🎁 
Dárek ke každé objednávce nad 1 000 Kč
📦 
Doprava zdarma k objednávce nad 900 Kč
🎄 
Chcete mít balíček doma před Vánoci? Objednejte nejpozději do 20.12. do 15:00
Volejte 601 574 222
Po-Pá 10:00-18:00

Jak funguje menstruační kalíšek

19. únor 2021

Co to je menstruační kalíšek?

Jak funguje menstruační kalíšekJak funguje menstruační kalíšek

Dělí ženy na dva tábory. Jedny ho milují, druhé ho rázně odmítají, ne-li přímo zatracují. Řeč není o ničem jiném než o menstruačním kalíšku. Tahle menstruační pomůcka je nejčastěji vyrobena ze silikonu a svým tvarem opravdu připomíná kalíšek. Mnohé typy jsou zakončeny stopkou, kuličkou či očkem, který vám usnadní manipulaci s ním. A na jakém principu menstruační kalíšek vlastně funguje? Zavádí se přímo do pochvy, kde podobně jako tampon shromažďuje menstruační krev. Pojme v průměru 30 ml tekutiny (záleží na velikosti), a je tedy třeba ho pravidelně vylévat. Mnohým ženám stačí 1-3× za den, jiné ho ale musí vyjímat a opětovně zavádět i každé 3-4 hodiny, a to zejména v prvních dnech periody.

Něco málo z historie

Možná vás to překvapí, ale úplně první menstruační kalíšek spatřil světlo světa již roku 1860. A s tím dnešním ale co do vzhledu moc podobného neměl. Kalíšek v té podobě, v jaké existuje dnes, vznikl až v roce 1937. Na běžný trh se pak dostal v 50. letech, kdy si však popularitu nezískal. Velkým trendem naopak začal být koncem 80. let v USA. Byl ale vyráběn z latexu, což u mnohých žen vedlo k alergiím. První silikonový kalíšek se výroby dočkal až roku 2002, kdy ho v Anglii začala vyrábět firma Mooncup, která je známá dodnes.

Zahoďte vložky i tampony

Ačkoliv jsme si řekli, že kalíšek funguje podobě jako tampony, princip je přeci jen trochu jiný. Kalíšek do sebe krev nijak neabsorbuje a zároveň nevysušuje poševní sliznici, takže ho mohou používat i ženy, kterým tampony vadí. Ze zdravotního hlediska je kalíšek lepší také proto, že není parfémovaný ani neobsahuje zbytky chemikálií, např. z bělení. Ani v horkých dnech se při používání kalíšku nemusíte bát opruzenin (jako u vložek). A nesmíme zapomenout ani na to, že krev v kalíšku nepřichází do kontaktu se vzduchem, takže nehrozí vznik nepříjemného zápachu.

Menstruační kalíšek – výhody a nevýhody

Výhody:

 • neobsahuje žádné škodlivé chemikálie či barviva
 • je zdravotně nezávadný, nezpůsobuje záněty apod.
 • nehrozí u něj syndrom toxického šoku
 • velmi snadno se zavádí i vyjímá
 • spolehlivě vás ochrání ve dne i v noci
 • pojme mnohem více tekutiny než vložky a tampony
 • lze ho používat při většině sportovních aktivit
 • snadno se udržuje – stačí ho vyvařit ve vodě
 • je ekonomičtější – jeden kalíšek vám vydrží cca. 5-15 let
 • je ekologičtější – nevytváří žádný zbytečný odpad

Nevýhody:

 • vyšší pořizovací cena – jde však o jednorázovou investici na řadu let
 • zavádění a vyjímaní kalíšku je třeba si nacvičit

A co o něm říkají odborníci

Je menstruační kalíšek opravdu bezpečný? To, jestli vám kalíšek sedne, nebo ne, je čistě subjektivní. Každý žena je jiná, a má logicky i jiné potřeby. Co se týče gynekologů, jejich názory se poměrně liší. Jedna strana ho jednoznačně doporučuje, a to zejména ženám trpícím opakovanými mykózami, záněty apod. (Kvasinky či bakterie totiž na kalíšku nepřežijí.) Výhodou je pro ně také to, že neuvolňuje do těla žádné škodlivé látky ani u něj nehrozí syndrom toxického šoku. Jiní lékaři zase tvrdí, že kalíšek brání přirozenému odtoku menstruační krve z těla zamezují přirozenému „dýchání“ pochvy. Převažují nicméně názory, které se jednoznačně klaní k používání kalíšku než proti němu.

A jak kalíšek správě vybrat a používat? O tom si povíme zase příště.