Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak vybrat menstruační kalíšek

Zjistěte si, z jakého je materiálu

Kalíšky jsou nejčastěji vyrobeny buď ze silikonu, latexu, nebo z termoplastu. Většina výrobců se dnes uchyluje právě k lékařskému silikonu, který je považován za nejšetrnější a zdravotně nezávadný materiál. Nevyvolává totiž žádné alergické reakce a nezpůsobuje ani záněty či jiné obtíže. Menstruační kalíšek Fair Squared je pak vyrobený z přírodního latexu (na dotek je podobný dětskému dudlíku).

Některé značky nabízejí nejen různé velikosti, ale i tvrdosti menstruačních kalíšků. Jsou pak označeny jako „soft“ (měkký) a „classic“ (běžný). Pro ženy, která mají pevné svaly pánevního dna, je ideální verze „classic“. Kdyby si naopak zvolily kalíšek měkčí, mohl by se při stáhnutí svalů snadno prohnout, a tím pádem by protekl. Z toho logicky plyne, že varianta „soft“ je naopak vhodná pro ženy, které mají pánevní dno povolené. Ocení ho ale i ty, které jsou citlivější, a tvrdší kalíšek by jim mohl být nepříjemný např. při vyndávání.

Nejste-li si jisté, jak na tom jste – pokud pravidelně sportujete (ať už jde o běh, nebo třeba jógu), svaly pánevního dna máte pravděpodobně pevné. Jestliže se ale moc nehýbete (např. máte práci, kde stojíte celý den na nohou), pak jsou vaše svaly spíše povolené.

Zvolte správný objem

To, jaký má menstruační kalíšek objem, je nejpodstatnější kritérium. Pokud bude moc malý, bude protékat. Příliš velký vás zase bude nepříjemně tlačit. Značky vyrábějí většinou dvě až čtyři různé velikosti. Výběr se pak řídí podle věku, typu postavy i tím, zda už žena rodila, nebo ne. Menší kalíšky (XS, S, M, případně číslo 1) jsou ideálně pro dívky a ženy, které dosud neměly pohlavní styk, ještě nerodily nebo mají slabší menstruaci. Chcete-li používat menstruační kalíšek po porodu, pak jsou vhodnější větší velikosti (L, číslo 2 apod.) Tyhle kalíšky pak ocení rovněž ženy se silnou menstruací nebo plnoštíhlé dámy.

Co když máte vysoký čípek

Děložní čípek je během menstruace častokrát položen níže. Může to být ale dáno i tzv. poklesem dělohy. To znamená, že je vzdálenost mezi ním a poševním vchodem kratší než 5 cm. V těchto případech byste si měla pořídit kalíšek s menším objemem, nebo takový, který je speciální určený pro nízký čípek. Existují ale naopak i ženy, které mají čípek přirozeně vysoký, a to po celou dobu cyklu. Pro ty je tedy vhodné zakoupit kalíšek vyšší.

Jak vůbec zjistíte, zda máte vysoký, nebo nízký čípek? Nabízí se v podstatě dvě možnosti. Buď se poradíte se svým gynekologem během vyšetření, nebo to zjistíte sama. Umytý prst vložíte do pochvy, až narazíte na její konec – právě tam se nachází čípek. Je-li blízko poševnímu vchodu (po první dílek prstu), pak potřebujete nejmenší kalíšek. Do vzdálenosti prostředního kloubu jsou vhodné střední velikosti, a vejde-li se do pochvy celý prst, pak pro vás budou optimální ty nejvyšší kalíšky.

Jak je to s tím zakončením

Menstruační kalíšky mohou mít různé typy zakončení. Nejběžnější je stopka, která může být různě dlouhá (lze ji kdykoliv zkrátit nůžkami), nebo kulička. Jejich úlohou je pouze to, usnadnit vám vyjímání kalíšku. Což je i to je důvod, proč některé ženy, které již mají roky cviku, volí kalíšek úplně bez zakončení. Nicméně je nutno zdůraznit, že zakončení není určené k vytahování kalíšku z pochvy – mohlo by dojít k prolapsu! Slouží k tomu, abyste spodek kalíšku mohly snadno najít a uchopit. Poté je třeba ještě zrušit podtlak, a teprve pak kalíšek můžete opatrně vyjmout.