Jak pečovat o jemné vlasy
Která žena by nesnila o dlouhých, hustých a pevných kadeřích, které s úplným klidem stačí mýt jednou do týdne? Ne všem nám ale byly do vínku. Jak se správně starat o jemné, zplihlé vlasy, které postrádají objem a obecně se hůře upravují?
S geny nic nenaděláte
Kvalita vlasů, stejně jako pleti, je z převážné většiny dána geneticky. Pokud tedy mají vaše babička i maminka celkově slabé, jemné vlasy bez objemu, pak dost pravděpodobně trápí i vás. Takové vlasy jsou poměrně tenoučké, působí zplihle a snadno elektrizují. Ať už si z nich vytvoříte jakýkoliv účes, většinou příliš dlouho nevydrží v perfektním stavu. K posílení jemných vlasů sice mohou přispět různé potravinové doplňky obsahující zinek, křemík či methionin. Velké zázraky ale od takových tabletek nečekejte. Přírodu zkrátka příliš změnit nemůžete. Daleko více pro své vlasy uděláte, když se zaměříte na vhodnou péči.
Najděte si vhodný střih
Čím delší vlasy budete jakožto majitelé jemné hřívy mít, tím budou působit zplihleji. Nezapomínejte proto pravidelně navštěvovat kadeřníka, případně vezměte nůžky do ruky sama. Volte kratší účesy a ideálně každých 4–6 týdnů zastřihujte konečky, aby vlasy nebyly delší než po ramena. Vhodným střihem totiž můžete i z jemných vlasů vytvořit bohatý, vzdušný účes. Moc hezky vypadá třeba jemně seřezané či asymetrické mikádo, vrstvený střih, při němž pramínků vlasy padají do obličeje, nebo rozverný účes ve stylu pixie.
Kosmetiku volte pečlivě
Přemýšlíte-li, jak pečovat o jemné vlasy, nepodceňujte výběr té správné kosmetiky. Vybírejte si šampony a kondicionéry určené speciálně pro váš typ vlasů. Dokáží totiž posílit vnitřní strukturu vlasů a dodat jim pevnost. Zatímco výživné masky a různá séra nebudou tím pravým ořechovým, chybět by vám naopak nemělo kvalitní pěnové tužidlo. To nanášejte na umyté, ručníkem vysušené vlasy, které následně vyfénujte proti směru jejích růstu. Získaný objem na závěr zafixujte vhodný lakem, a to v předklonu, aby byl účes ještě bohatší.
Se šamponem buďte opatrní
Nevhodné používání vlasové kosmetiky může stav vašeho účesu zbytečně zhoršit. Pamatujte tedy na ono známé „méně je více“. Zejména u jemných vlasů je nutno používat opravdu malé množství šamponu. Množství o velikosti zhruba lískového oříšku smíchejte v dlaních s trochou vody, teprve poté vmasírujte do mokrých vlasů a na závěr důkladně opláchněte. Nepřehánějte to ani s kondicionérem, který aplikujte spíše jen do konečků, abyste kadeře zbytečně nezatížili
Fénujte raději v předklonu
Pokud jste zvyklí si vlasy vysoušet fénem, řiďte se tímto jednoduchým trikem, který doporučují kadeřnice. Účes nejprve lehce profénujte v předklonu, aby se vlasy „odlepily“ od pokožky hlavy. Poté je lehce přelakujte a vysoušení (ideálně za nízké teploty) spolu s následným stylingem dokončete v normální poloze. Trik s předklonem můžete ale využít nejen při fénování, ale i kdykoliv během dne. Stačí předklonit hlavu, vlasy od kořínků protřepat pomocí prstů, a rázem zaznamenáte větší objem.
Vyzkoušejte rafinované účesy
Na jemných vlasech vypadají velmi dobře různé copánky či drdůlky. Na temeni navíc můžete vlasy lehce natupírovat pomocí hřebenu, a dodat jim tak opticky na objemu. Kromě klasického francouzského copu můžete vyzkoušet i ten rybí, stejně jako ležérní drdol na temeni hlavy nebo nízký drdol à la baletka.