Dárek k nákupu od 1500Kč

Babské rady na rýmu

Pozor na chladovou alergii

Každý z nás má čas od času ucpaný nos. Jestliže se ale každoročně potýkáte s vodovou rýmou, která ne a ne ustoupit, je vhodné navštívit lékaře. Rýma spojená se zarudlou vyrážkou, která zůstává při pobytu venku odkrytá, totiž může být projevem tzv. alergie na zimu. K tomu se často přidává i a popraskaná, podrážděná pokožka, problémy s dýcháním, bolesti hlavy, či dokonce závratě. Lékař vám v tomto případě může předepsat například antihistaminika nebo jiné nutné léky. Pokožku pak před odchodem ven zvládnete ochránit sami nějakým kvalitním krémem a do kapsy snadno přibalíte balzám na rty.

Budík nechte vypnutý

Pořádný odpočinek platí za nejmocnější zbraň proti virům i bacilům. Pokud tedy můžete, vypněte budík a spěte tak dlouho, dokud se sami od sebe neprobudíte. Určitě vás nikdo nenutí, abyste spali i přes den. Nicméně strávit co nejvíce času pod teplou dekou vám při rýmě jen a jen prospěje. Chvilky, které pro sebe získáte, pak můžete využít ke sledování svých oblíbených filmů nebo čtení knih, které vám Ježíšek nechal pod stromečkem.

Naložte se do horké vany

Přemýšlíte, jak na rýmu a ucpaný nos? Zkuste horkou lázeň! Voda, která může mít klidně i něco přes 40 °C, totiž nejen ohřeje tělo, ale také stáhne cévy i sliznice, a příjemně tak nos uvolní. Pokud vás neláká naložit se do plné vany, můžete si do horké vody klidně ponořit jen chodidla – efekt přitom bude stejný. Do vody klidně přidejte i hrst bylinek nebo pár kapiček přírodní silice. Mezi éterické oleje, které lze využít při rýmě, patří třeba tymián, eukalyptus nebo jehličnany.

Poctivý vývar vás postaví na nohy

Je dost možné, že při nachlazení nebudete mít moc velké chutě na jídlo. Pokud do sebe ale budete potřebovat dostat nějaké ty živiny a zároveň budete chtít vyhlásit boj probíhající infekci, uvařte si pořádný vývar. Nejlepší je použít bio hovězí i s kostmi nebo kuřecí křídla a skelety, ale jakožto vegetarián si vystačíte i se samotnou zeleninou (mrkvemi, petrželí a celerem). Přidáte česnek, cibuli, několik kuliček pepře a nového koření, případně i bobkovým list, necháte a necháte vývar táhnout až dvě hodiny (případně přes noc, pokud máte pomalý hrnec).

Česnek platí za všelék

To, že je česnek na rýmu výborný, jste možná slýchávali už v dětství od babičky. Pokud si troufáte, můžete jeden stroužek rozkrojit na poloviny, zabalit ho do kousku gázy a strčit do nosu. Tam ho necháte působit po dobu 20 minut, a poté ho vyhodíte. Česnek, který působí jako přírodní antibiotikum, ale můžete také inhalovat. Pár na plátky nakrájených stroužků dáte do misky s horkou vodou, nad kterou se nakloníte. Přikryjete se dostatečně velkým ručníkem, aby vám léčivá pára nikam neunikala, a zhluboka dýcháte. Samotná inhalace by měla trvat přibližně 10-15 minut a dětem se doporučuje setrvat raději jen 5 minut.

Vsaďte na sílu bylinek

Nejrůznější býlí vám může být nápomocné i v případě, kdy vás trápí ucpaný nos. Hledáte-li bylinky na rýmu, můžete sáhnout například po divizně, šalvěji, řepíku, černém bezu nebo rýmovníku, který má své účinky vepsané už v samotném názvu. Tyhle bylinky můžete popíjet například ve formě čaje, využít je ke kloktání nebo je možná objevíte ve spíži ve formě tinktury. Zmíněný řepík spolu s diviznou najdete také v bylinné tinktuře BILEGRIA na dýchací cesty, která dále obsahuje ještě heřmánek nebo jitrocel.