Dárek k nákupu od 1500Kč

6 způsobů, jak využít kamenec

Tenhle minerál, který vzniká oxidací draselného hliníku, používali nejen naše babičky, ale zhruba už před 4000 lety ho znali i staří Egypťané. Funguje přitom nejen jako účinný přírodní antiperspirant, ale skvěle nahradí třeba i dezinfekci na drobné rány.

Není hliník jako hliník

Než se pustíme do výčtu jeho pozitiv, pojďme si v krátkosti říct, co je to ten kamenec vlastně zač. Potassium Alum neboli kamenec draselný se lidově označuje prostým názvem kamenec. Tento přírodní minerál vyniká svými dezodoračními, antibakteriálními i antiseptickými účinky. Na rozdíl od syntetických forem hliníku (např. chlorohydrát) ale neproniká do organismu, neucpává póry a nezpůsobuje podráždění pokožky.

Kamenec, přírodní antiperspirant

Pravdou je, že kamenec sice nijak nevoní, ale i přesto funguje jako spolehlivý antiperspirant. Nejenže totiž neutralizuje nepříjemný pach potu, ale zároveň pomáhá lehce snižovat jeho produkci. A sice z toho prostého důvodu, že na sebe dokáže vázat částečky vody. Zcela suché podpaží ale nečekejte – ostatně pocení je přirozené a důležité pro detoxikaci organismu. V tomto případě ho stačí lehce navlhčit a párkrát jím přejet pokožku v podpaží. Poté je třeba ho opláchnout a nechat volně uschnout. Použít ho přitom klidně můžete i na čerstvě oholené podpaží.

Proti zápachu v botách

Lámete si hlavu nad tím, jak vyzrát na ten nepříjemný zápach, který se z vašich bot line pokaždé, když se někde zujete? Protože funguje proti nadměrnému pocení a zároveň i proti nepříjemnému zápachu, lze využít kamenec na nohy, konkrétně na jejich plosky, či dlaně. Stačí ho použít stejně jako u podpaží. Póry v pokožce se stáhnou, takže se pokožka nebude tolik potit, a díky antibakteriálními účinku zůstane hezky svěží.

SOS na drobné ranky

Že vám ujela ruka a trochu jste se řízli při holení vousů nebo při odstraňování nevítaných chloupků na nohou? V obou případech vám pomůže právě kamenec, a to díky svým stahujícím účinkům. Dokáže tedy zastavit krvácení z drobných ranek či odřenin. Opět ho stačí lehce navlhčit a přiložit na poraněnou pokožku. Trochu vás to sice zaštípne, ale není se čeho obávat – ranka zůstane vydezinfikovaná a rychleji se zacelí.

Pro rychlejší hojení

Jak už jsme si řekli, kamenec dokáže výborně dezinfikovat drobné ranky. Působí ale navíc proti různým kožním infekcím, neutralizuje otoky a pokožku příjemně chladí. Nebojte se ho proto použít ani v případě, že vás na výletě do přírody nepěkně poštípali komáři, spálili jste se o polní vařič nebo jste to prostě přehnali se sluněním.

Místo pleťové vody

Protože se kamenec pyšní adstringentními neboli stahujícími účinky, můžete ho využít i místo své obvyklé pleťové vody. Bude vhodný nejen na problematickou pleť, u níž pomůže snížit produkci mazu, ale i na tu zralou či jen prostě unavenou. Přispěje totiž ke zmírnění otravných kruhů pod očima, navrátí pleti ztracenou pružnost i jas, a ještě navíc bude bojovat proti vráskám. Párkrát jím přejeďte po navlhčené pleti, nechte vstřebat a následně použijte hydratační krém či olejíček, aby se pleť zbytečně nepřesušila.

Proti lupům i vším

Který rodič někdy nezažil situaci, kdy si jeho děti přinesly ze školy malé breberky ve vlasech. V takových případech není hned nutné polévat dítku hlavu petrolejem a stříhat ho do hola. Vezměte raději do ruky kamenec a připravte si z něj roztok. Na 1 litr vody budete potřebovat 10 gramů kamence. Nechte ho v ní rozpustit, následně roztok aplikujte k pokožce hlavy a pečlivě vmasírujte. Funguje nejen proti vším v počátečním stádiu, ale rovněž i proti běžným lupům.