Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak funguje menstruační kalíšek

Co to je menstruační kalíšek?

Dělí ženy na dva tábory. Jedny ho milují, druhé ho rázně odmítají, ne-li přímo zatracují. Řeč není o ničem jiném než o menstruačním kalíšku. Tahle menstruační pomůcka je nejčastěji vyrobena ze silikonu a svým tvarem opravdu připomíná kalíšek. Mnohé typy jsou zakončeny stopkou, kuličkou či očkem, který vám usnadní manipulaci s ním. A na jakém principu menstruační kalíšek vlastně funguje? Zavádí se přímo do pochvy, kde podobně jako tampon shromažďuje menstruační krev. Pojme v průměru 30 ml tekutiny (záleží na velikosti), a je tedy třeba ho pravidelně vylévat. Mnohým ženám stačí 1-3× za den, jiné ho ale musí vyjímat a opětovně zavádět i každé 3-4 hodiny, a to zejména v prvních dnech periody.

Něco málo z historie

Možná vás to překvapí, ale úplně první menstruační kalíšek spatřil světlo světa již roku 1860. A s tím dnešním ale co do vzhledu moc podobného neměl. Kalíšek v té podobě, v jaké existuje dnes, vznikl až v roce 1937. Na běžný trh se pak dostal v 50. letech, kdy si však popularitu nezískal. Velkým trendem naopak začal být koncem 80. let v USA. Byl ale vyráběn z latexu, což u mnohých žen vedlo k alergiím. První silikonový kalíšek se výroby dočkal až roku 2002, kdy ho v Anglii začala vyrábět firma Mooncup, která je známá dodnes.

Zahoďte vložky i tampony

Ačkoliv jsme si řekli, že kalíšek funguje podobě jako tampony, princip je přeci jen trochu jiný. Kalíšek do sebe krev nijak neabsorbuje a zároveň nevysušuje poševní sliznici, takže ho mohou používat i ženy, kterým tampony vadí. Ze zdravotního hlediska je kalíšek lepší také proto, že není parfémovaný ani neobsahuje zbytky chemikálií, např. z bělení. Ani v horkých dnech se při používání kalíšku nemusíte bát opruzenin (jako u vložek). A nesmíme zapomenout ani na to, že krev v kalíšku nepřichází do kontaktu se vzduchem, takže nehrozí vznik nepříjemného zápachu.

Menstruační kalíšek – výhody a nevýhody

Výhody:

  • neobsahuje žádné škodlivé chemikálie či barviva
  • je zdravotně nezávadný, nezpůsobuje záněty apod.
  • nehrozí u něj syndrom toxického šoku
  • velmi snadno se zavádí i vyjímá
  • spolehlivě vás ochrání ve dne i v noci
  • pojme mnohem více tekutiny než vložky a tampony
  • lze ho používat při většině sportovních aktivit
  • snadno se udržuje – stačí ho vyvařit ve vodě
  • je ekonomičtější – jeden kalíšek vám vydrží cca. 5-15 let
  • je ekologičtější – nevytváří žádný zbytečný odpad

Nevýhody:

  • vyšší pořizovací cena – jde však o jednorázovou investici na řadu let
  • zavádění a vyjímaní kalíšku je třeba si nacvičit

A co o něm říkají odborníci

Je menstruační kalíšek opravdu bezpečný? To, jestli vám kalíšek sedne, nebo ne, je čistě subjektivní. Každý žena je jiná, a má logicky i jiné potřeby. Co se týče gynekologů, jejich názory se poměrně liší. Jedna strana ho jednoznačně doporučuje, a to zejména ženám trpícím opakovanými mykózami, záněty apod. (Kvasinky či bakterie totiž na kalíšku nepřežijí.) Výhodou je pro ně také to, že neuvolňuje do těla žádné škodlivé látky ani u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Jiní lékaři zase tvrdí, že kalíšek brání přirozenému odtoku menstruační krve z těla zamezují přirozenému „dýchání“ pochvy. Převažují nicméně názory, které se jednoznačně klaní k používání kalíšku než proti němu.

A jak kalíšek správě vybrat a používat? O tom si povíme zase příště.