Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak na nevolnosti při cestování

K létu neodmyslitelně patří cesty k moři, do vysokých hor i za krásami naší vlasti. Dlouhý pobyt v dopravních prostředcích ale ne každý zvládá bez potíží. Jak si tedy poradit, když se u vás nebo u vašich dětí objeví cestovní nevolnost?

Když vám cestování nedělá dobře

Kinetóza neboli cestovatelská nevolnost se u dětí i dospělých projevuje hned několika symptomy, které nejsou zrovna příjemné. Setkat se s ní většinou můžete při cestování dopravními prostředky (ať už letadlem, lodí, či autem), nicméně u některých osob se může objevit i ve zdánlivě bezproblémových jiných situacích. Někomu se totiž může dělat špatně i během potápění, při jízdě na lyžích, nebo dokonce při houpání na houpačce.

Kinetóza zahrnuje příznaky jako pocit na zvracení, říhání, zvýšené pocení či bledost. K tomu se může přidat i nízký tlak, pocit těžkosti, případně i závrať nebo bolest hlavy. Tyto projevy přicházejí ve chvíli, kdy rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu vyhodnotí, že se nemění zrakové vjemy (např. sedíte nehnutě na sedačce a autě), ale tělo přitom mění polohu. Následně pak centrální nervový systém vyhlásí jakýsi poplach a přivodí organismu stav, který označuje právě jako kinetózu.

Jak snížit riziko kinetózy

Hlavní prevencí kinetózy je vyhýbat je pohybu, což samozřejmě není vždy možné. Pokud už je tedy nutné absolvovat například cestu autem, doporučuje se nemít úplně prázdný žaludek, ale před samotným odjezdem naopak něco malého sníst. Dále není dobré sedět proti směru jízdy, při cestě si číst apod., ale naopak koukat ven z okna a sledovat trasu. Zejména dětem dále pomáhá spánek během cesty, protože mozek v tu chvíli nedostává žádné informace od zraku, dostatek čerstvého vzduchu, případně i zabavení nějakou činností (zpívání apod.).

Dejte se sílu bylinek

Léty osvědčeným prostředkem proti kinetóze je zázvor. Možná byste to do něj neřekli, ale velmi účinně zklidňuje žaludek, a mírní tak pocity na zvracení. Tohohle na první pohled nenápadného kořene se navíc nemusíte obávat ani jakožto nastávající maminka. Dá se přitom buď žvýkat přímo syrový nebo kandovaný, popíjet ve formě čaje, nebo ho můžete pořídit formě sladkých bónbonů a žvýkaček, čímž zaujmete hlavně své potomky.

Chcete-li se vyhnout tabletkám z lékárny, můžete kromě zázvoru dále vyzkoušet bylinkové čaje, které zklidní trávení. Mezi další bylinky proti nevolnosti při cestování patří kupříkladu směs z hořce žlutého a puškvorce nebo lahodný heřmánkový čaj. Ve specializovaných prodejnách je rovněž dostupná tinktura z pupenů lípy, která tlumí nejen pocity na zvracení, ale i pocity úzkosti či nervozitu spojenou s cestováním.

Další příjemnou cestou, jak ulevit svému podrážděné žaludku, je mátový čaj. Ačkoliv se doporučuje spíše při zvracení spojeném s otravou jídlem apod., velmi dobře se uplatní i při cestování. Do hotového půllitru čaje z polévkové lžíce máty stačí přidat čtyři lžíce čerstvé citronové šťávy, a hotový nápoj pak během jízdy po douškách popíjet. Lístečky čerstvé máty ale můžete klidně i jen tak žvýkat.

Pomůže i aromaterapie

Také jste podlehli kouzlu přírodních éterických olejů? Využijte jejich konejšivé síly i při cestování. Na kinetózu se hodí nejen již zmíněná máta nebo zázvor, ale třeba i bazalka, litsea cubeba nebo obyčejný citron. Nemusíte přitom složitě vymýšlet, jak je použít. Stačí mít u sebe lahvičku, kterou v případě nevolnosti otevřete a párkrát k ní opatrně přičichnete. Případně, pokud vůně nebude vadit spolucestujícím, můžete pár kapiček oleje nakapat na čistý papírový kapesník a položit ho kamkoliv do auta.