dýňová a slunečnicová semínka. Pro dostatek zinku byste měli pravidelně konzumovat i dostatek obilovin a luštěnin nebo červené a kuřecí maso, popřípadě tofu.