Dárek k nákupu od 1500Kč

5 známek dehydratované pleti a jak to napravit

Potýkáte se s nepříjemně napnutou pletí, která je na dotek hrubá, na pohled zašedlá a postrádá zdravý jas? Pak je dost pravděpodobné, že se jí nedostává dostatečné hydratace. Poradíme vám, jakou péči zvolit, aby byla vaše pleť zase v kondici.

 

Suchá vs. dehydratovaná pleť

 

Suchá a dehydratovaná pleť není totéž. Zatímco pojem „suchá pleť“ označuje trvalý stav, „dehydratace“ je pouze dočasná. Naše tělo tvoří přibližně z 60 % voda, nicméně právě v povrchové vrstvě kůže, kterou označujeme jako pleť, je jí o poznání méně. Důvodem jsou náročné vnějších vlivy, které pleť zatěžují a narušují její přirozenou ochrannou bariéru. Pleť se tak snadno vysuší, a právě nedostatek hydratace se projevuje například tvorbou drobných šupinek, a u někoho na druhé straně zvýšenou produkcí mazu.

Pleť je celkově mdlá

Prvním znakem nedostatečné hydratace je to, že pleť působí celkově mdle a unaveně. A to vcelku logické, protože bez vody zkrátka není života. Když je vaše kůže vystavena dehydrataci, dochází k narušení její přirozené obnovy. Na jejím povrchu se pak objevuje vrstva odumřelých kožních buněk, která způsobují to, že pleť působí na zašedle.

Objevují se drobné šupinky

Dalším vodítkem, jak poznat dehydratovanou pleť, je to, že je na dotek hrubá a tvoří se na ní drobné šupinky. Působení mrazu, klimatizace nebo třeba horké vody totiž vede k tomu, že se z pleti ztrácí potřebná vlhkost. Pleť je tak znatelně sušší, což může navíc způsobit nejen její olupování, ale i nepříjemné svědění.

Potrápit vás může i podráždění

Jakmile pleť bojuje s nedostatkem vlhkosti, snadno dojde také k narušení její přirozené ochranné bariéry. Pleť tak nedokáže adekvátně bojovat se znečištěným prostředím či různými bakteriemi. To vede k tomu, že se snáz podráždí, je začervenalá a svědí. V tomto případě je dost často nutné obměnit i kosmetický arzenál, protože pleti mohou vadit například produkty s obsahem alkoholu.

Výjimkou nejsou ani vrásky

Všimli jste si při pohledu do zrcadla toho, že se na vašem obličeji znenadání objevily jemné linky či výraznější vrásky? Není třeba hned panikařit a začít skupovat anti-age krémy s liftingovým účinkem. Vrásky jsou totiž nejen příznakem stárnutí, ale i dehydratace. Jakmile pleť žízní, ztrácí pružnost, rychleji se vrásní a postrádá svěží, mladistvý vzhled.

Pleť vypadá mastně, ale je suchá

Když je vaše pleť dehydratovaná, má zároveň narušenou přirozenou ochrannou vrstvu. Z tohoto důvodu pak produkuje více mazu, protože se snaží tuto bariéru obnovit. Může tak na pohled působit mastně, ale současně je na dotek hrubá a suchá. A protože zvýšená produkce mazu může vést k ucpávání pórů, není výjimkou ani dehydratovaná pleť s akné.

Klíčem je dodání vláhy

Jak na dehydratovanou pleť? Základem je samozřejmě dostatečný pitný režim – obecně se doporučují přibližně dva litry tekutin denně. Dále se zaměřte na kvalitní kosmetickou péči a vybírejte si takové produkty, které mají v názvu slovo „hydratační“. Právě různé hydratační krémy (nebo fluidy a gely v případě, že máte pleť obecně mastnější), ideálně s obsahem aloe vera či kyseliny hyaluronové, vždy odvedou dobrou službu.

Intenzivní hydratační péče

Od věci vůbec nejsou ani různá hydratační séra, která se na obličej nanášení každý den před aplikací krému. Jednou až dvakrát do týdne byste pak měli sáhnout i po hydratační masce, které pleti dodá nejen potřebnou vláhu, ale i projasněný vzhled. Pokud navíc obsahuje přírodní oleje, pomůže posílit ochrannou kožní bariéru, a předejdete tak další dehydrataci.