Dárek k nákupu od 1500Kč

Večerní rituály pro lepší spánek

Nejrůznější rituály navozující pocit klidu milují už malé děti. Dodávají jim pocity bezpečí a lásky, a především zlepšují usínání i kvalitu samotného spánku. Zkuste si jich také pár osvojit, a dejte tak sbohem nespavosti.

Choďte spát ve stejnou dobu

Nesejde na tom, jestli je pondělí, nebo pátek. Uléhat ke spánku byste měli každý den ve stejnou dobu. Ano, i o víkendu. Nastavíte si tím biologické hodiny, díky nimž se ráno zvládnete budit i bez budíku, a navíc se budete cítit lépe po fyzické i duševní stránce. A v kolik hodin je nejlepší vyrazit na kutě? To bývá značně individuální. Někdo chodí do postele klidně už kolem deváté, jiný zase až po odbití jedenácté hodiny. Vyplatí se ale myslet na moudrost našich babiček, které tvrdily, že co člověk nenaspí do půlnoci, to už potom nedožene.

Vypněte večer svou mysl

Nepřemýšlejte nad rodinnými problémy ještě ve chvíli, kdy uléháte, neberte si s sebou do postele pracovní notebook ani zde nesledujte akční filmy zvyšující adrenalin. Ničím z toho uvolnění svého těla rozhodně nepodpoříte. Ba právě naopak. A jak tedy zklidnit mysl před spaním? Vezměte si na dvacet minut svou oblíbenou knihu, udělejte si dechové cvičení, při němž se soustředíte na hluboké nádechy a výdechy, případně si poslechněte uklidňující hudbu.

Dopřejte si před spaním koupel

Teplá sprcha i koupel, jejíž teplota odpovídá teplotě těla, patří mezi jedny z nejlepších způsobů, jak se ukolébat ke spánku. Právě teplá voda totiž zlepšuje cirkadiánní rytmus, a tím nejen podporuje rychlejší usínání, ale rovněž zvyšuje kvalitu spánku. Úplně nejlepší je vlézt si do vany 60–120 minut před ulehnutím na kutě a setrvat v ní kolem dvaceti minut. Do vody si navíc můžete nakapat pár kapiček zklidňujícího éterického oleje – ideální je kromě levandule i mandarinka, ylang-ylang, šalvěj, santalové dřevo nebo vetiver.

Udělejte si partnerskou masáž

Velmi příjemným rituálem, který oceníte nejen vy, ale i váš partner, je vzájemná uvolňující masáž. Můžete se při ní klidně zaměřit jen na obličej nebo plosky nohou. Právě na chodidlech se nachází mnoho reflexních zón, jejichž stimulací můžete ovlivnit celý organismus. Kromě lepšího spánku si zajistíte uvolnění od svalového napětí, zmírníte úzkostné stavy nebo si ulevíte od bolestí spojených s menstruací.

Naordinujte si večerní sex

Možná se to nezdá, ale právě sex, pokud končí orgasmem, je jednou z nejlepších cest, jak mít lepší spánek. Podporuje totiž vyplavování hormonů podporujících psychické uvolnění, a nechá vás tak zapomenout na všechny strasti všedního dne. Kromě toho zkvalitňuje spánkový cyklus jako takový, a navíc, zejména u mužů, podporuje ospalost, čímž vám zaručí hlubší spánek.

Pomozte si jógou či meditací

Zatímco klasické cvičení má ve večerních hodinách může naprosto rozhodit celý organismus, jóga naopak představuje skvělý způsob, jak zlepšit usínání. Vyzkoušejte navečer pozice jako šťastné dítě, rotaci páteře vleže, leh na zádech s pokrčenýma nohama a chodidly u sebe nebo předklon v sedě se spojenými chodidly. Podobně jako jóga působí na tělo i meditace. Stačí se pohodlně uložit do postele, zavřít oči a představovat si, že kolem vás nic není. Poté se zaměřte na dýchání a postupně ho zpomalujte. Uvidíte, že vám už po pár minutách příjemně ztěžkne tělo a následně začnete pociťovat tíhu i na víčkách, čímž budete připraveni ke spánku.

Dejte si hrnek horkého mléka

Také vám maminka, když jste byli malí, dávala večer hrnek horkého mléka? Moc dobře věděla, proč to dělá. Právě mléko totiž obsahuje tryptofan navozující spánek. Tuto aminokyselinu ale najdete i mnoha dalších potravinách – třeba v banánu, dýňových, sezamových a slunečnicových semínkách nebo ořeších, jako jsou pistácie, kešu či mandle. Tryptofan dále obsahuje listová zelenina, vajíčka, krůtí maso a ryby jako makrela, tuňák nebo sardinky. Mějte to tedy na paměti, až budete přemýšlet, co si dát k večeři.