18 zázračných účinků kustovnice čínské
Bobule goji můžete konzumovat nejen syrové, ale i sušené nebo vařené. Jsou cenným zdrojem mnoha živin a díky své chuti připomínající kombinaci brusinky, višně nebo šípek skvěle doplní nejrůznější sladké pokrmy.
Kustovnice, seznamte se
Goji neboli kustovnice čínská, která se latinsky označuje jako Lycium barbarum, je známá také pod názvem wolfberry. Její domovinou je Čína, ale v dnešní době se často pěstuje i v Anglii, Kanadě, severní Africe nebo Thajsku. S plody, jež mají zářivě oranžovo-červenou barvu, se u nás nejčastěji setkáte v sušené podobě, případně ve formě sirupu, kapslí či jemně mletého prášku. Mají sladkou, lehce nakyslou chuť, díky níž bývají připodobňovány k sušeným brusinkám, šipku nebo rozinkám.
Do müsli i na čaj
Zatímco prášek z goji se hodí hlavně do smoothie, jogurtů či zmrzliny, sušené plody lze v kuchyni používat podobně jako třeba rozinky. Můžete si je přidávat do ovesné kaše či müsli, použít je při pečení mrkvového či banánového chlebíčku nebo je klidně přidat i do zeleninového salátu či k pečenému masu (zejména krůtímu či vepřovému). Výtečný je z kustovnice ale i čaj, k jehož přípravě stačí jednu čajovou lžičku plodů zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat.
Zásobárna živin
Goji berry se řadí mezi takzvané potraviny, a sice z toho důvodu, že představují bohatý zdroj vitaminů, ať už A, C, E, nebo skupiny B. Kromě toho jsou bohaté na karoteny a zeaxantin, které příznivě ovlivňují zrak, ale rovněž v nich najdete mnoho stopových prvků a minerálů včetně železa a zinku nebo 18 aminokyselin. V kustovnici se pak navíc nachází i unikátní polysacharidy s antioxidačními účinky, které chrání DNA buněk před poškozením, a působí tak jako prevence předčasného stárnutí.
Goji jako adaptogen
Adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím. A právě mezi ně se řadí i kustovnice. Zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost, působí proti nespavosti a podporuje zdravé fungování nervové soustavy, což je důvod, proč nalézá své uplatnění i při psychickém vypětí, depresích nebo různých nervových potížích.
Prevence chřipky i diabetu
Kustovnice čínská má pozitivní účinky nejen na celkovou pohodu a vitalitu, ale příznivě působí také na imunitní systém. Pomáhá ho posilovat tak, aby se dokázal lépe bránit působení virů či bakterií, a zároveň působí jako jedna z prevencí diabetu, který může dále vést k rozvoji srdečních či kardiovaskulárních onemocnění.
Cukr sníží, testosteron zvýší
Plody goji mají schopnost snižovat nejen vysoký krevní tlak, ale hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšovat toleranci na cukr a mírnit projevy inzulinové rezistence. Muže pak naopak potěší tím, že podporuje tvorbu testosteronu a výrazně ovlivňuje kvalitu a pohyb spermií. Výzkumy navíc naznačují, že by mohla sloužit i jako přírodní alternativa Viagry při potížích s erekcí.
Pomocník s hubnutím
Mezi účinky goji patří i to, že vám díky své vysoké nutriční hodnotě, velkému podílu vlákniny a zároveň nízké kalorické hodnotě může pomoci s hubnutím. Právě díky vláknině, které se v plodech nachází asi 20 %, plody kustovnice podporují trávení, rychleji vyvolávají pocit nasycení, a navíc na sebe vážnou škodlivé látky, čímž kromě shazování kil podporují i detoxikaci organismu.
Goji v kosmetice
Zkuste si z plodů kustovnice vyrobit také domácí pleťovou masku, která rozjasní unavenou pleť. Jednu lžičku plodů smíchejte se dvěma lžicemi zakysané smetany, přidejte jednu lžičku medu a rozmixujte. Hotovou směs naneste na obličej a dekolt, nechte 30 minut působit a poté opláchněte vlažnou vodou.