Dárek k nákupu od 1500Kč

Jarní alergie a jak ji zmírnit

Co je alergie a jak se projevuje?

Nebudeme vás tu zahlcovat lékařskými pojmy, a vezmeme to co nejstručněji. Alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému na látky, s nimiž se běžně dostáváme do kontaktu, a neměly by nám tedy vadit. Může jít o prach, různé druhy potravin, nebo na jaře právě o pyl. Klasická západní medicína tvrdí, že důvody vzniku alergie nejsou známy. Tradiční čínská medicína ale její kořeny hledá ve špatné činností střev či jater.

Mezi klasické příznaky jarní alergie patří typicky čirá vodnatá rýma, kýchaní a zarudlé či slzející oči. U někoho se ale přidávají také pocity svědění v krku či nose, bolesti hlavy či tlak za očima. Tyto projevy se začínají vyskytovat už koncem února anebo začátkem března.  Pokud vás tedy takové potíže trápí každé jaro, je vhodné navštívit lékaře, který vám provede testy. Odborníci totiž varují, že neléčené alergie mohou přerůst až v astma.

Kdo alergiemi nejčastěji trpí?

Pokud žijete v představě, že se objevuje jarní alergie pouze u dětí, pak vás vyvedeme z omylu. Sezónní alergií trpí podle odhadů až 15 % celé populace. Tedy nejen děti a dospívající, ale i dospělí. Pravdou ovšem je, že u velké části alergiků projevy kolem 20. roku ustoupí. Na druhou stranu se vám alergie může rozjet až v průběhu života, ve starším věku, což ale není tak časté. Riziko rozvoje alergie přitom zvyšuje krom genetické dispozice také blízký kontakt se zvířaty v bytě, častý pobyt ve znečištěném prostředí apod.

Dá se alergie nějak léčit?

Určitě se shodneme na tom, že taková pylová alergie není ničím příjemným. Stejně jako další alergie se ale, alespoň podle západní medicíny, zcela vyléčit nedá. Pro zmírnění příznaků vám lékař většinou předepíše antihistaminika, která zmírňují akutní projevy. Paří sem např. známé tablety Zyrtec. Zodac nebo Fenistil. Dalším způsobem, jak proti alergii bojovat, je tzv. imunoterapie. Že nevíte, o co jde? Imunoterapie funguje na principu očkování – tělo dostane vyšší dávku prokázaného alergenu a postupem času si začne samo vyrábět potřebné protilátky. Projevy alergie se tím velmi zmírní.

Správnou životosprávnou proti alergii

Vzhledem k tomu, že je alergie imunitní reakcí, je vhodné jíst takové potraviny, které činnost imunitního systému posílí. Změřte se tedy na dostatek vitaminů, a to zejména céčka. Zapomeňte ale na hojně propagované citrusy. Pro pokrytí denní dávky vitaminu C byste museli sníst např. 150 gramů citronové dužiny. Vhodné jsou spíše šípky či rakytník, kterých stačí už 5 gramů denně. Výborná je ale i acerola (obsahuje až 30× více céčka než pomeranč), již můžete užívat třeba ve formě kapslí od MycoMedica.

Přírodní léčba alergie

Byla by velká škoda nevyzkoušet při boji s alergií nejrůznější prostředky, které nám nabízí příroda. Na čištění a zvlhčení sliznic jsou výborné spreje s obsahem mořské vody či Vincentky. Čistá a dostatečně vlhká sliznice v nose i krku se totiž dokáže mnohem lépe zbavovat alergenů, které se na ní usadily. Dále můžete navštívit zkušeného homeopata, případně sami nasadit nejrůznější bylinné přípravky. Ty je přitom vhodné začít užívat už v zimě, aby měly čas začít dostatečně působit.

První, co můžete vyzkoušet, je žampion. Tato medicinální houba se dá sehnat např. ve formě lihového extraktu (kapek). Posiluje činnost imunitního systému, podporuje správnou činnost jater a pomáhá zmírňovat různé kožní projevy. Játra i střeva vám pak pomůže pročistit rdesno mnohokvěté. Právě tím, že regeneruje tyto orgány, podporuje imunitu, a tím i zlepšuje projevy alergií. Přímo na dýchací cesty pak působí bylinný sirup BILEGRIA s pomeranči. Obsahuje jitrocel, diviznu či heřmánek, a pomáhá mimo jiné uvolňovat ucpaný nos. A mimochodem, je vhodný i pro děti od jednoho roku.