Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak se v létě vyhnout mykóze

Téměř každá žena se někdy setká s vaginální mykózou. A právě léto je obdobím, kdy se tento problém vyskytuje vůbec nejčastěji. Důvod je prostý – kvasinky mají rády teplo a vlhko. Jak s mykózou úspěšně zatočit a jak se jí, ještě lépe, zcela vyhnout?

Kvasinky jsou zcela běžný jev

Že kvasinky nejsou běžný je, platí jen do určité míry. Poševní mykózu nejčastěji způsobují kvasinky rodu Candida albicans. Ty jsou zcela přirozenou součástí poševní mikroflóry a za běžných okolností jsou zcela neškodné. Problém však nastává ve chvíli, kdy se kvasinky přemnoží. Pokud máte v pořádku imunitu, pak vám s největší pravděpodobností tyto malé potvůrky žádné potíže nepřivodí. Trápí-li vás ale nějaké onemocnění typu nachlazení, může nastat problém. A výjimkou není ani taková mykóza z antibiotik.

381_ak20000901Jak mykózu poznat? Spolehlivě

Mykóza  příznaky, které nelze přehlédnout a které jsou značně nepříjemné. Nejčastěji se kromě svědění a pálení objevuje i zarudnutí vnějších rodidel a celkový pocit nepohodlí v intimních partiích. Mnohé ženy kromě toho zaznamenají výtok, který bývá bílý a hrudkovitý, a výjimkou nejsou ani bolesti během močení či během pohlavního styku. A nenechte se zmást, ani kvasinky u mužů nejsou úplná výjimka – jen u nich bývá tato infekce dost často bezpříznaková.

Když se kvasinky objeví v těhotenství

Mykóza v těhotenství je mnohem častější než u žen, které gravidní nejsou, a to zejména v důsledku hormonálních změn (zvyšuje se hladina estrogenu). Dalším důvodem je to, že se mění prostředí v pochvě a svým pH kvasinkám více vyhovuje. V tomto případě je velmi důležité co nejdříve kontaktovat lékaře, který vám kromě jiného doporučí kapsle s laktobacily – fungují i jako prevence a můžete je užívat po celých devět měsíců.

Co na mykózu doporučují lékaři

Vyskytne-li se u vás mykóza, pravděpodobně budete z ordinace svého gynekologa odcházet s receptem na antimykotika, či dokonce antibiotika. Ať už v tabletách, nebo ve formě krému, který se aplikuje přímo na poševní sliznici. Mnozí lékaři dále doporučují speciální roztoky na vaginální výplachy, zklidňující gely na intimní hygienu či vaginální čípky s antimikrobiálními a protizánětlivými účinky.

Pomohou i přírodní prostředky

Při výskytu kvasinek můžete sáhnout také po pomocnících z lůna přírody. Velmi příjemné jsou třeba sedací koupele se sušenými květy, které by však neměly přesáhnout 20 minut. A co lze při nich využít? Mezi bylinky na mykózu pochvy patří například maliník, kontryhel, dubová kůra, heřmánek nebo řebříček. Zalijí se půl litrem vroucí vody, nechají se 30 minut louhovat a poté se přecedí a nalijí do vany s vlažnou vodou. Dopřávat si ale můžete i antimykózní čaj z badyánu, hřebíčku, skořice, anýzu, fenyklu a šalvěje.

Jak při kvasinkách upravit jídelníček

Zcela zásadní je dodržovat pitný režim, protože dostatek tekutin ředí poševní hlen, a tím snižuje koncentraci kvasinek. Omezte příjem cukru i veškerých jeho alternativ, pečiva a dalších pekárenských výrobků obsahujících bílou mouku a kvasnice a co nejvíce se vyhýbejte pálivým jídlům. Zapomeňte na sušenky a bonbóny a chutě na sladké zažeňte raději bílým jogurtem či tvarohem s čerstvým ovocem. Dále zařaďte žitné pečivo, luštěniny a hodně čerstvé zeleniny, nevyhýbejte se kvalitním ořechům nebo semínkům a při vaření určitě nešetřete česnekem, který vyniká svými antimykotickými účinky.

Mykóze je lepší předcházet

Chcete-li se kvasinkám úplně vyhnout, noste vzdušné spodní prádlo a oblečení z přírodních materiálů. Vyhýbejte se častým koupelím v horké vodě ani příliš často nenavštěvujte bazén, v němž je chlórovaná voda. Po koupání si do nejdříve osušte intimní partie a převlékněte se z plavek do suchého oblečení. Ani s hygienou to ale nepřehánějte – myjte se důkladně, ale přiměřeně, zbytečně si neprovádějte výplachy a nepoužívejte parfémované vložky či toaletní papír.