Olivovník – dar bohyně Athény, která byla nejen bohyní moudrosti, ale také zdraví. Olivovník je jedním z nejlepších nenáročných darů, jimiž příroda obdařila lidstvo. Není to nijak pochybný dar, je celistvý i rozmanitý, je to dar vpravdě přepychový.
OLIVY – “perly středomoří” jsou plodem jedné z nejstarších užitkových rostlin – stromu se širokou korunou a silným kmenem – olivovníku evropského. Patří k čeledi olivovitých, jež zahrnuje asi 40 stále zelených druhů, pocházejících z tropů a subtropů. Oliva kulatá až oválná peckovice, v nedozrálém stavu šedavě zelená. Zráním mění barvu na zelenavě bílou, černou, fialovou až nakonec červenavě fialovou.
Plody olivovníků obsahují až 40% vysoce kvalitního, lahodného oleje. Čerstvé plody jsou nepoživatelné, louhují se několik týdnů ve vodě, která se nejméně dvakrát denně mění a poté se nakládají dle chuti do soli, oleje, či vinného octu. Naložené olivy přidáváme do různých pokrmů (saláty, studené omáčky, maso, ozdoby chlebíčků, nádivky, pizzy, atd.) Také se z oliv dělají velmi chutné olivové pasty a olivové marmelády.
V Evropě se olivovník stal významnou a charakteristickou kulturní dřevinou Středomoří. Olivový olej je na Korfu základní potravinou a přičítá se mu i dlouhověkost místních obyvatel, kteří se často dožívají více než sta let.