Dárek k nákupu od 1500Kč

Co byste měli vědět dřív, než začnete používat přírodní kosmetiku

Najít ideální šampon, ale stejně tak i pleťový krém je někdy velká výzva. O to víc, když se rozhodnete začít používat čistě přírodní kosmetiku. Pokud přecházíte z té konvenční, může pleti i vlasům chvilku trvat, než si na novou péči zvyknou.

Proč přejít na přírodní kosmetiku

Jaké jsou důvody toho, že si stále více lidí oblibuje přírodní kosmetiku?

  • je k pleti i vlasům mnohem šetrnější
  • je ohleduplná vůči životnímu prostředí
  • účinkuje dlouhodobě (nejde o okamžitý wow efekt, ale o trvalou nápravu)
  • přesně víte, co používáte (produkt by měl mít transparentní složení)
  • většinou si vystačíte s méně produkty

Co by přírodní kosmetika neměla obsahovat:

  • látky ropného původu (vazelína, parafín, minerální oleje)
  • látky živočišného původu (kromě včelího vosku)
  • chemické UV filtry
  • syntetická barviva a parfemaci
  • syntetické konzervanty
  • chemické UV filtry

Co člověk, to unikát

Každý z nás jsme jiný, takže pokud vás tchýně či kamarádka strašily tím, že měly po přírodním šamponu půl roku umaštěnou hlavu, u vás se nic takového dít nemusí. Jsou totiž lidé, kteří přejdou z konvenční kosmetiky na tu přírodní, a vůbec žádné potíže nezaznamenají. Zaměřte se tedy jen na sebe a vnímejte, co vám je a není příjemné. Nevzdávejte se hned po prvním neúspěchu a klidně postupně vyzkoušejte více značek.

arganovy-kondicioner-pro-nepoddajne-vlasy-neroliTen šampon nějak nepění…

Velkou část lidí, která je zvyklá na konvenční kosmetiku, překvapí, že přírodní šampony, sprchové gely či zubní pasty moc nepění. Je to dáno tím, že přírodní kosmetika neobsahuje dráždivé sulfáty jako SLS a SLES, které vytváří bohatnou pěnu, ale naopak využívá šetrné a jemné tenzidy. Ty sice pění méně, ale vůbec to neznamená, že by byly méně účinné. Jen to jenom o zvyku.

Všechno chce svůj čas

Přechod na přírodní kosmetiku vyžaduje nějaký ten čas, a je tedy třeba být trpělivý. Kýžené efekty toho a ono krému nepřicházejí zpravidla ihned, ale až po několika týdnech, či dokonce měsících používání. A to proto, že přírodní aktivní látky, oproti těm syntetickým, nepůsobí tak razantně. Pokud už jste ale na přírodní kosmetiku zvyklí a pouze měníte značku, znatelné změny většinou přichází daleko dříve (pokožka je vnímavější).

Může se objevit podráždění

Jakmile na sebe nanesete nějakou kosmetiku a objeví se projevy jako otok, pupínky nebo svědění, které přetrvávají po delší dobu, rozhodně produkt dále nepoužívejte. Je totiž dost pravděpodobné, že trpíte alergií na některou z obsažených aktivních látek (např. nějaký bylinný extrakt). Pokud ale chvilku pociťujete pouze jemné pnutí a pokožka je začervenalá, nemusí jít o nežádoucí efekt – je to znak toho, že aktivní látky začínají působit.

Pomoc, zbláznila se mi pleť

Pokožka potřebuje alespoň jeden cyklus, tedy cca 28 dní, aby si na novou péči zvykla (vlasům to může trvat i déle – většinou ale ne víc než 3 měsíce). Potřebuje se totiž detoxikovat o syntetických látek, které se usadily v hloubce jejích pórů. A to se projevuje například vyšší produkcí mazu a tvorbou pupínků, u někoho je pleť naopak sušší a mohou se přidat i pocity nepohodlí. Zkuste ale vydržet, a uvidíte, že přibližně po měsíci se kvalita vaší pleti začne postupně zlepšovat.

Než vyměníte šampon…

Přechod na přírodní šampon dává některým lidem dost slušně zabrat. Vlasy bývají zpočátku tvrdé, nepoddajné a více se mastí, takže navíc působí zplihle. Je to dáno tím, že zatímco syntetické šampony se na vlas nabalují, u přírodních tomu tak není. Nějakou dobu zpravidla trvá, než se z kadeří smyjí všechny ty nánosy silikonů a dalších látek.

Praktické tipy na závěr:

  • nejprve důkladně zhodnoťte, jaký máte typ pleti a vlasů
  • buďte minimalističtí – dobře si rozmyslete, co opravdu potřebujete
  • produkty obměňuje pomalu a postupně (aby si pokožka i vlasy zvykly)
  • začněte s těmi, které používáte nejčastěji (např. micelární voda, krém na ruce)
  • pečlivě čtěte jejich složení (zárukou kvality jsou různé certifikáty jako Ecocert apod.)