Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak bojovat s lupy

Pokožka hlavy se neustále obnovuje. Je tedy zcela přirozené, že se člověku tvoří lupy. Za běžných okolností jsou však tak malé, že je pouhým okem téměř nevidíte. Co ale dělat s tím, když se vám odlupují větší kousky kůže?

Lupy nejsou ničím ojedinělým

Podle odhadů odborníku trápí neustupující lupy ve vlasech až přes 60 % české populace. V období puberty, stejně jako při jiných hormonálních změnách nejsou ničím ojedinělým. Mohou se objevovat také jako důsledek nedostatečného vymývání šamponu, vlivem náročných povětrnostních vlivů nebo mohou souviset s nevhodnou životosprávou. V těchto případech vás při správné péči a doplňování vitaminů i minerálů po nějaké době přestanou trápit. Pokud se tak ale nestane, je vhodné zvážit návštěvu odborníka. Olupující se pokožka totiž může být projevem takových kožních onemocnění, jako je lupénka, seboroická dermatitida, či dokonce kandida.

Suché vs. mastné lupy

Hlavním projevem lupů jsou bílé šupinky ve vlasech, které rády ulpívají na černém oblečení. U většiny lidí se k nim však přidává i nepříjemné svědění vlasové pokožky, která může být navíc začervenalá. Suché lupy jsou většinou bílé a poznáte je podle toho, že jsou menší, sypou se z vlasů a mají větší rozměry. Mastné lupy jsou naopak drobnější, tolik se z hlavy neodlupují, a dost často mohou na pokožce i tvořit krusty.

Jak o vlasy s lupy správně pečovat

Úplně prvním krokem je zvolit vhodný šampon proti lupům. Jedním takovým je například unikátní hojivý šampon HUMINOTHERAPY, který obsahuje přírodní huminové kyseliny z okolí Bajkalského jezera. Právě ty se během mytí o pokožku pečlivě starají, zklidňují ji a pomáhají ji regenerovat. Určitě ale odolejte touze mýt vlasy i dvakrát denně. Pokožce hlavy byste tím spíše ublížili. Zcela dostačující bude mytí obden, spolu s pečlivým opláchnutím vlažnou vodou a šetrným vysušením. Příliš teplá voda a fénování horkým vzduchem by totiž zbytečně stimulovaly další buněčnou obnovu.

Olupující se vlasové pokožce nedělá dobře ani přílišné drbání během mytí nebo dlouhé a časté kartáčování. Při mytí šampon pouze lehce vmasírujte bříšky prstů, a pokud budete potřebovat vlasy pořádně rozčesat, pak se pokožce co nejvíce vyhněte, abyste ji zbytečně nedráždily. Chcete-li si otevřít cestu ke krásným vlasům, pak také chraňte pokožku před častým střídáním teplot a během chladných měsíců či větrného počasí nevycházejte ven bez čepice.

Domácí prostředky proti lupům

Pokud dáte na babské rady, můžete vyzkoušet například citronovou vodu (2 lžíce čerstvé citronové šťávy na 200 ml vody) či ředěný jablečný ocet (míchejte s vodou v poměru 1:1). Jednou z těchto směsí umyté vlasy jednoduše přelijete (neoplachuje se) a její vstřebání do pokožky můžete podpořit jemnou masáží. Dalším skvělým tipem je využití bylinek jako kopřiva, bříza nebo heřmánek. Z těch si stačí připravit čaj – 1 lžíci sušené bylinky spaříte 250 ml vroucí vody, necháte louhovat a vychladlým čajem pak kadeře po umytí přelijete. Velmi příjemný je i jogurtový zábal. Kelímek jogurtu smícháte s čajovou lžičkou citronové šťáv, nanesete na pokožku hlavy a po 30minutovém působení vlasy důkladně umyjete.

Pomůže i úprava stravy

Stav pokožky velmi úzce souvisí s naším jídelníčkem. A právě při nedostatku živin, vitaminů či minerálních látek se mohou objevit nejrůznější vyrážky, suchá pokožka, akné, nebo právě lupy. Pokud chcete, aby se vaše vlasová pokožka vrátila do kondice, radikálně omezte příjem jednoduchých cukrů a smažených jídel. Vhodné je také co nejvíce eliminovat konzumaci mléka, mléčných produktů a klasické pšeničné mouky, protože lupy mohou být příznakem překyselení organismu. Naopak zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, dopřávejte si zakysané produkty a nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb.

Mezi vitaminy proti lupům patří především B komplex, který je nezbytný pro zdravý stav pokožky i vlasů. Určitě neuděláte chybu, pokud ho budete užívat ve formě tablet. Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě, takže u nich nehrozí předávkování (přebytečné množství odejde z těla spolu s močí). Dále vsaďte na omega-3 mastné kyseliny, doplňujte zinek a selen a nezapomínejte ani na dostatečný příjem vitaminu C