Dárek k nákupu od 1500Kč

Křečové žíly – estetický nedostatek, nebo zdravotní problém?

Zatímco u lidí mladších 18 let jsou spíše výjimkou, ve věku nad 60 let trápí křečový žíly až 50 % české populace. Vznikají pak především proto, že se se zvyšujícím věkem snižuje pružnost žilní stěny. Co dělat, pokud právě křečové žíly trápí i vás?

Co jsou to křečové žíly

Jako varixy (křečové žíly) označujeme zvětšené žíly, které mají buď tmavě fialovou, nebo modrou barvu a vystupují nad povrch kůže. Nejčastěji se objevují křečové žíly na stehnech či jinde na dolních končetinách, a to z toho důvodu, že jde o nejvíce zatíženou část těla, která nese celou jeho váhu. Teoreticky ale mohou postihnou i jakoukoliv další část těla, nicméně tyto případy nejsou tolik časté.

Koho křečové žíly nejčastěji trápí

S věkem se bohužel snižuje elasticita cév, a tak s sebou vyšší věk logicky přináší i vyšší riziko vzniku křečových žil. Dalším faktorem, který má na jejich tvorbu svůj nezanedbatelný podíl, je kromě genetiky i působení ženských hormonů, protože právě ty uvolňují žilní stěnu. Logicky tak varixy trápí častěji ženy než muže. Pokud navíc příliš nedbáte na svůj životní styl, potýkáte se nedostatkem pohybu nebo celé dny v práci prostojíte/prosedíte, pak se riziko, že se u vás objeví varixy, prudce zvyšuje.

Jaké mají varixy příznaky

U některým lidí jsou jasně viditelné, vystouplé žilky spíše kosmetickým problémem. Ve vážnějších případech ale mohou vést nejen k nepříjemným bolestem, ale i vážnějším komplikacím, jako jsou bércové vředy či záněty žily. Nebývá výjimkou, že se s křečovými žilami pojí kromě bolestí i otoky a pocit těžkých nohou, pálení, pulzace či slabší křeče, svědění okolo žil a podobně.

Proč křečové žíly vznikají

Příčinou varixů je v první řadě špatná funkčnost cév. Ty vracejí odkysličenou krev zpět do cév, a logicky se tak potýkají s gravitací, kterou musí zdánlivě překonat. V případě, že tento mechanismus přestane správně fungovat, začne se krev hromadit v žíle, která se kvůli tomu následně rozšiřuje. Přispívá tomu i fakt, že má žíla horší pružnost, celkově oslabenou stěnu nebo trpí nedomykavostí chlopní.

Jak křečovým žilám předejít

Stejně jako na mnohé další zdravotní potíže i na křečové žíly platí prevence. Alespoň do jisté míry. Kromě jídelníčku bohatého na vlákninu, bioflavonoidy, rutin nebo antioxidanty je nezbytné myslet na pravidelný, dostatečný pohyb. Jízda na kole, plavání, běh i zdánlivě obyčejná chůze – to vše zlepšuje cirkulaci krve v dolních končetinách. Místo posilování či aerobiku, které žíly naopak zbytečně přetěžují, je vhodné lehké cvičení jako pohupování nohou ze špiček na paty.

Velmi příjemným rituálem, který byste si měli pravidelně dopřávat, je i odpočívání s nohama ve zvýšené poloze nebo koupel nohou, při níž střídáte teplou a studenou vodu. Dále se vyhněte sezení se zkříženýma nohama a při dlouhém sezení/stání co nejčastěji měňte polohu nebo se trochu projděte. Žilám rovněž nedělá dobře ani nošení vysokých podpatků ani nošení upnutého oblečení, které také zhoršují cirkulaci krve v nohou.

Jak se křečových žil zbavit

Odstranění křečových žil, například laserem, bývá většinou nutné až v těžších případech. V prvotním stádiu se volí spíše používání speciálních krému či gelů a nošení kompresních punčoch, které podporují návrat krve k srdci i funkci žilních chlopní, a předchází tak zhoršení stavu. Drobné žilky neboli metličky je možno odstranit sklerotizací, při níž díky speciální látce vpravené injekcí do žíly dojde k jejímu uzavření.

Osvědčené babské rady

Co proti křečovým žilám určitě funguje, je dostatečný pitný režim, do nějž můžete zařadit i bylinkové čaje a tinktury. Bezvadně funguje konkrétně jírovec maďal neboli kaštan koňský, měsíček, kostival nebo kůra z bílého dubu. Z těchto bylinek si můžete navíc pořídit/vyrobit i mast nebo olej, kterými budete nožky pravidelně masírovat. Příjemnou úlevu vám poskytnou také obklady z nastrouhaných syrových brambor nebo čerstvého zelí, které necháte asi hodinu působit pod suchým ručníkem.