Dárek k nákupu od 1500Kč

Antibakteriální, antiseptický a dezinfekční gel – jaký je mezi nimi rozdíl?

Antiseptický gel či sprej

Proti bakteriím jsou sice velmi účinné, ale proti virům toho moc nesvedou. Řeč je o antiseptických gelech, které jsou založené na vodní bázi a obsahují účinné látky jako benzalkonium-chlorid apod. Antiseptický gel se primárně používá jako dezinfekce na rány, protože likviduje škodlivé bakterie, a brání tak vzniku infekce. Je tedy určený ke krátkodobému použití, a ne k pravidelnému čištění rukou.

Antibakteriální gel

Když si v drogerii kupujete tu malou lahvičku s gelem, kterou s sebou běžně nosíte v kabelce, jedná se většinou o antibakteriální gel na bázi vody. Ten účinně zahubí téměř všechny mikroorganismy. Slovo téměř je zde důležité. Můžete se stoprocentně spolehnout na to, že antibakteriální zničí veškeré bakterie, ovšem nemusí být účinný proti všem virům (a to v době koronavirové může být tak trochu problém). Na obalu pak většinou najdete informaci o tom, kolik procent bakterií a virů konkrétní produkt ničí.

Dezinfekční gel

A nyní se konečně dostáváme k produktu, jehož název se poslední měsíce skloňuje velmi často. Dezinfekce, potažmo dezinfekční gel na ruce, je produktem s vysokým (alespoň 60-70%) obsahem denaturovaného alkoholu. Můžete se spolehnout na to, že do minuty zničí až 99,9 % bakterií a virů, a navíc si dokáže poradit s některými dalšími patogeny. Údaj o tom, které konkrétní viry dokáže daný produkt odstranit, najdete často uveden na obalu.