Dárek k nákupu od 1500Kč

9 tipů, jak pečovat o dětské zoubky

Mléčné zuby se zpravidla začínají prořezávat kolem prvního roku života a postupně rostou až do tří let. Pravidelně dbát o ústní hygienu je nicméně vhodné už ve chvíli, kdy se vašemu dítku objeví v pusince první zoubek. A jak si s tím poradit?

Jak ulevit od bolestí

Ačkoliv i zde platí, že je každé dítko jiné, růst mléčných zubů je téměř vždy spojení s nějakou tou bolestí. Maminky pak hledají všelijaké způsoby, jak od ní děťátku ulevit. Kromě sirupů, čípků nebo studených obkladů na tvářičky můžete vyzkoušet i speciální chladivé kroužky, případně masírovat dásničky sterilní gázou namočenou v kojenecké vodě. Právě přímá masáž totiž nejen uleví od bolestí, ale také pomůže změkčit dásně, takže zoubky mohou snáz prořezávat.

Kdy začít s čištěním zubů

Jak jsme si řekli již v úvodu, s ústní hygienou je třeba začít už v momentě, kdy se děťátku klube první zoubek. Zpočátku stačí čištění jednou denně, a to klidně bez použití pasty. V jednom roce už by se ale zoubky měli čistit dvakrát denně, a to jak před spaním, tak ráno. A určitě ani nemusíme zdůrazňovat, že po večerním čištění už nepatří do pusy žádné jídlo ani pití kromě čisté vody.

Jak vybrat vhodný kartáček

U malých dětí, kterým teprve roste první zub, je ideální kousací nebo prstový kartáček. Jakmile už ale plně prořeže, je čas pořídit první dětský kartáček. Ten by měl mít malou hlavu s krátkými, co nejměkčími vlákny, a jeho rukojeť by naopak měla být dostatečně dlouhá, aby se s ní dobře manipulovalo jak dítku, tak vám. Od čtyř do šesti let už může být hlava kartáčku o něco větší, ale pamatujte na to, že děťátko bude stále potřebovat vaši pomoc. Po dovršení sedmého roku už můžete pořídit kartáček s větší hlavou, nicméně i tak hledejte takový, který má co nejměkčí štětiny.

Důležitá je i správná pasta

Kolem jednoho roku už je vhodné začít dávat dítku i zubní pastu. Její množství by ale nemělo být větší než kulička hrášku. Vybírejte takové pasty, které jsou speciálně určené pro malé děti. Obsahují totiž pouze malé množství fluoridu (do 400 ppm) – nadměrný příjem by mohl způsobit skvrny na zubech, a to i na těch zatím neprořezaných. Důležitým měřítkem je i samotná příchuť pasty (například jahodová), protože právě díky ní se na čištění zoubků budou děti těšit.

Odkdy zařadit ústní vodu

Jakmile váš potomek začne chodit do školy, může se v každodenní rutině začít objevovat i dětská ústní voda bez obsahu alkoholu, která nijak nepálí. Vždy ale pamatujte na to, že nejde o náhradu kartáčku a pasty. Funguje naopak jako jejich doplněk. Příjemně osvěžuje dech, pomáhá posilovat dásně a přechází ukládání plaku. A když už jsme u toho – v dnešní době seženete i ústní vody, které zabarví zubní plak, a ukážou tak dítku, kde má zuby čistit pečlivěji.

Jak čištění ještě zpříjemnit

Čištění zubů je nicméně věc, která u dětí není zrovna populární. Pokud stejně jako mnoho dalších rodičů bojujete s tím, že se čištění dítko brání, nebo při něm dokonce brečí, vyzkoušejte některé z těchto tipů:

  • Pečlivě vyberte kartáček – pořiďte děťátku kartáček s motivem jeho oblíbené pohádkové postavičky, a uvidíte, že se na pravidelné čištění chrupu bude těšit.
  • Vymyslete příběh – protože děti mají opravdu bohatou fantazii, zkuste spolu s nimi dát dohromady příběh o zlobivém broukovi, který se rád ukrývá ve zbytcích různých mňaminek. Za pomoci kartáčku a pasty ho pak společně vyžeňte, aby v noci nemohl zoubkům škodit.
  • Přizvěte si na pomoc knížky – zapátrejte v knihkupectví nebo na internetu a pořiďte knížky, v nichž se děti zábavným způsobem dozví, jak se o zoubky starat. Uvidíte, že si to vezmou k srdci víc, než když je budete poučovat.
  • Pusťte si oblíbenou písničku – dvě minuty se dětem mohou dát jako nekonečně dlouhá doba. Chcete-li tedy u čištění udržet jejich pozornost, pusťte jim jejich oblíbenou písničku, a uvidíte, že vám ty dvě minuty utečou jako nic.