Dárek k nákupu od 1500Kč

Top 6 spouštěčů předčasného stárnutí – víte, jakými prohřešky své pleti škodíte?

Nejen jemné linky a vrásky, ale i tmavé skvrny či popraskané žilky – tím vším se projevuje předčasné stárnutí pleti, za které si z velké části můžeme sami. Že jste také dosud netušili, čím vším své pleti škodíte? A dá se tomu vůbec vyhnout?

Proč to s pletí jde od desíti k pěti

Jistě, ve 40 už tak nějak počítáme s tím, že naše pleť nebude ve stejné kondici jako zamlada. Ovšem mít vrásky ve 20, po tom netouží žádná z nás. Objeví-li se vrásky (krom mimických, které jsou zcela běžné i v mládí) před dovršením čtyřicátého roku, mluvíme o předčasném stárnutí pleti. To může být způsobeno jednak environmentálními a jednak hormonálními či fyziologickými faktory. Poměrně časté je i poškození pleti vlivem UVA záření, které způsobuje nadměrnou produkci pigmentu (odtud tmavé skvrny) a současně poškozuje kolagenová vlákna. Pleti ale obecně nesvědčí ani dlouhodobý stres, stejně jako nedostatek spánku, kouření či konzumace alkoholu.

Čím se předčasné stárnutí projevuje

Pleť na obličeji je mnohem jemnější a méně odolnější než pokožka na zbytku těla. Právě to je důvod, proč o sobě stárnutí dává vědět nejdříve zde. Asi tím nejznámějším projevem předčasnému stárnutí jsou nejen hlubší vrásky, ale i jemné linky. Dále se můžete potýkat s popraskanými žilkami, projevy hyperpigmentace nebo stařeckými skvrnami, kterým se někdy říká také jaterní. Výjimkou ale není ani nejednotný odstín pleti či rudé skvrny objevující se především v horní části čela nebo na tvářích.

Jak stárnutí pleti zpomalit

Dá se předčasnému stárnutí pleti v dnešní uspěchané době vůbec nějak vyhnout? Ano, dá. Jen to od vás bude vyžadovat určitou dávku sebedisciplíny. Klíčový je dostatek spánku, za nějž vám poděkuje nejen vaše pleť, ale i celý organismus, a nutností je rovněž vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerální látky. Co se kosmetiky týče, mělo by být každodenní samozřejmostí používání pleťového krému či fluidu s SPF ochranou. A to bez ohledu na aktuální počasí, protože UV záření dokáže proniknout i skrz mraky.

Čas na anti-age kosmetiku

Existuje nějaký krém proti stárnutí pleti? Ano i ne. Od pečující kosmetiky samozřejmě nelze vyžadovat zázraky na počkání. Na druhou stranu, pokud budete pravidelně používat krémy s obsahem retinolu, kolagenu či kyseliny hyaluronové, můžete svému obličeji pár let ubrat. Taková kosmetika totiž přispěje ke snížení viditelnosti jemných linek i vrásek. Dodá pleti potřebnou hydrataci a zanechá pleť nejen znatelně pružnější a pevnější, ale i barevně sjednocenou a projasněnou.

Pomoc z lůna přírody

Příroda je velmi mocná čarodějka, a tak vás jistě potěšíme tím, že v ní najdete i bylinky proti stárnutí pleti, jejichž účinky jsou ověřeny mnoha studiemi. Klíčem k věčnému mládí je v první řadě kořen kurkumy. Ten totiž v těle podporuje tvorbu antioxidačních enzymů, a pomáhá tak oddalovat stárnutí celého organismu. Dále by vám doma nemělo chybět ani bájné bobulovité ovoce acai, které obsahuje jedny z nejsilnějších antioxidantů vůbec.

Za elixír života i krásy je dále považován také zelený čaj, a to opět díky vysokému obsahu antioxidantů. Přispívá ke zpomalení stárnutí pleti vlivem slunečního záření, a bojuje tím proti předčasnému vzniku vrásek. A co takhle vyzkoušet i rostlinné oleje, které se aplikují přímo na pleť místo krému? Za zkoušku stojí v první řadě arganový, ale na antioxidanty včetně vitaminu E je bohatý i ten jojobový, šípkový, makadamiový, morignový, pupalkový či olej z granátových jablek. Jen před jejich použitím nezapomeňte pleť lehce navlhčit, jinak by se paradoxně vysušila.