Dárek k nákupu od 1500Kč

Jak do jídelníčku zařadit chia semínka

Přemýšlíte, jak konzumovat chia semínka, která stále nabývají na popularitě? Kromě toho, že je můžete jíst jen tak samotná, představují i skvělou přísadu do jogurtu či různých dezertů a s klidem je můžete využít i jako zahušťovadlo při vaření.

Co jsou to ta chia semínka

O těchto semínkách jste pravděpodobně už slyšeli. Pocházejí z rostliny jménem šalvěj hispánská, na níž uzrávají po ovadnutí modrých kvítků. Tato drobná semínka černé barvy představují pro některé národy neoddělitelnou součást jídelníčku již po tisíce let. A ačkoliv se stále pěstují hlavě v Mexiku, průmyslově se dnes zpracovávají napříč všemi kontinenty.

Proč by chia neměla v jídelníčku chybět

Pokud i vy přemýšlíte, proč chia semínka vůbec jíst, prozradíme vám, že obsahují celou řadu látek prospěšných pro zdraví celého organismu. Obsahují až dvakrát více vlákniny než takové ovesné vločky a oproti kravskému mléku v nich najdete až pětkrát více vápníku. Jako superpotravina se chia semínka označují i z toho důvodu, že jsou bohatým zdrojem selenu a obsahují i mnohem více omega-3 mastných kyselin než třeba losos. A to je o důvod víc, proč je do své stravy pravidelně zařadit i jakožto vyznač vegetariánství či veganství.

Jaké mají tato semínka účinky

Tato drobná černá semínka mají tu výhodu, že jsou vhodná prakticky pro každého. Představují nejen zásobárnu živin, o čemže jsme se zmínili již výše, ale také je lze považovat za výborný zdroj energie pro sportovce, který neobsahuje témž žádné sacharidy. Chia semínka by do svého jídelníčku určitě měly zařadit i ženy nad 30 let, protože jim pomohou vyrovnat nedostatek vápníku nezbytného pro zdravý stav kostí a kloubů.

I když chia neobsahují téměř žádné sacharidy, jsou naopak bohatá na kvalitní bílkoviny. V porovnání s ostatními rostlinnými zdroji jich na gram hmotnosti obsahují v podstatě nejvíce. Nechybí v nich ale ani antioxidanty, které buňky lidského těla chrání před volnými radikály způsobujícími předčasné stárnutí. Díky omega-3 zase chia semínka pomáhají snižovat dopady stresu na organismus i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jak chia semínka jíst

Semínka jsou hydrofilní, což znamená, že jsou již během 10–20 minut schopná absorbovat až 12násobek své hmotnosti ve formě vody. Jakmile je na nějakou domu namočíte, vytvoří jakýsi gel, který nejrůznějším pokrmům dodá jedinečnou strukturu. A právě toho můžete využít nejen při výrobě pudinků, ale i různých dortů nebo třeba při pečení chleba. A vegani je navíc ocení i jakožto náhradu vajíček. Místo jednoho vejce stačí použít 1–2 lžíce chia semínek smíchaných se 3–4 polévkovými lžícemi vody.

U chia semínek platí, že byste jich během dne měli sníst maximálně kolem 20 gramů. Před samotnou konzumací je můžete, ale i nemusíte namáčet. Pokud je však dáte alespoň na 20 minut do vody či mléka, získají gelovou texturu, která vám pomůže při zácpě. Namočit je ale můžete klidně i na noc a v lednici je pak skladovat až po dobu 5 dní. Snadno si z nich pak připravíte například pudink, který získáte, když jich 8–10 lžic smícháte s 200 ml mléka (skvěle se hodí i rostlinné – např. kešu). Pak už jen stačí uložit do hodinku lednice a následně ozdobit ovocem, oříšky, drcenými kakaovými boby apod.

Na co si dát pozor

Ačkoliv mají chia semínka mnoho příznivých vlivů na celý organismu, v několika případech byste přeci jen měli být pozorní. Jedná se především o to, že mohou ovlivňovat hladinu cukru v krvi, takže pokud ji máte hodně nízkou, poraďte se raději se svým lékařem. Stejně jako u dalších zdravých potravin i zde platí „všeho s mírou“. Nadměrná konzumace chia semínek může vlivem vysokého obsahu vlákniny vést ke střevním potížím, jako je průjem, nadýmání či plynatost.