Dárek k nákupu od 1500Kč

6 doplňků stravy, které by vám v zimě neměly chybět

Chcete i v chladných měsících zůstat fit, abyste si mohli v plném zdraví užívat vše, co vás baví? Nebojte se sáhnout po volně prodejných doplňcích stravy, které posílí celý váš organismus. A co vše byste vlastně měli užívat, aby vám imunita sloužila i v zimě?

Když vám chybí vitamíny

To, že se občas „necítíte ve své kůži“ může být, mimo jiné dáno tím, že vaše tělo trpí částečným nedostatkem některých vitamínů. Tento stav označujeme jako hypovitamínózu a může se týkat jak vitamínů rozpustných v tucích, tak ve vodě. Celý problém tkví v tom, že se náš organismus nedokáže sám vyrábět v dostatečném množství, a je tedy odkázán na jejich příjem prostřednictvím stravy. Případně můžete vsadit i na doplňky stravy. Jaké vitamíny byste v zimě měli pravidelně doplňovat?

Základem je vitamín C

Vitamín C, kterého bychom denně měli přijmout cca. 80 miligramů, je pro naše tělo zcela nepostradatelný při mnoha a mnoha jeho činnostech. Mimo jiné ale podporuje právě správnou činnost imunitního systému. Mezi nejlépe vstřebatelné formy patří lipozomální vitamín C. Tenhle od firmy CAM Bohemia ho navíc kombinuje s bioflavonoidy z citrusů spolu a výtažkem z šípku, které jsou samy o sobě na vitamín C také bohaté. Právě díky vitamínu C si zajistíte nejen lepší obranyschopnost, ale i ochranu před oxidativním stresem a nebudete tolik unavení.

Nepostradatelné je rovněž déčko

Mezi vitamíny důležité na zimu patří bezesporu také vitamín D. Ačkoliv je jeho nejpřirozenějším zdrojem sluneční záření, na podzim a v zimě si s ním rozhodně nevystačíme. Kromě pravidelné konzumace vajec, hovězího masa a ryb, které jsou na déčko bohaté, je vhodné brát i nějaký doplněk stravy. A kolik ho vůbec užívat? Ačkoliv obecně se doporučuje denní dávka kolem 2000 IU, v našich zeměpisných šířkách rozhodně neuděláte chybu nějakými 5000-9000 IU denně. vitamín D má kromě příznivých účinků na imunitu i pozitivní vliv na produkci hormonů a působí preventivně proti osteoporóze i zubnímu kazu.

Hodit se budou i zinek a selen

Na správné činnosti imunitního systému se podílí nejen vitamíny, ale i mnoho minerálních látek. Mezi ty nejpodstatnější přitom patří zinek a selen. Jejich přirozeným zdrojem je opět maso, zejména hovězí, ale i luštěniny či celozrnné obiloviny. Dostatek zinku navíc výrazně snižuje riziko respiračních infekcí, takže je nedocenitelný v období chřipkových epidemií. Necítíte-li se zcela ve své kůži, užívejte klidně 30 mg zinku denně a sáhněte nejlépe po formách jako glycinát či pikolinát, které vynikají svou vysokou vstřebatelností.

Důležité jsou také omega-3

Mezi doplňky stravy na imunitu patří také omega-3 mastné kyseliny (DHA a EPA), kterých je vhodné denně přijmout kolem 250 mg. Kromě toho, že podporují obranyschopnost organismu, s sebou přináší i pozitivní účinky na činnost mozku, srdce nebo cév. Jejich hlavním zdrojem jsou tučné ryby jako losos, makrela či sardinky, obsahují je i lněná a konopná semínka, ale úplně nejlepší je pořídit kvalitní rybí olej.

Pomohou vám i houby

Betaglukany jsou komplexní sacharidy obsažené v některých obilninách, ale i takzvaných vitálních houbách (např. hlívě ústřičné, cordycepsu nebo reishy). Přispívají nejen k podpoře imunity, ale mimo jiné i k udržení normální hladiny cholesterolu. A právě na účinky betaglukanů, konkrétně získaných z kvasinek Sacharomyces cerevisiad, sází doplněk stravy BetaGlukan BIOcell, který je navíc kombinuje s vitamínem C.