Dárek k nákupu od 1500Kč

Alergie na chlad aneb když vám mrazivé počasí nedělá dobře

Pokud máte v zimě často červené tváře, případně vás pokožka pálí nebo svědí, je dost možné, že trpíte alergií na chlad. Pokud kromě teplého oblečení vsadíte i na vhodnou kosmetiku, můžete se nepříjemným projevům příště vyhnout.

Mráz pokožce nesvědčí

Chladné počasí i časté přechody ze zimy do tepla představují pro naši pokožku poměrně velkou zátěž. Pokud ji tedy dostatečně nechráníte, může se snadno stát, že zčervená a začne nepříjemně svědět či pálit. Mezi projevy alergie na chlad ale často patří i vysušení pokožky, nebo dokonce její popraskání. Svůj podíl na tom pak mají nejen změny teplot, ale také prostý fakt, že pokožka v mrazivých měsících tvoří méně mazu.

Jak se před zimou chránit

Ideální řešením by bylo se působení zimy co nejvíce vyhýbat. Ne vždy je to ale samozřejmě možné, takže přichází na řadu teplé oblečení, které by mělo zakrývat co největší část těla. Kromě teplé bundy by vám proto neměla chybět hřejivá čepice nebo huňatá šála, do níž si můžete částečně zachumlat i obličej. Protože pokud si schováte nos a ústa, eliminujete riziko, že vám chladný vzduch způsobí záchvat suchého kašle.

Pomůže i správná kosmetika

Lehké hydratační krémy nechte do léta odpočívat v šuplíku. Mnohem lépe uděláte, když si pořídíte kosmetiku s mastnější konzistencí (třeba takzvaný cold cream), která je navíc obohacená o aktivní látky jako zinek, skvalan či lanolin. Právě ty pokožku zklidňují, chrání ji před podrážděním a pomáhají ji regenerovat, stejně jako výtažky z měsíčku, panthenol nebo allantoin. Trápí-li vás alergie na zimu, pak buďte opatrní i při něčem tak obyčejném, jako je mytí rukou. Pokud si je budete mýt těsně předtím, než vyrazíte ven, pečlivě je osušte a ošetřete je hutným krémem.

Kdy raději navštívit lékaře

Pokud vás trápí „jen“ podrážděná, vysušená pokožka, pak si vystačíte s vhodnou kosmetikou. Mezi to, jak se projevuje alergie na zimu, nicméně mohou patřit i závažnější projevy, jako je ztížené dýchání, otok hrdla nebo dušnost. Pokud se u vás něco takového objeví, určitě je vhodné navštívit lékaře, který vám může předepsat například antihistaminika, která fungují nejen jako akutní pomoc, ale i jako prevence.

Jak se dá alergii předejít

Prvním pravidlem, kterého byste se měli držet, je, kromě pravidelného větrání, také udržování optimální pokojové teploty, která by se měla pohybovat mezi 20 a 22 °C. Dopřávejte si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (alespoň 20 minut denně) a místo silného svetru a péřové bundy volte raději funkční prádlo, které pomáhá udržovat teplotu. Z doplňků stravy můžete užívat například betaglukany nebo vitaminy C a D, které podporují imunitu, a tedy i odolnost organismu vůči změnám teplot.

Vhodná je jak sauna, tak otužování

Jestliže máte rádi sauny či solné jeskyně, určitě se jejich návštěvám ani přes zimu nevyhýbejte. Právě naopak. Pobyt v nich totiž posiluje odolnost těla vůči teplu i chladu. Některým lidem trpícím alergií na chlad také mnohdy pomůže naopak otužování. Nevrhejte se ale hned v mínus deseti do kádě plné ledové vody. Začínejte hezky pomalu, ideálně už během léta. Při sprchování si pozvolna snižujte teplotu vody tak, aby se tělo mohlo chladu postupně přizpůsobit.