Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak vybrat kosmetiku na opalování

Z kosmetiky na opalování se v posledních letech stalo velké téma – vášně budí zejména minerální filtry, které jsou na rozdíl od těch chemických vhodné i pro děti. Jak vybrat opalovací krém či mléko, abyste sobě a svým nejmenším zbytečně neuškodili?

 

Ačkoliv opalovací krémy dnes seženete v každém supermarketu, vůbec nejlepší je vyrazit pro ně do lékárny či specializované prodejny s přírodní kosmetikou. Tam vám totiž nebudou podsouvat profláknuté komerční značky, ale odborně vám poradí, jakou kosmetiku na opalování si vybrat. Kvalitní krémy s minerálním filtrem sice stojí o něco víc než ty klasické z drogerie, ale přeci jen, jde o investici do zdraví.

 

Nejdůležitější je znát svůj fototyp

 

Aby kosmetika na opalování dobře fungovala, je důležité především správně zvolit ochranný faktor (SPF). Jeho výběr se odvíjí podle toho, jaký jste fototyp – při jeho určení hraje roli nejen barva pleti, ale i očí nebo vlasů.

 

  • Fototyp I – sem patří lidé s velmi citlivou pokožkou, kteří se na sluníčku snadno (po 5–10 minutách) spálí a jejich pokožka nezhnědne. Mají bledou pleť, často s pihami, světlé oči a zrzavé vlasy a potřebují ochranný faktor 50.

  • Fototyp II – tohle jsou lidé se světlou, citlivou pokožkou, blond nebo světle hnědými vlasy a světlýma očima. Bez krému vydrží na sluníčku cca 10–20 minut a jejich krém na opalování by měl mít SPF 20 až 30.

  • Fototyp III – k tomuto fototypu patří většina středoevropské populace. Tito lidé mají světle hnědou pleť, hnědé vlasy a většinou i oči. Bez krému se mohou opalovat nějakých 15–25 minut, než zčervenají, a SPF jim většinou postačí 15.

  • Fototyp IV – pro tyto osoby je typická světle hnědá až olivová pleť, tmavé oči a tmavě hnědé/černé vlasy. Opalují se rovnou dohněda, bez krému vydrží na sluníčku kolem půlhodiny a zpravidla jim vyhovují krémy s SPF 10.

Rozhoduje i správná aplikace

Pokud jste zvyklí opalovací kosmetiku nanést ráno před ochodem do práce a pak už se o nic nestarat, nemůžete spoléhat na to, že vás bude chránit po celý den. Hlavně v případě, že se hodně potíte, sportujete nebo se koupete, je velmi důležité krém či olej aplikovat opakovaně – klidně i každé dvě hodiny. Nanášejte ho v dostatečné vrstvě, rovnoměrně ho roztírejte a zvýšenou pozornost věnujte citlivým partiím jako ušní boltce, nos či nárty.

1431_es1458-mbk-krem-na-opalovani-spf-30-75mlUV filtry v kosmetice na opalování

Vybíráte-li si kosmetiku na opalování, pohlídejte si, aby obsahovala UVB i UVA filtry. Zatímco UVB záření je zodpovědné za spáleniny, UVA záření způsobuje předčasné stárnutí pleti, a navíc je poměrně silné. Proniká i přes mraky nebo sklo, takže se nezapomínejte chránit, i když je venku zataženo nebo jste celý den v kanceláři.

Chemické vs. minerální filtry

Minerální filtry na rozdíl od těch chemických nepronikají do pokožky, ale vytvářejí na ní lehkou ochrannou vrstvu, která od ní odráží UV záření. Účinkovat začínají ihned po aplikaci a jsou tvořeny oxidem zinečnatým nebo titaničitým, což je důvodem, proč za sebou mohou zanechávat lehký bílý film. Vybírejte ale kosmetiku, na níž je uvedeno, že neobsahuje nanočástice – ty se totiž do těla vstřebávat mohou.

Je lepší opalovací krém, nebo olej?

Kdy zvolit opalovací krém a kdy raději olej nebo třeba gel? Každému z nás vyhovuje jiná textura, ale obecně platí, že pokud se plánujete koupat, je vhodnější volit krémové složení, které navíc ve většina případů bývá i voděodolné.

  • Opalovací krém – má hutnější konzistenci, hodí se hlavně na obličej a v současné době se dá sehnat v mnoha verzích pro mastnou, citlivou či zralou pleť.

  • Opalovací mléko – má texturu jako klasické tělové mléko. Už dávno neplatí, že za sebou zanechává mastný či lepivý film, a je vhodný na celé tělo.

  • Opalovací olej – má transparentní texturu, dobře se roztírá a zanechává pokožku nejen hebkou, ale i lesklou. Dnes se vyrábí i tzv. suché oleje, které nevytvářejí nepříjemný mastný film

  • Opalovací sprej – vyniká snadnou a rychlou aplikací. Díky rozprašovači se dostane i do hůře dostupných míst, má nematnou a nelepivou texturu a velmi rychlé zasychá.

  • Opalovací pěna – získá si vás lehoučkou, chladivou texturou, která se rozplyne jako obláček a pokožku nijak nezatíží.

  • Opalovací gel – má lehoučkou konzistenci a v parných dnech pokožku příjemně osvěžuje a chladí.

  • Opalovací balzám/tyčinka – je perfektní na menší plochy jako rty, uši nebo nos, avšak má tužší texturu, kterou je potřeba dobře rozetřít.

  • Opalovací máslo – novinka na trhu, která má hutnější, ale velmi výživnou texturu, takže pokožku při opalování nejen chrání, ale také opečovává.